רק שלשום פרסמנו כאן אייטם על כך שהשף מושיק רוט הודיע על פרישתו הסופית ממסעדת טוטו וירון שלו חוזר למקום עם משקיע חדש. אחרי חודשים סוערים, שכללו שלל שמועות, תככים ואינספור ספקולציות, נראה שהגיע הסוף (לפחות בינתיים) לסאגה שהסעירה את עולם המסעדנות הישראלי, והפכה אותו לסט שוקק של אופרת סבון. עכשיו, אחרי שלפחות חלק מהערפל התפזר, אפשר להביט מחדש על כל ההתרחשויות ולנסות להבין מה זה בדיוק הדבר שקרה שם, או במילים אחרות, מה יש בירון שלו שלא השאיר למושיק רוט שום סיכוי?

אין תמונה
טוטו. היפים והאמיצים, מאחורייך

תקציר הפרקים הקודמים

כמו בכל אופרת סבון, גם כאן הכל התחיל בחברות אמיצה, שנרקמה בין שלו - מטאור בשמי הקולינריה העברית - לבין דגן שחם ויובל שניר, בעבר מסעדנים מצפון הארץ ולאחר מכן (ועד היום) הבעלים של מאפיית בר לחם המצליחה. זה היה בסך הכל לפני שנה-שנתיים; השלושה בילו יחד, אכלו יחד וטסו יחד לחו"ל, והעלו את כל זה לרשתות החברתיות כאילו אין מחר. אלא שאז הם עשו את הטעות שנקראת לשלב ביזנס ופלז'ר - והחליטו לחבור עסקית. הדיווחים הצביעו על טוטו כאחת המסעדות הרווחיות בישראל, ושניר ושלו רכשו בשמחה מרועי קפלן, המייסד של טוטו, את חלקו. לכאורה הם רכשו את המסעדה, אבל היה ברור לכל שהנכס האמיתי הוא שלו, שהיה הפנים של המסעדה, מי שביסס אותה במשך שנים כבית שלו, כמקדש שלו, וסיפק את הסחורה בהתאם.

בואו לקרוא מה עוד חדש בפייסבוק שלנו

ואז התחילו הצרות. כמה חודשים לשותפות החדשה וכבר פשטו ברחבי הברנז'ה הקולינרית שמועות על סכסוכים, התנהלות לא עניינית ומשכורות עתק. שלו עצמו התראיין ל"גלובס" בחודש אפריל השנה והכריז שהוא מרוויח בטוטו סכום של מעל 100 אלף שקלים בחודש, התבטאות שהכעיסה לא מעט אנשים שקשורים למסעדה וככל הנראה גם את השותפים. האם שלו פוטר על ידי שחם ושניר או עזב את המסעדה ביוזמתו? על כך לא תמצאו תשובה מוחלטת עד היום.

עוד באוכל טוב:

היפים והאופים (צילום: עודד קרני)
ירון שלו זוכה בתואר המסעדה הטובה ביותר בתל אביב לשנת 2011. הרבה מים זרמו מאז | צילום: עודד קרני

עד מהרה הפרידה של טוטו משלו נתנה את אותותיה. המסעדה התרוקנה. סידורי הפרחים העצומים שמעטרים דרך קבע את המקום נראו יבשים ומצומקים. כבר ביום שאחרי שלו החלו דיונים בסוגיה מי ייכנס לנעליים העצומות שהותיר אחריו. ואז הגיע מושיק רוט. במהלך שעד היום נראה גאוני באותה מידה שהוא נראה תמוה, גייסו דגן ושניר לכוחותיהם את אחד השפים שצברו הכי הרבה אהדה בתקופה האחרונה בישראל.

בהתחלה היה נדמה שמדובר בהברקה. מי יכול להחליף את שלו אם לא שף מכוכב מישלן, סטאר טלוויזיוני ובכלל, בחור נחמד והגון כמו מושיק רוט? אז זהו, שהתשובה היא ככל הנראה: אף אחד. כי אף שרוט הביא עמו לטוטו את מלוא הכוונות הטובות עמדה בפניו משימה בלתי אפשרית, שהיום, בראייה רטרוספקטיבית, לא ניתן להאשים אותו בכישלונה. כשרוט נכנס לטוטו הוא היה בטוח שהוא נופל על מכרה זהב - הוא קיבל מסעדה עם מוניטין מצוין, קהל לקוחות קבוע, צוות מסור ונאמן ותפריט שאנשים פשוט סגדו לו. כל אחד מהפרמטרים האלה, שהפכו את טוטו לכל כך מוצלחת עבור שלו, הפך אותה למלכודת מוות עבור רוט.

מסעדה של מישהו אחר

נתחיל במכשול הראשון והגדול ביותר של רוט: טוטו לא הייתה מעולם מזוהה עמו, ומעולם לא הותאמה אליו ולמטבח שלו. השם של המסעדה נותר אותו שם, החלל אותו חלל, העיצוב אותו העיצוב. משום בחינה לא נעשה ניסיון להתאים את טוטו לשף החדש העומד בראשה. אולי זה רק אנחנו, אבל התחושה הייתה שרוט מנסה למלא את מקומו של ירון שלו. גם התפריט שהציג רוט בימיו הראשונים במקום נראה כמו גרסה שפוחדת להתרחק מהמקור.

הבחירה לשמור על התפריט הקיים העלתה לא מעט גבות. למה לשף שיש לו מסעדה שמגישה מנות מתוחכמות ומודרניות (וזוג כוכבי מישלן!) להגיש אוכל שכל כך מזכיר את זה שהוגש בה קודם? הבחירה של רוט להנמיך פרופיל ולהגיש בטוטו פיצות או פסטות קלאסיות, שמהוות מעין תחרות לפיצות והפסטות המהוללות ששלו הגיש שם לאורך שנים, גם אם מובנת - התגלתה כבעייתית. רק מרק שעועית לימה אחד הצליח לכבוש את כולם ולהותיר את חותמו עד היום ברחבי מסעדות תל אביב.

החודשים עברו. רוט קיבל לא מעט ביקורות פושרות, אפילו שליליות, וכנראה הבין שכדי לכבוש את הקהל הוא צריך להביא את עצמו. התפריט השתנה, ועד מהרה החלו לדבר על התייצבות האוכל, כמו גם הקהל. סועדים רבים, ובכללם אנחנו, הרגישו שטוטו השתדרגה, וחזרה להיות מסעדה מצוינת. רק שכל זה כבר לא שינה. טוטו כבר לא הייתה טוטו.

הכפשות מאחורי הקלעים?

זוכרים את ירון שלו? שמועות עזות טוענות שלמרות היעדרו מהמסעדה, הוא המשיך במידה רבה למשוך בחוטים - כי אולי אפשר להוציא את השף מהמסעדה, אבל כנראה שאי אפשר להוציא את המסעדה מהשף. בכל אותו זמן ניהל שלו - כך על פי מקורבים - לוחמה פסיכולוגית במי שגירש אותו מהמגרש הביתי. הוא טען ששחם ושניר חייבים לו סכומי כסף גדולים, ואף כינס מסיבת עיתונאים (שבוטלה ברגע האחרון) מול המסעדה, שבה היה אמור לחשוף את טענותיו. לא ברור מה חלקו של שלו בזה, אם בכלל, אבל העובדה היא שלא הרבה אחרי פרישתו עזבו את המסעדה רז סלע, שהיה השף בפועל, והשף-קונדיטורית סאני דרעי, שפרשה לטובת טיול ארוך (וככל הנראה תשוב למסעדה בגרסתה החדשה).

השף הישראלי בעל כוכבי המישלן: "אולי עשיתי טעות" (צילום: חדשות 2)
מושיק רוט. משימה בלתי אפשרית? | צילום: חדשות 2

כך או כך, נראה ששלו נלחם להשיב לעצמו את טוטו - ואי אפשר להאשים אותו. הוא זה שהפך את המסעדה למה שהיא. אף ששלו מעולם לא האשים את רוט בדבר, אפשר להבין את הרצון הלא מוכרז שלו להערים קשיים ולהילחם עד הסוף. יותר מזה, אפשר להניח שאפילו רוט עצמו הבין את הלגיטימציה הזאת, היות שלא הוא ולא שותפיו, שחם ושניר, הגיבו להתרסות ולטענות שהופנו כלפיהם בכל החודשים האחרונים.

אתמול, בהתנסחותו העייפה משהו באינסטגרם, אמר רוט למעשה שאינו רוצה להמשיך להילחם את המלחמה הזאת. את הציבור הישראלי הוא יכבוש מאוחר יותר, דרך המסך ואולי דרך מסעדה חדשה, שיקים מאפס. אחרי כל המחסומים שנתקל בהם, הוא פשוט עייף מדי. שלא לדבר על זה שיש לו מסעדה מכוכבת מישלן בהולנד לשמור עליה (והשמועות העדכניות טוענות שההשקעה ארוכת הטווח בארץ כבר העמידה את הכוכבים האלה בסכנה). בקיצור, הוא פשוט לא צריך את הבלגן הזה על הראש.

הודעת האינסטגרם של רוט אתמול הפרה שתיקה ארוכת חודשים לא רק שלו, אלא גם של שניר ושחם. האם ייתכן שההתנהלות השקטה הזו, ללא התלהמויות ויחסי ציבור מיותרים, היא שהייתה להם לרועץ? אולי הם פשוט לא היו מספיק צהובים להתנהלות התקשורתית - אבל גם הקולינרית - של ימינו? עצוב, אבל בהחלט ייתכן.

מרק קרם לימה, מסעדת טוטו (צילום: אפיק גבאי, mako אוכל)
מרק קרם לימה. עשה היסטוריה | צילום: אפיק גבאי, mako אוכל

כרוניקה של כישלון ידוע מראש

ההרפתקה של שניר ושחם הסתיימה באופן טרגי, מבחינתם. הדעת נותנת שהם לא רצו להיכנע, ובטח שלא למכור את המסעדה לאותו אדם שהם הוציאו אותה ממנו מלכתחילה. אבל אחרי שהמסעדה צברה הפסדים - כך לפי מקורבים - עושה רושם שגם הם הבינו שאולי מוטב להחזיר את המושכות לאותו אדם שגם רוצה אותן בחזרה יותר מכל. יש לסייג ולומר שההסכם עם שלו עדיין לא נחתם, וחזרתו עדיין אינה ודאית, אבל ההערכות של המקורבים הן שלשם הדברים זורמים. 

אז לא, למושיק רוט מעולם לא היה סיכוי לשמור על השליטה בטוטו. הוא נקלע לתוך סנסציות תקשורתיות בזו אחר זו (מי אמר רושפלד וחציל ולא קיבל?), ומצא את עצמו הודף מתקפות שככל הנראה בכלל לא היו קשורות אליו. רוט קיבל לידיו מסעדה שבכל מהותה הייתה של מישהו אחר. טוטו היא ירון שלו גם כשהוא לא נמצא בה, והוא הרוויח את זכותו עליה בהרבה מאוד עבודה. עכשיו רק נשאר לו להוכיח לכולם שכל הבלגן היה שווה את זה.

>> חדשות האוכל הכי חמות