ארוחות בוקר בבתי קפה הן מכה לחובבי האוכל בישראל. לפעמים נראה שכל בתי הקפה נדבקו באותו שטאנץ מעייף ונדוש, ורק מתחרים ביניהם מי יצליח לעשות עוול גדול יותר למנה הפשוטה של חביתה-לחם-סלט-מטבלים. לכן המפגש עם ארוחת הבוקר של מחלבת אלטו שבגליל הרנין כל כך את ליבנו. 

מחלבת אלטו הוותיקה בקיבוץ שמרת היא פנינה קולינרית ופינת חמד יפה ומתוקה להפליא, המנוהלת בצורה כשרונית ויצירתית על ידי משפחת מזן המקומית; על הגיבון אמון אב המשפחה, אריאל, שאומנם הצביע נגד הפרטה של הקיבוץ, אבל כשזה כבר קרה החליט ללכת עד הסוף עם השוק החופשי ולהפוך את המחלבה לעסק עצמאי. שקד, הבת הבכורה, יזמה את הרחבת הפעילות, והיום שוכנים להם תחת קורת גג אחת, במבנה ששימש בעבר כמטבח הקיבוצי המיתולוגי, אולם ייצור גבינות עיזים, בית קפה עם תפריט חלבי ומעדנייה המציגה את מבחר הגבינות העשיר של אלטו.

כנאפה מחלבת אלטו (צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור)
כנאפה של מחלבה. אלטו | צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור

ואז הגיעו הגבינות

הגענו אל בית הקפה בשביל העובר בבוסתן של עצי פרי, עלינו למרפסת עץ, המאפשרת גם ישיבה בחוץ, ונכנסנו לחלל הישיבה האינטימי המהווה גם את חנות המפעל. בחרנו בארוחת הבוקר הזוגית (102 שקלים), שכוללת ביצים לבחירה, סלט ירקות, מבחר גבינות עיזים תוצרת המחלבה, פלפלים קלויים, טחינה, זיתים, סלט טונה, קונפיטורת הבית, לחם כפרי, חמאת עיזים ושתייה קרה וחמה  - ושמרנו על ציפיות נמוכות (כאמור, שטאנץ וזה), אבל אז הגיעו הגבינות.

ארוחת הבוקר מגיעה עם שלושה סוגי גבינות עיזים, אחד יותר טעים מהשני. היו שם גבינת גאודה עם צ'ילי, שהצליחה לשמור על האיזון המדויק בין החריפות לטעם הגבינה, גבינת נירית עם תערובת תבלינים ייחודית שגרמה לנו לפעור עיניים בתדהמה וברי עיזים נימוחה וקטיפתית. אבל השוס הגדול ביותר היה חמאת העיזים, שנתנה משמעות מחודשת למושג הפשוט לחם עם חמאה. ביקשנו גם טעימה של גבינת התום המקומית, וגילינו טעם חזק ומרקם מושלם, שהציבו אותה בראש הגבינות המועדפות עלינו.

גבינות מחלבת אלטו (צילום: אנטולי מיכאלו,  יחסי ציבור )
את כל הגבינות מכינים כאן. אלטו | צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור

פלטת גבינות מחלבת אלטו (צילום: עדי מזן, יחסי ציבור)
פלטת גבינות באלטו. ויש גם גבינות לרכוש הביתה | צילום: עדי מזן, יחסי ציבור

שאר מרכיבי הארוחה גם הם לא אכזבו: הסלט היה גדול, עשיר וטרי, הלחמניות טעימות, טריות וחמימות, עם איזון מושלם בין קראנצ'יות בחוץ לאווריריות רכה בפנים, החביתות ענקיות ועשירות בתוספות (לפי הזמנה) והמטבלים מצוינים. אבל הגבינות... הגבינות היו באמת מעולם אחר. כשמוסיפים לכל אלה שירות מקסים ואווירה משפחתית - באמת שכל מקום אחר בישראל, שמגיש ארוחת בוקר סטנדרטית, יכול פשוט לוותר מראש.

נלהבים מהגבינות ומהחמאה המצוינות החלטנו, בדרכנו החוצה, לרכוש קצת מהתוצרת המקומית הביתה. שיטת המכירה התגלתה כאגרסיבית מעט, אם כי ידידותית (נתינת פיסה קטנה לטעימה, ומיד אחריה הצגת חתיכת גבינה בגודל חתוך מראש) - וכך יצא שהצטיידנו בלא פחות משישה סוגי גבינה, ריבת תאנים וטפנד זיתים. בדרך לאוטו קינחנו בכמה תותים ישירות מהעץ שבחצר המחלבה, סתם כי אפשר.

אלטו. קיבוץ שמרת, כביש 4 בין עכו לנהריה. 04-9854802. ראשון-חמישי 08:00-19:00, שישי 08:00-16:00. כשר