משרדי הבריאות והחקלאות קוראים לציבור להשמיד כמות שיא של 11 מיליון ביצים נגועות בסלמונלה מזן אלים שיצאו לשוק. על פי מקורות ממשלתיים, מדובר בביצים שמשווקת חברת "יש מעוף".

הזיהום התגלה במסגרת בדיקות סלמונלה שגרתיות שמשרד החקלאות עורך בחודשים האחרונים. בד בבד זיהה משרד הבריאות עלייה בתחלואה הקשורה לסלמונלה ונרשם קשר ישיר בין הזיהום לתחלואה. משרד הבריאות צפוי לפרסם הודעה לציבור ובינתיים החלו שני המשרדים ליידע את הגורמים הנוגעים בדבר כדי לעצור את שיווק הביצים.

הביצים הנגועות הגיעו ככל הנראה מלולים במושב גורן. לול אחד זוהה בוודאות כנגוע, אחר נמצא נקי ושני לולים סמוכים נמצאים עדיין בבדיקות. המשרד אסר שיווק ביצים מכל ארבעת הלולים ומתכנן להמית את הלהקות.

אף שמדיניות משרד החקלאות היא כי סלמונלה מושמדת בטיפול תרמי ומומלץ לבשל ביצים כך שלא יהיו רכות – הפעם הוא נדרש על ידי משרד הבריאות להורות להשמיד אותן. במשרד הבריאות הבהירו לאנשי משרד החקלאות שאין מקום לפשרות בנושא.

לפיכך, הציבור והרשתות נדרשים לא להחזיר את הביצים לחנויות, כדי לא לגרום לזיהום משני ובכך להגדיל את התפרצות המחלה, אלא להשמיד אותן. סלמונלה נמצאת גם על אריזות הקרטון של הביצים והחשש במשרדים הוא שהחזרתן והסעתן למשווק תגביר את תפוצת המחלה.

החקלאים, שלהקות שלהם יושמדו, יפוצו על ידי קרן מיוחדת. הרשתות שרכשו את הביצים צפויות להגיע להסדר פיצוי עם המשווק. עדיין לא ברור כיצד יפוצו הצרכנים.

הכתבה פורסמה במקור באתר TheMarker

כתבות נוספות:
יצרנית הסיגריות פיליפ מוריס מגייסת שתי יועצות שרים בכירות
קק"ל מעבירה מיליון שקל לתיאטרון גשר ללא קול קורא