עם כל הכבוד להיסטריית הטבעונות - והאמינו לנו, זה אולי לא נראה ככה אבל יש לנו כבוד - בכל הנוגע לשכפול טעמים של מנות בשר או גבינות אהובות, זה עדיין ממש לא זה. כי בינינו, זה שקוראים לקציצת עדשים "המבורגר" עדיין לא הופך אותה להמבורגר של ממש. איט טייקס מור.

עוד חדשות? בואו לעמוד הפייסבוק שלנו

וכאן נכנסות לתמונה כל החברות שמנסות לעקוף את המוקש הזה וליצור תחליפי בשר וחלב ראויים - והנה, מסתבר שאחת אשכרה הצליחה לעשות את זה, ובגדול. קוראים לה Impossible Foods, ודיוויד צ'אנג, מהשפים המובילים והמוערכים בעולם בכל קנה מידה, טעם המבורגר טבעוני פרי ייצורה, ועף עליו בחשבון הפייסבוק שלו באופן שלא היה מבייש שום מוצר יוקרתי. "היום טעמתי את העתיד והוא היה טבעוני", הוא כתב, "ההמבורגר הזה היה עסיסי ומדמם, והיה לו מרקם של בקר - רק שהוא היה הרבה יותר טעים וטוב לכדור הארץ. אני לא יכול באמת להבין את האימפקט של ההמבורגר הזה עדיין, אבל אני חושב שהוא עשוי לשנות את כל המשחק".

יצירת המבורגר טבעוני הייתה האתגר הראשון ש-Impossible Foods לקחה על עצמה, ובהמבורגר טבעוני אנחנו מתכוונים לכזה שנראה כמו בשר, מריח כמו בשר, מבושל כמו בשר ויש לו טעם של בשר, אבל הוא עשוי מחומרים מעולם הצומח. על האתגר הזה הם עמלו שלוש שנים וחצי, שבמהלכן הצליחו המדענים לבודד את הגורמים הכימיים שהופכים את חוויית אכילת הבשר לכל כך טעימה ומהנה. את אותם הגורמים הם תרגמו למולקולות - ואז, בתהליך ארוך ומאומץ, מצאו להן מקבילות בעולם הצומח. 

עוד באוכל טוב:

פריצת הדרך הזאת הצליחה להביא לייצורו של ההמבורגר החדשני, שמתבסס על חלבוני דגנים ועדשים אך גם על רכיבים פחות שגרתיים כמו קוקוס ומלון. ומה אין בו? כולסטרול, הורמונים, אנטיביוטיקה וכל יתר הרעות החולות שתעשיות הבשר והחלב מזוהות עמן כל כך בשנים האחרונות.

נכון לעכשיו הסטטוס האמור קיבל קרוב ל-5,000 לייקים ומאות תגובות נלהבות. צ'אנג, השף שמוביל את קבוצת המסעדות המוערכת מומופוקו, טעם את המוצר בטרם הוא מופץ רשמית בארה"ב (מה שצפוי בהמשך השנה). אחרי ההשקה וההפצה במסעדות מסוימות בארה"ב הוא יוצע לרכישה לקהל הרחב, ובהמשך יופץ לכל העולם.

במקביל למיזם הזה מנסים עוד רבים וטובים למצוא תחליפים הומניים לבשר  וחלב, ובפרט להמבורגרים. כך, למשל, המבורגר שהסעיר את העולם לפני כשנתיים, שיוצר מתאי גזע של פרה שגודלו במעבדה. 

>> לכל חדשות האוכל