עד כה, מי שנתקל במותג "משק עפאים" עשה זאת כנראה רק בשווקי איכרים ברחבי הארץ או במאפיית לחמים בתל אביב, שם נמכרים תוצרי המשק בהצלחה. השבוע פתח בעל המשק הדיי עפאים - עיתונאי אוכל, יצרן גבינות בחסד וחקלאי אורגני - חנות ובית קפה ראשון במכבים-רעות. המקום, עתיד להתרחב בחודשים הקרובים למוקדים נוספים ברחבי הארץ ולמכור את תוצרי המשק ללא פערי תיווך, לצד שלל מנות אותן מכינים במקום. 

משק עפאים מכבים (צילום: משק עפאים)
תוצרת אורגנית מהחקלאי לצרכן | צילום: משק עפאים

בואו לפייסבוק שלנו, טעים שם

"מדובר במקום הראשון שבו ניתן למצוא את כל הדברים שאנחנו מייצרים במשק שלנו", מספר לנו עפאים. "הרעיון שלנו הוא להתבסס בשכונות ולפנות לקהל לקוחות קבוע, כשבקרוב אנחנו פותחים מקום נוסף במתחם נגה שביפו, ברחוב נחמה. אנחנו נתפתח עוד בשנים הקרובות למקומות נוספים כאלה כי אנחנו מעוניינים למכור את תוצרינו ישירות לצרכן שיודע ליהנות מתוצרת כזאת ומחפש אותה".

משק עפאים (צילום: משק עפאים)
בלי פערי תיווך | צילום: משק עפאים

במשק עפאים במכבים ניתן למצוא דבש אורגני טהור, גבינות שונות, לחמים, גרנולות בייצור עצמי, פסטה טרייה, ממרחים מיוחדים, ירקות ופירות אורגניים מהמשק, קפה ותה אורגני וגם מוצרים משיתופי פעולה שמבצעים במשק עם חקלאים נוספים. המחירים במקום נעים בין 18-20 שקלים למאה גרם גבינה בייצור עצמי, 10 שקלים ליוגורט לשתייה ו-57 שקלים לליטר שמן זית אורגני. הירקות והפירות האורגניים של המשק אותם מוכרים במקום, נקטפים מדי יום.

עוד באוכל טוב:

במקום מוגשים מאפים מיוחדים כגון מאפה תפוזי דם, שבלול שמרים עם תרד וגבינות המשק, שבלול שמרים עם זעתר וגבינת מרים של המשק, מאפה ריבת תפוזי דם ומאפה נוגט ושקדים. לצד המאפים יש כאן גם מעקודה: פריטטה של תפוחי אדמה עם גבינות וירקות, פאי פריקסה ממולא בתפוחי אדמה, טונה, זיתים, לימונים כבושים ועריסה, מחבתות בתנור עם שקשוקה או ירקות עם ביצים אורגניות ועוד. את האוכל ניתן להזמין גם הביתה במשלוח או כשירות קייטרינג. 

משק עפאים גבינה (צילום: משק עפאים)
יוגורט ושמן זית אורגני | צילום: משק עפאים

מוצרים אורגניים ומיוחדים הם בדרך כלל גם יקרים במיוחד והמקום אמור לחסוך את פערי התיווך. "הרעיון הוא למכור ישירות לצרכן" אומר לנו עפאים, "אני מגדל אצלי במשק לדוגמה את האוכל של העזים, חולב אותן, מגבן את הגבינה ומשנע אותה למקום החדש עד המכירה. זה תהליך שמאפשר לי לשמור על שיטות העבודה שלי, להתפרנס בכבוד, לשלם לעובדים שלי באופן הוגן ולא לפגוע באף חוליה בדרך, מבלי שאני צריך להיות מאוד יקר עבור הצרכן, בשונה מתג המחיר שכולל בדרך כלל אוכל אורגני". 

הרעיון של מקום חדש מתקשר למחאת החקלאים, שמוחים אף הם על פערי התיווך הגבוהים?
"אני גם חקלאי מהסוג של מחאת החקלאים ואני מאמין במחאה ובמוביליה למרות שהמקום החדש לא מבטא בדיוק את מה שמדובר עליו שם. אני חקלאי שמחפש לחיות לפי הערכים שאני מאמין בהם שהם חקלאות אקולוגית, חברתית ואנושית. וזה אומר להבין שגם לחקלאות שמייצרת מוצר זול, יש מחיר והוא בדרך כלל הפגיעה של משהו בשרשרת הייצור - אם בדישון וריסוס מסיבי של חומרי הגלם, או אם בלקיחת עובדים מחו"ל שמשלמים להם מחירים לא הוגנים. אני רוצה להמשיך ולייצר כאן בארץ מוצר שהוא הוגן כלפי הסביבה שלי והעובדים שלי שהם מכאן, ולמכור ללקוח שלי אוכל בעודו מסתכל לי בעיניים. לקנות את הדברים מאנשים שמגדלים אותם יוצר אוכל טעים יותר, בריא יותר וצודק יותר".

משק עפאים לחקלאות בת קיימא. מרכז רננים, מכבים. ראשון-חמישי 07:00-20:00, שישי 07:00-שעה לפני כניסת השבת.

>> לכל חדשות האוכל