אילת אינה עיר שידועה במסעדות השף שלה, עם זאת, אחת המסעדות שמאז פתיחתן הצליחו להתברג באופן תדיר לרשימות המסעדות הטובות בארץ היא מסעדת לוויתן של בני הזוג ליאור רפאל וענבר שפירא. השניים הפעילו את המקום כמסעדת שף לכל דבר ועניין משנת 2015, אבל בין כל השינויים שעברה עיר התיירות הדרומית בתקופת הקורונה, הם החליטו לשנות את המקום כליל.

המקום החדש, שנפתח בדיוק באותו מקום בו פעלה לוויתן ייקרא כעת "המבורגר בלוויתן" והוא נפתח לפעילות רשמית אתמול. המסעדה החדשה לא תהיה מסעדת שף, אלא תתמקד בהמבורגרים מגוונים וקינוחים טובים, אותם תיצור ענבר.

View this post on Instagram

מחויבות לדרך. #קושי #בזעת #התמודדות #אבאעזור

A post shared by Lior Raphael (@lior.raphael) on

View this post on Instagram

מתכון חדש ללחמניות של ההמבורגר/שרימפבורגר אני טוען שאי אפשר לנסות על יבש. #קושי #עבודה #איןבררה #רקביבי #קללללל #burgerporn #burger

A post shared by Lior Raphael (@lior.raphael) on

"רצינו להתמקד בפשוט", מסביר רפאל, "ניקינו את כל התפריט והותרנו אותו סביב המנות שהגשנו כאן גם קודם - ההמבורגר והשרימפבורגר, ולידם הכנסנו עוד מגוון סוגים של המבורגרים, השארנו את תפריט היין העשיר שלנו ויצרנו תפריט קינוחים מלווה".

למה בעצם הסיבה לשינוי? 
"הכל התחיל עם הזעזוע של הקורונה, אחרת היינו ממשיכים עם האינרציה של מה שאנחנו עושים, שגם התפתח בצורה מאוד טובה. אבל הבנו שצריך להשתנות כי המסעדה הייתה סגורה למעלה מחודשיים ופתאום זה עשה לנו שכל ברגע אחד שזה מה שצריך לעשות: שינוי דרסטי".

View this post on Instagram

אמנם אנחנו לא אמורים לטעום קינוחים היום, אבל אם כבר יצאה גלידה טריה הרגע אז לא נאכל ?

A post shared by Lior Raphael (@lior.raphael) on

ההמבורגרים שיוגשו כאן הם בסגנון סמאש בורגר עם וריאציות כמו צ'יזבורגר, מאק אנד צ'יז בורגר, המבורגר ביג מס שבו יש אסאדו שמבושל בציר עגל יחד עם רוטב ברביקיו וגבינת צ'דר; המבורגר פרנצ'י עם בצל מקורמל וגאודה עזים; וכמובן יוגש פה השרימפבורגר שהוגש בלוויתן וצבר מוניטין ברחבי הארץ. מחירי ההמבורגרים ינועו סביב 50 שקלים להמבורגר קלאסי ועד 80 שקלים להמבורגר היקר ביותר בתפריט. לצד ההמבורגרים יוגשו תוספות כמו צ'יפס שנעשה במקום, סלט חסה ומק אנד צ'יז. 

בין הקינוחים שיוגשו כאן תמצאו סטיקי טופי פודינג עם רוטב קרמל מלוח ובננות מקורמלות, קינוח בראוניז שהוגש גם בלוויתן; לוויתן לבן - וריאציה מעט שונה לעוגת גבינה בשוקולד לבן אוורירי וקסטות – עוגיות שוקולד צ'יפס בלונדי או רגילות במילוי של גלידה.

אנשים מקבלים את השינוי היטב?
"בינתיים מאוד. חשבתי שיום הפתיחה יהיה רגוע אבל ממש לא. היינו סגורים חודשיים וחצי, כל הקהל שלנו חוזר וזאת הרגשה מאוד נעימה. במקביל מתאפשרת לנו אינטראקציה עם תושבי העיר ועם קהלים שקודם לא הכרנו וזה מפתיע כי אילת עיר קטנה וכולם מכירים את כולם".

View this post on Instagram

סטיקי טופי פודינג. עבודה. #קושי

A post shared by Lior Raphael (@lior.raphael) on

View this post on Instagram

״בחוץ חמסין, אנלא מזיע בחיים.״ ד.פארוק #מקריבבשבילכם #תעריכו #לאקל #קושי

A post shared by Hamburger at the whale (@hamburger_at_whale) on

אחרי התקופה הקשה והמשבר הכלכלי שפקד את העיר, הלך הרוח באילת השתפר עם פתיחת המלונות בסוף השבוע האחרון?

"כן, כי הייתה עלייה בעבודה והעבודה חזרה. אבל השאלה הגדולה של כולנו היא מה הולך לקרות בחודשים הקרובים".

המבורגר בלוויתן. הים 6, אילת. טלפון: 08-9209393