החלל הדו קומתי הגדול שברחוב קויפמן 6 בתל אביב הוא מרחב עמוס זכרונות עבור השף יונתן רושפלד. בדיוק שם, לפני תשע וחצי שנים, הוא עמד בהתרגשות לפני הפתיחה של מסעדת הרברט סמואל תל אביב שהפכה בהובלתו לאחת ממובילות סצנת הקולינריה הישראלית. אמש, הוא חזר לשם שוב, הפעם בתור השף של חלל ארוחות חדש שנקרא על שמו: ג'ונתן פוד קלאב, ואי אפשר היה שלא לחוש את ההתרגשות שריחפה באוויר.

החזרה למטבח של הרברט סמואל תל אביב היא סוג של הכרזת ניצחון עבור השף, שהשנתיים האחרונות שלו היו מלאות בעליות ומורדות; רק לפני שנה וחצי נפרד רושפלד מקבוצת עדי'ס לייף סטייל שבראש מסעדותיה עמד במשך שנים, ולאחר מכן עזב גם את הרברט סמואל תל אביב אליה חזר רק לארוחת הסגירה של המקום לפני מספר חודשים.

לפני שמונה ימים בדיוק, הוא ושותפיו לג'ונתן פוד קלאב החדשה - עמית לביד, מוש בודניק וגיא בליס (שהיו גם הם שותפים פעילים בגלגולה הראשוני של הרברט תל אביב תחת רושפלד), קיבלו את המפתחות לחלל המיתולוגי של המסעדה והחלו במסע שיפוצים זריז כדי לפתוח את המקום לפעילות לראשונה אתמול. חלל המסעדה עצמו לא ירגיש זר ללקוחות שכבר הגיעו לאכול בהרברט סמואל תל אביב בעבר - אותו בר גדול במרכז המקום, ואותו נוף לים שנשקף מחלונות הענק. הפרטים הקטנים כמו סידורי הפרחים, המוזיקה ההודית, ריחות התבלינים והכיתובים על הקירות, מסגירים שמדובר במסעדה אחרת לגמרי.

ג'ונתן פוד קלאב קלמארי (צילום: ג'רמי יפה, mako אוכל)
קלמארי של ג'ונתן פוד קלאב, הקונספט של מיסטר קומאר | צילום: ג'רמי יפה, mako אוכל
ג'ונתן פוד קלאב מרקים (צילום: ג'רמי יפה, mako אוכל)
מתאים למזג האוויר. מרק דגים | צילום: ג'רמי יפה, mako אוכל


ג'ונתן פוד קלאב עתידה לפעול בערבי רביעי וחמישי בלבד, וביתר הימים ייערכו כאן אירועים סגורים. המטרה: לנפץ את החוקים שמכתיבה סצנת המסעדנות הישראלית, ולנסות להפעיל מקום שונה שגם ייראה וירגיש אחרת בכל פעם מחדש. בהתאם לכך, לא רק ימי הפעילות כאן מצומצמים, אלא גם הקונספט אינו קבוע וישתנה אחת לחודשיים.


בחודשיים הקרובים מדובר בקונספט הודי שנקרא מיסטר קומאר, ושואב השראה משפע התבלינים של המטבח ההודי, וכמובן מהחריפות שמאפיינת אותו. בתפריט הזמני תוכלו למצוא מנות כמו כופתאות כרובית ויוגורט עם חציל ודבש שמזכירים בליני מתובלים במיוחד, לצד פורל מעושן (95 שקלים למנה גדולה או 54 שקלים למנה מוקטנת); סלט קשמירי של טלה עם עלים מרירים ואבקת ציפורן הדרים (38/65 שקלים), מרק דגים עשיר עם מולים וכופתאות שרימפס (34/68 שקלים), ופילה בקר ברוטב טאג' מאהל עם פטריות אוזן פיל ברוטב פלאק וסלט ריחני (168 שקלים).

על אף שבהחלט מרגישים חבלי לידה במקום, בייחוד בנושא השירות כמו במרבית המסעדות החדשות שנפתחות, האוכל בג'ונתן פוד קלאב בהחלט מותיר חותם. רושפלד בקיא ברזי המטבח ההודי (את זה ראינו כבר בעבר אם בערבי האוכל ההודי בהרברט סמואל לפני שנים ואם באוכל של קפטן קארי- הדוכן של השף בשרונה מרקט), הוא מוציא תחת ידיו מנות עזות טעמים, צבעוניות, מקוריות, עשירות בתבלינים, אינטיליגנטיות וטעימות. הדבר המבאס היחידי הוא מחסור במבחר יחסי של אפשרויות לצמחונים וטבעונים. אבל אנחנו מקווים שזה ישתנה בקרוב.  

ג'ונתן פוד קלאב קוקטייל  (צילום: ג'רמי יפה, mako אוכל)
ויש גם קוקטיילים כמובן | צילום: ג'רמי יפה, mako אוכל

לצד האוכל יצר כאן מוש בודניק תפריט קוקטיילים ססגוני, עם משקאות כמו קוקטייל שארק אטאק און גוה "שותת דם" שמוגש בכלי בצורת כריש עם רום, בקרדי בלאק, מרטיני ביטר, אננס, פסיפלורה ושקדים (52 שקלים); קוקטייל בוליווד סאוור עם ג'ינג'ר, לימון, דבש, מרסקינו וודפורד ריזרב (48 שקלים), ומיסטר קומאר מנהטן עם ג'נטלמן ג'ק, מרטיני רוסו ואמארו איטלקי (54 שקלים).  תפריט האוכל המצומצם יחסית, ישתנה בין שבוע לשבוע בהתאם לחשקים של רושפלד, כשבעוד חודשיים ישתנה הקונספט לחלוטין ואיתו כמובן גם התפריט עצמו. 

מיסטר קומאר. קויפמן 6, תל אביב. 03-6960707. לא כשר

>> לכל חדשות האוכל