ניב גלבוע (צילום: דני בר און)
גלבוע. "צעקו, קיללו ודחפו" | צילום: דני בר און

היחסים של מבקרי המסעדות עם מושאי הביקורת שלהם הם תמיד מורכבים: בסך הכל מדובר באנשים שאוהבים אוכל ומבלים כנראה לא מעט בסצנה הקולינרית הלא גדולה. כולם מכירים את כולם וביקורת בוטה יכולה לחולל מיני-סערה בצלחת.

מבקר המסעדות ניב גלבוע חווה היום, כך לטענתו, סערה כזאת, אותה הוא הגדיר בדף הפייסבוק שלו כ"כמעט לינץ'". מה הסיפור? לפני מספר חודשים ביקר גלבוע ב"זכאים" ופרסם ביקורת לא נלהבת על המקום בתכניתו לילה כלכלי. היום הוא הגיע שוב, הפעם במטרה לסקר את "סטייק הלחם" שפרסמה המסעדה וגרר שלל תגובות ברשת בימים האחרונים, אך מרגע שנכנס בפתח המסעדה הוא הותקף על ידי הצוות במקום.

זה לשון הפוסט שהעלה גלבוע לחשבון הפייסבוק שלו כשיצא מהמקום: 

פוסט פייסבוק - ניב גלבוע (צילום: צילום מסך facebook, KateRiep_Godbye)
הפוסט כפי שפרסם גלבוע | צילום: צילום מסך facebook, KateRiep_Godbye

>> גם לנו יש פייסבוק. רק אומרים

בשיחה שערכנו איתו מאוחר יותר, הדגיש גלבוע כי הפוסט הוא תיאור מדויק של המתרחש.

"ראיתי שיש הרבה צחוקים סביב המנה שלהם, סטייק הלחם. גיא לרר הציע שאלך לסקר את המנה, לא כביקורת מסעדות ממש אלא כאייטם לתכנית הצינור. אמרתי לו שיגידו למסעדה שאני מגיע, ומערכת התכנית אכן עדכנה אותם שאני בא. ברגע שנכנסתי מלצרית ביררה מי אני, שאלה איך קוראים לי וכשהזדהיתי פשוט התנפלו עלי בצעקות, דחיפות, אחד הטבחים ירק עלי תוך כדי שהוא צועק ונסער".

אין תמונה
סטייק לחם. עורר את כל המהומה

מי בדיוק האנשים שהתנפלו?
"הצוות במקום, המלצרים, יצאו המטבח בצרחות וקללות, והעיפו אותי משם בדחיפות. הייתה שם מישהי שנראתה לי כמו הבעלים אבל אני לא מכיר ולא באמת יודע מי טבח ומי שותף".

מה היה תוכן הצעקות, מעבר לקללות?
"הם טענו שאני מחפש אותם, את הטבעונים".

ניסית להגיב?
"ניסיתי לדבר איתם. התחלתי להגיד להם ברצינות מה אני זוכר מהביקורת ההיא, אבל הם פשוט לא נתנו לי לדבר. לך אני יכול להגיד שהביקורת ממש לא היתה על נושא הטבעונות אלא רק על האוכל, שהיה שמן, תפל ויקר בצורה שערורייתית וכך כתבתי. אני מתייחס רק לאוכל, אבל הם לקחו את זה אישית".

במהלך הקריירה שלך קרה שנקלעת לעימות עם מסעדה שביקרת?
"בחיים לא קרה לי כזה דבר. אני חושב שהביקורות שלי ענייניות ובדרך כל מבינים את זה. גם קרה כבר בעבר שחזרתי למסעדות שביקרתי ולא קרה שום דבר כזה. כן קרה לי שבעקבות אייטם על חוק נגד פיטום אווזים הבאתי כבד אווז לאולפן, וגם אז הפייסבוק שלי התפוצץ מתגובות זועמות של טבעונים. בלי קשר למסעדת זכאים". 

עוד באוכל טוב:

מסעדת זכאים, צ'יפס קרוע ביד (צילום: דנה בר-אל שוורץ, אוכל טוב)
הצ'יפס המפורסם של המסעדה. הבעלים מבטיחים:"לא היתה אלימות" | צילום: דנה בר-אל שוורץ, אוכל טוב

זכאים: "לא היתה שום אלימות. האיש שקרן" 

הילה זכאים, אחת השותפות במסעדה (ביחד עם שני אחיה, הראל וחני) תיארה סיפור שונה, ונשמעה נסערת מאוד: "צלצלו אלי מערוץ 10 ואמר שרוצים להביא כתב מטעם צינור לילה. אמרתי שאני לא מעונינת, לא רציתי שיעשו ממני צחוק. הבחור הבטיח שהם באים לעשות ביקרת אוביקטיבית. הדגשתי בפניו שבעבר ביקרו אותנו מטעם לילה כלכלי, ביקורת מגעילה ולא הוגנת, ושאם מדובר באותו דבר אז אני לא מעוניינת. הוא הבטיח לי שמדובר בשתי תכניות שונות, ואכן ציין את שם הכתב - ניב גלבוע - אבל אני לא הכרתי את שמו".

מוקדם יותר היום, בשעות הצהריים נכנס גלבוע למסעדה עם צלם ולטענת זכאים, שנכחה במקום עם שני אחיה דיבר בגסות ו"התנהג כאילו המקום שייך לו". 

"לחצתי את ידו ושאלתי אם הוא כבר היה פה. הוא הודה שאכל פה לפני כשנה, והבנתי שזה הוא שנתן לנו את הביקורת ההיא בלילה כלכלי. התייעצתי עם האחים שלי והחלטנו שאנחנו לא מעוניינים בכתבה. ביקשנו ממנו לצאת ולא לצלם והוא סרב. אמרתי לו שהביקורת שלו היתה מגעילה ושוהא אדם נבזי, והוא מיד הכריז שהוא מרגיש שעושים לו לינץ'. התעקשנו שהוא יעזוב והוא הלך. יכול להיות שהטונים עלו כשהוא סרב לצאת, אבל לא היתה שום אלימות. הוא פשוט שקרן. אחר כך עוד התקשרה אלי מישהי מערוץ 10 וצרחה עלי". 

>> האם ביקורת שלילית יכולה למוטט מסעדה? בדקנו

>> לכל חדשות האוכל