עולם הטבעונות עשה דרך ארוכה בשנים האחרונות, ואף אחד כבר לא מרים גבה כשהוא נתקל בהמבורגר טבעוני שנראה בדיוק כמו המבורגר בשרי. ההיצע הולך וגדל, והמותגים מציפים את השוק הישראלי (שמהווה לעתים רבות פיילוט לשוק העולמי עבור חברות פוד טק שפועלות בארץ): ביונד מיט, רידיפיין מיט, סנסשיונל בורגר ולאחרונה גם סייבוריט שנכנסו לתמונה.

בחודשים האחרונים תופס את תשומת הלב מוצר חדש ומלהיב מאגף תחליפי הבשר: מדובר בנתחי "בשר" מבית רידיפיין, המודפסים במדפסת תלת מימד ואמורים לדמות סטייק של ממש. החברה מתארת את המוצר כ"נתחי פלאנק בסגנון בקר וטלה", ועל הטכנולוגיה המתקדמת נרשמו לא פחות מעשרה פטנטים שונים.

המוצר מוצע כרגע רק במסעדת הוטל מונטיפיורי בתל אביב, ואחרי המתנה לא קצרה (המנה הוגשה במסעדה בימים לא קבועים ורק לאחרונה הפכה לחלק קבוע מהתפריט) – הגענו לנסות בעצמנו את הסטייק החדש. הוא מוגש על דלעת ורוטב סילאן מתוק עד מתוק מדי, ולמדנו לדעת כי המנה כוללת גם חמאה מה שהופך אותה באופן משונה קצת לצמחונית ולא טבעונית (אם כבר סטייק טבעוני במהותו, למה חמאה ולא אלטרנטיבה אחרת?).  מחיר המנה 68 שקלים, זול בהרבה ממנת צלעות הטלה, שמתומחרת ביותר מפי שניים.

View this post on Instagram

A post shared by Rita Goldstein (@goldrita)

אז איך היה ה"בשר"? נתחיל מהנראות: הצלחת מרשימה בהחלט, והבשר לא הוגש כסטייק אחד גדול (על אף שתואר בתפריט כסטייק), אלא כנתחים קטנים ואלגנטיים שכל אחד מהם נראה בדיוק כמו בשר צלוי במידה מדויקת עם נגיעות אדמדמות. הנתחים ישבו על חתיכות דלעת צלויות ויצרו מנה צבעונית ומגרה.

במבחן המרקם הבשר נחל הצלחה גדולה, הוא מספק התנגדות נהדרת והוא נגיס ממש כמו חתיכת בשר - לא כמו סטייק משויש וחמאתי, אלא יותר כמו בשר צלי שבושל הרבה זמן, בתחושה, וזה נאמר לחיוב. זהו המרקם הכי מוצלח שניסינו בתחום.

הטעמים עצמם היו טובים אף הם, והיה משהו מאוד מיוחד בתחושה שהותיר הביס בחלל הפה: רושם בשרי ממש, עם שומניות מסוימת וארומות שהזכירו את אלה של בשר (ושוב, לא של סטייק אלא של צלי. אם אתם אוהבים צלי - זאת לגמרי מנה שתדבר אליכם).

החלק הפחות טוב במנה היה הרוטב המאוד מתוק, שהרגיש כאילו מנסה מעט לעמעם את טעמי הבשר עצמו וחבל. בנוסף, כמו שקורה פעמים רבות במקרים של תחליפי בשר, טעם הלוואי של הסטייק הטבעוני, שהופיע כחצי שעה אחרי סיום המנה, היה מעט פחות מהנה (שותפתי לארוחה תיארה זאת כגרעפסים של בשר, והיא עצמה צמחונית כבר שנים רבות).

בשורה התחתונה: מרגש מאוד לחיות בעידן שבו אין גבול לחדשנות הקולינרית, וטיב המוצרים התחליפיים רק הולך ועולה כל הזמן. יש עוד דרך לעשות, בייחוד בגזרת טעמי הלוואי, אבל המנות כבר עכשיו טעימות, במרקם מצוין ובטווח מחירים שנח ונעים לנסות, לטבעונים אבל גם לכל השאר.

שמעתם על מקום חדש או שיש לכם המלצות מעניינות בתחום האוכל ספרו לריטה באינסטגרם