63 שנים, כמעט מדי בוקר (או אמצע הלילה, תלוי את מי שואלים), הייתה נפתחת כריכיית איציק ורותי ברחוב שנקין בתל אביב ומגישה כריכים פשוטים וחלומיים. המקום הקטנטן היה במשך עשרות שנים בית לחובבי כריכים משכימי קום או לכאלה שחוזרים מבילוי ומכורים לכריכים המצוינים שמכינים במקום.  

את המקום הפעילו במסירות אין קץ דודי ושולי מזה 20 שנים, אחרי שנכנסו לנעליהם של הוריו של דודי, איציק ורותי פליישר. מדי בוקר פתחו שולי ודודי את איציק ורותי בשעה 04:00 (לאחר שעות ארוכות של בישולים והכנות), וסגרו את דלתות המקום סביב 10:00-11:00. קהל של לקוחות ותיקים וחדשים תמיד אכלס את המקום והעסק עבד כבית אוכל מיתולוגי לכל דבר ועניין. קשה למצוא גוף תקשורת בארץ שלא הכריז על הכריכים פה כחלק  מרשימת הכריכים הטובים ביותר בישראל בכלל, ובתל אביב בפרט. 

ב-15 למרץ, עם זאת, נסגרו איציק ורותי יחד עם כל המסעדות בארץ, ומאז לא שבו ופתחו. מאז אותה סגירה, כשרק פתק קטן מבשר כי המקום אינו פעיל שכתב דודי ותלה על הדלת, שואלים את עצמם תושבי השכונה והלקוחות הקבועים מה יעלה בגורל המקום שהם אוהבים כל כך.

View this post on Instagram

עכשיו צריך לדון בגורלם של בעלי העסקים הקטנים, מקומות הבילוי וההסעדה, אנשי התרבות והאירועים והעצמאיים. עכשיו. לא חייבים למצוא כבר את כל הפתרונות, אבל ברגעים אלו של משבר אמיתי, שמביא עימו חוסר וודאות קיצונית, גורלם של אנשים אלו ומשפחותיהם היא איום על החוסן החברתי שלנו לא פחות מאשר תחלואת הקורונה. חייבת לצאת קריאה של גורמי הממשלה הרלוונטיים- שהאנשים הללו, שהשמיים נפלו עליהם ברגע אחד, לא יוותרו לבד. צריך אדם אחד, נציג ממשלה, שירכז את הנושא ויעמוד בחזיתו, כפי שמשה בר סימן טוב עושה בהצלחה בתחום הרפואי עד עתה. וצריך להבין את עומק המשבר ולהתייחס אליו ברצינות הראויה. דחייה של תשלומי ארנונה בחודש לא עוזר. באמת שלא. דחייה קלה במע״מ גם לא. ברור שזה ייקח זמן, וברור שזה יעלה כסף שיצטרך להגיע בסוף מקיצוצים ומיסים והשתתפות של אותם חלקים באוכלוסיה שלא נפגעו, או נפגעו פחות- אבל אין ברירה וחשוב שיתחילו לטפל מעכשיו, לשלוח מסר מרגיע של לקיחת אחריות, לדחות תשלומים רלוונטיים וכו לפני שאנשים פה יקרסו ויהיה מאוחר מדי לטפל.

A post shared by Asaf Zamir (@zamirasaf) on

מאז פרוץ הקורונה, יושבים דודי ושולי בבית ועונים לשיחות של סועדים מאוכזבים שתוהים באשר לכריכים האהובים עליהם, ומסבירים להם כי המקום סגור כרגע עד להודעה חדשה. "אחרי 63 שנים, המציאות נכפתה עלינו", מסביר דודי, "אנחנו חיים את המציאות העגומה הזאת ומחכים לראות איך יתפתחו העניינים".

בנוגע לשאלה האם יפתחו מחדש, איך ומתי, אין לדודי עדיין תשובה ברורה והוא עוסק מדי יום בהרהורים האם לפתוח מחדש במיקום אחר או מתכונת אחרת שמאפשרת יותר מרווח מהמסעדונת הקטנטנה, או שאולי עדיף להעביר את השרביט לדור חדש ולהעניק את הידע שצבר במשך שנים ארוכות לאחרים, שימשיכו את הדרך והמסורת של איציק ורותי. גם האופציה של לסגור לצמיתות ולצאת לפנסיה באה בחשבון: "בשלב הזה אני לא רואה שום אפשרות לפתוח בקונסטלציה הזאת ואני מתחיל להתעייף מכל הסיפור הזה של הוראות לפתוח ולסגור. ממרץ אנחנו לא פתחנו בכלל. אשתי יצאה לחל"ת ואני לא מקבל כלום".

בינתיים אם כך, גורלה של הכריכייה המיתולוגית  נותר לא מוכרע, ולנו לא נותר מה לעשות לבד מלהתגעגע ולקוות כי תיפתח שוב. הנחמה היחידה היא שהגעגוע הדדי. "ברור שאני מתגעגע", אומר דודי על ההיעדרות הממושכת מאיציק ורותי, "אנחנו מקבלים מלא טלפונים ושואלים למה אנחנו לא עובדים. הרי לפני 63 שנים לא היה כזה דבר כמו איציק ורותי, אנחנו הבאנו את המגמה הזאת, וגדלו עלינו לא מעט אוכלי סנדוויצ'ים". 

View this post on Instagram

יש מקומות וכריכים ששווה לקום עבורם מוקדם מהרגיל. כריך חצי חצי סלט קישואים וסלט ביצים באיציק ורותי. וקפה על הספסל כמובן @jeremyj #telavivfood #telaviv #eeeeats #morning #foodgasm #streetfood #sandwich #sandwichlover #sandwichlove #eggsaladsandwich #eggsalad #coffe #breakfast #goodmorning #foodgram #foodography #espresso

A post shared by Rita Goldstein (@goldrita) on