בשנתיים שחלפו מאז פרוץ מגפת הקורונה תחרויות אוכל יוקרתיות איבדו מעט מהזוהר שאפיין אותן בעידן של לפני המגיפה, וכוכבי מישלן, בייחוד בתקופה שבה אין ממש תיירות, כבר לא בהכרח מרימים או מחרבים קריירות ועסקים. ועדיין, השנה רק החלה והיא כבר שנה משמעותית מאוד לישראל בתחום הפרסים הבינלאומיים - 2022 היא השנה הראשונה שבה אנחנו לוקחים חלק באחד מאירועי האוכל הנחשבים בעולם, דירוג המסעדות הבינלאומי 50 BEST.

פיפטי בסט  (צילום: יחסי ציבור סן פלגרינו ,  יח"צ)
הזוכים הערב בדובאי | צילום: יחסי ציבור סן פלגרינו , יח"צ
רז רהב (צילום: יונתן בלום)
רז רהב, מסעדת OCD | צילום: יונתן בלום
תומר טל  (צילום: שרית גופן,  יח"צ)
תומר טל, ג'ורג' וג'ון | צילום: שרית גופן, יח"צ

חשוב להבהיר שישראל היא חלק ממדריך חדש לחלוטין שמפורסם במסגרת הפיפטי בסט ומאגד לראשונה את אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה. בו מדורגות חמישים המסעדות הטובות ביותר באזור, שנבחרות על יד פאנל שופטים נרחב לפי קטגוריות שונות. הערב נערך טקס באבו דאבי הכרזה רשמי, ובו נחשף דירוג חמישים המסעדות הטובות ביותר במדינות המפרץ, כולל ישראל, מצרים ומרוקו.

אל הטקס, בחסות סן פלגרינו ואקווה פאנה, הגיעו שפים ישראלים מכמה מסעדות מובילות בארץ, שנכנסו לדירוג הסופי של חמישים המסעדות הטובות ביותר במזרח התיכון. המסעדות שזכו הן מסעדת מלגו ומלבר של השף מוטי טיטמן בתל אביב שזכתה במקום הארבעים בדירוג; מסעדת הדגים הכשרה פסקדו באשדוד, אותה מוביל השף יחי זינו שזכתה במקום ה-24 בדירוג; מסעדת אנימאר במלון דן בתל אביב בהובלתו של השף הלל תווקולי זכתה במקום ה-17; גם מסעדת הבסטה בתל אביב, שלא שלחה נציגות לטקס, זכתה בכניסה לדירוג המכובד במקום ה-14. 

שתי מסעדות ישראליות הצליחו להיכנס לעשייריה הפותחת של הדירוג. מסעדת ג'ורג' וג'ון, אותה מוביל השף תומר טל הגיעה אל המקום התשיעי והמכובד; מסעדת OCD ביפו של השף רז רהב הגיעה למקום השלישי והמרשים וזכתה בתואר המסעדה הטובה ביותר בישראל במסגרת הדירוג הנוכחי. 

כפי שאפשר לראות, רוב הבחירות מתרכזות במסעדות תל אביביות שמוגדרות כיוקרתיות. מסעדת OCD של רז רהב היא מסעדה קטנה יחסית, שמגישה רק ארוחת טעימות אישית של השף ויש להזמין אליה מקום חודשים ארוכים מראש; ג'ורג' וג'ון ממוקמת במלון דריסקו היוקרתי ומציעה אוכל בהשפעה מקומית, כמו אפונת שלג במילוי לוקוס קצוץ או שקדי עגל על שיפוד ענף זית; הלל תווקולי מוביל באנימאר קו קולינרי שמושפע מהקולינריה הפרסית עם מנות כמו ג'יבנה עם עלי גפן מטוגנים פריכים ושיפוד בקר על ליקריץ עם ארטישוק ירושלמי; מסעדת מלגו ומלבר של מוטי טיטמן ממוקמת בשדרות רוטשילד בתל אביב ומציעה תפריט שמבוסס בעיקר על דגים, עם אופציות כמו פטוצ'יני פירות ים עם טרגון וביסק סרטנים וטרטר דג ים וקולרבי; מסעדת הבסטה ממוקמת בסמיכות לשוק הכרמל בתל אביב וידועה במנות עונתיות ומיוחדות; ומסעדת פסקדו נחשבת כבר שנים לאחת ממסעדות הדגים הטובות בישראל ואחד מהמקומות האהובים על השפים המקומיים. היא המסעדה הכשרה היחידה ברשימת המסעדות הישראליות שצוינו הערב.

אנימאר - הנחת שקיעה (צילום: אוהד קאב,  יח"צ)
מסעדת אנימאר של הלל תוואקולי | צילום: אוהד קאב, יח"צ
מוטי טיטמן (צילום: נועם פריסמן)
מוטי טיטמן, מלגו ומלבר | צילום: נועם פריסמן
המבורגר, הבסטה (צילום: מעוז אלונים,  יחסי ציבור )
הבסטה, אחת המסעדות הנחשבות בתל אביב | צילום: מעוז אלונים, יחסי ציבור
_OBJ

דירוג ה-50 בסט קם לפני למעלה מעשרים שנה כאלטרנטיבה צעירה ומרעננת למדריך המישלן, תחילה באנגליה. כיום מדובר באחד מהדירוגים המשמעותיים ביותר בענף הקולינריה. נראה שגם הבחירות במסעדות הישראליות מתמקדות בשפים צעירים יחסית, שמהווים הבטחה שמתחילה להגשים את עצמה בתחום הקולינריה בישראל.