כשסיפרנו לכם על הפתיחה הרשמית של ההמבורגר המחתרתי בתל אביב ידענו שלא יעבור זמן רב ונגיע להתנסות בעצמנו ואכן הגענו במהרה. הרבה שמועות עוטפות את המקום הזה ואת ההמבורגר המחתרתי בכלל, כשחלקן על הסתבכויות כלכליות של הבעלים, שמשתדל להסתיר את זהותו. עם זאת, אנחנו כאן בשביל להתייחס לאוכל ולכן נניח את כל השמועות בצד כרגע.

כשהגענו למקום (שהוא לא ממש מקום אלא דלת גדולה עם חלון סורגים) קיבלה את פנינו עובדת במסיכה לבנה שהציגה את עצמה כטוקיו (יותר מדי הקשרים ל"בית הנייר"? לא נכחיש). היא הסבירה על תהליך הזמנת ההמבורגר כאן, ואם להגיד את האמת, כל הפוזה קצת הוציאה לנו את החשק מהחוויה.

בשביל להשיג את ההמבורגר כאן צריך לצלצל בפעמון ואז, פותחים לכם חלון סורגים ומאחוריו עוד אדם עם מסיכה לבנה מלחיצה שממנו מזמינים את האוכל. אנחנו הלכנו על ההמבורגר המומלץ, שנקרא גם הוא טוקיו וכולל קציצה במשקל 220 גרם שמוכנה במעשנה ומוגשת בלחמנייה שחורה לצד קרעי תפוחי אדמה ורטבים (59 שקלים).

ההמבורגר המחתרתי טשרניחובסקי  (צילום: דניאל דולי,  יחסי ציבור )
ההמבורגר המחתרתי טשרניחובסקי | צילום: דניאל דולי, יחסי ציבור

במעמד ההזמנה מקבלים ז'יטון, אותו יש להחזיר כשמקבלים את האוכל. המנה יוצאת על מגש קרטון מסודר מתוך חלון אחר (ונמוך) בדלת סמוכה. יש לציין שתהליך קבלת ההזמנה לוקח לא מעט זמן ובינתיים ממתינים בעמידה ברחוב לצד עוד מזמינים רעבים.

הארוחה מוגשת עם כפפות חד פעמיות כתחליף למפיות (וגם לסכין, כך שאם רוצים למשל למרוח רטבים על ההמבורגר, צריך לעשות את זה עם הכפפות עצמן). מדובר במשהו די מעצבן למי שאוהב לגעת באוכל שלו, אבל ברמה הפרקטית זה עובד.

ואיך האוכל עצמו? קדם כל, המנה יפהפייה. הלחמנייה שנצבעה באבץ נאה מאוד והקציצה עצמה שמנמנה ומגרה. מעליה, יש מעט ריבת בצל מתוקה. לצד ההמבורגר מגיעות בנפרד תוספות של חסה, עגבנייה, בצל סגול, חמוצים טובים וחלפיניו (שבעינינו הם מאסט ומשדרגים מאוד את המתקתקות של הריבה) שמהם אפשר לשים כמה שרוצים, אם רוצים.    

הקציצה עצמה מדיפה ניחוחות עשן נעימים אך דומיננטיים וטעמה טוב מאוד (לחובבי הטעמים המעושנים יותר). היא גם מצליחה להיות עסיסית מבפנים. הדבר היחידי שלא תרם לה במאום הוא הלחמנייה השחורה, שלא הוסיפה לחוויה מלבד הגימיק.

ואם כבר גימיק, ללא ספק יש הרבה במהות המקום הזה שהוא גימיקי, ככה שאם לא בא לכם על הטרחנות המסוימת הזאת, כנראה לא תאהבו את החוויה כאן. אבל ההמבורגר שמוצע כאן טעים בהחלט והוא נמכר במחיר משתלם יחסית (בניגוד למחירים בזמן שהמקום פעל במתכונת משלוחים בלבד). בקיצור, אם אתם מעוניינים בחווית המבורגר פחות שגרתית ויותר תיאטרלית, זה לגמרי המקום עבורכם.

ההמבורגר המחתרתי. טשרניחובסקי 1 פינת אלנבי, תל אביב. 051-5050145