בחודשים האחרונים חלה אינפלציה רצינית בגזרת המאפים והמתוקים בארץ, ובתל אביב בפרט. אין אלא להסיק שאחת מתופעות הלוואי של שנת הקורונה היא הרצון העז של כולנו לנחמה בדמות פחמימות ומתוקים, ורצוי כאלה איכותיים ומושקעים. המצטרף האחרון לחגיגה הוא השף קונדיטור אלכס ברמן, שברקע שלו עבודה עם השף קונדיטור אבי מלמדסון (שפותח אף הוא בית מתוקים ממש בקרוב), סטאז' בפריז והוראה בבית הספר לקולינריה דנון (במשך זמן מה גם היה אחראי על מכירת המאפים המצליחה שמקיימים תלמידי בית הספר מדי יום שישי).

אותו ברמן פתח להרצה מאפייה חדשה ברחוב לילנבלום בתל אביב - אלכסנדר ברד אנד בייקרי - ואף שמדובר בעסק הראשון שלו, מהשנייה שנפתח, לפני ימים בודדים, משתרך מחוץ למקום תור ארוך במיוחד (עצתנו לכם: בואו מוקדם וחמושים בסבלנות). בזמן ההמתנה לרכישת התופינים אפשר לתצפת על פעילות המאפייה השקופה, ולהתהפנט משלל הלחמים והמאפים הזהובים המתרוממים בתנור הענק.

אלכס ברמן מאפה תפוחים  (צילום: ריטה גולדשטיין, mako אוכל)
מאפה תפוחים שמימי | צילום: ריטה גולדשטיין, mako אוכל

View this post on Instagram

A post shared by Rita Goldstein (@goldrita)

ההיצע של ברמן לא כולל קינוחי ויטרינה או פנפונים אלא מוצרי אפייה בלבד. בקרוב הוא מבטיח לשים דגש על תחום הלחמים, ובינתיים הוא מציע בגט נהדר על בסיס מחמצת ולחמי מחמצת - קלאסי או דגנים. בעתיד יימכרו במקום גם מבחר לחמים בסגנון דני מקמח שיפון, והתפריט יתרחב ויכלול גם כריכים פתוחים לאכילה במקום.

אנחנו טעמנו כמה ממאפי הבוקר, וחייבים לעדכן שחלקם ממש העיפו לנו את הראש. ראשון לכולם הוא מאפה התפוחים הקלאסי (שאסון או פום), שהוא מהטובים שיצא לנו להיתקל בהם בארץ - עם בצק חמאתי פריך ומלית מתוקה-חמצמצה עשירה ונעימה. עוד טעמנו קרואסון חמאה קלאסי - מאפה שנותן אינדיקציה טובה לאיכות חומרי הגלם ולרמת המקצועיות של האפייה. הקרואסון היה קליל ואוורירי מאוד, כזה שאחרי שמסיימים לנקות את הפירורים שהשאיר מיד מתחשק לאכול עוד ארבעה כמוהו.

אלכס ברמן מאפה קראפין  (צילום: ריטה גולדשטיין, mako אוכל)
קראפין לחובבי המאפים המתוקים יותר | צילום: ריטה גולדשטיין, mako אוכל
_OBJ

המאפים הפופולריים יותר כמו הקרואסונים (רגיל ושוקולד) מוגשים כאן מדי יום, ובסופי השבוע מצטרפים אליהם מאפים מיוחדים מתחלפים, כמו קראפין (הכלאה בין צורת מאפין לבצק קרואסון) במילוי קרמל או פירות יער ומאפה גרמושקה בצורת אקורדיון, במילוי פסיפלורה ומנגו.

עוד תמצאו פה עוגיות שוקולד צ'יפס גדולות עם אגוזי לוז, קרם שקדים וקרמל; עוגיות פאדג' שוקולד עם ג'אנדויה; ניו יורק צ'יז קייק ועוגת גבינה באסקית נימוחה, קרמית ועשירה להחריד (בקרוב תוצע במקום גם עוגת מידוביק רוסית); ופאן פרדו - סוג של פרנץ' טוסט מקורמל בבלילת קרם ברולה, שמוכן על המקום.   

כרגע המקום פתוח מהשעה שמונה בבוקר בכל ימות השבוע, וכבר באזור עשר בבוקר אוזלים המאפים (ויוצאים בנגלה שנייה שוב בשעות הצהריים). טווח המחירים נע בין 12 ל-16 שקלים למאפה. בקרוב תסתיים תקופת ההרצה ויורחב הייצור, וכן ניתן יהיה לשבת בחלק החיצוני של בית המאפה ולאכול במקום.

אלכסנדר ברד אנד בייקרי. לילנבלום 18, תל אביב