חובבי המטבח הטורקי לבטח מכירים את הבאליק אקמק - דג בלחם, בעברית. עכשיו גם אנחנו בארץ מקבלים גרסה של המאכל האהוב הזה - במקום של בן רייס ואסף פלדמן שנפתח לאחרונה בשוק הכרמל בתל אביב.

מתכונים לשבועות

מתכונים לעוגות גבינה

רייס ופלדמן מגיעים שניהם מרקע של מסעדות שף, והרצון לייצר וריאציה משלהם למאכל הטורקי נולד אחרי שרייס עבד במסעדת מאריס הטורקית בתל אביב. אחרי תקופה של ניסויים והחלפות של סוגי דגים ולחמים, כמו גם ייצור רטבים ומחמצים, השותפים התמקדו על תפריט של שלושה סוגי כריכי דג וכריך אחד טבעוני: כריך קלאסי של פילה דג עם שמנת חמוצה מתובלת עם פטרוזיליה, לימון וצלפים, בצל בסומאק ורוקט; פיקנטוש - דג דניס צלוי עם איולי שיפקה, שומר מוחמץ ועשבי תיבול; כריך ספייסי - פילה דג עם איולי אריסה חריפה, חלפיניו מוחמץ וחסה מסולסלת; ווריאציה טבעונית לכריך ובה שורש סלרי צלוי עם ממרח אורגנו טרי, בצל בסומאק וסלרי מוחמץ.

דוכן כריך דגים תורכי בשוק הכרמל  (צילום: ריטה גולדשטיין, mako אוכל)
באליק אקמק בשוק הכרמל | צילום: ריטה גולדשטיין, mako אוכל

הכריך החביב עלינו במיוחד היה החריף, שהחלפיניו המוחמץ שבו השתלב בצורה נהדרת עם השמנוניות המתובלת של האיולי והדג הצלוי היטב. מדובר בכריך נהדר ומספק, בלחם קסטן לבן צלוי, שנותן פייט יפה מאוד לאופציות הזלילה האחרות בשוק הכרמל בשישי בבוקר - ויש הרבה כאלה. גם המענה הטבעוני מעניין, ולא רק לטבעונים. אנחנו חסידים גדולים של סלרי, וכריך שמבוסס עליו זה משהו שטרם נתקלנו בו בארץ. 

בשורה התחתונה, מדובר בתוספת נהדרת וצבעונית למגוון דוכני המזון בשוק, שמתחדש ללא הרף. כרגע הדוכן נמצא ברחוב יחיא קפאח ופועל בימי שישי בלבד, ואחרי תקופת ההרצה מיקומו ישתנה וגם שעות הפעילות יתרחבו. שווה לעקוב.