מה יותר ישראלי מלאפה ממולאת בשר? רק פלאפל בפיתה כמובן. אבל השבוע בלאפות עסקינן, כיוון ששתי מנות חדשות מסעירות את קהילת הטבעונים המקומית בשבועות האחרונים. נתחיל מהדמיון ביניהן: בשתיהן מככב לראשונה בשר רידיפיין מפורק והבמה שלו היא לאפה ממולאת כל טוב. וכאן הדמיון בין שתי המנות נגמר.

נתחיל מהגירוס היווני (66 שקלים) של המוסד הטבעוני הוותיק גודנס ברחוב קינג גורג'; מדובר בלאפה לא קטנה בכלל, אם כי קצת סתמית, ובתוכה בשר רידיפיין צרוב היטב ומתובל מצוין, שהמרקם שלו מחקה בצורה די מדויקת את הסיביות של בשר. צ'יפס תפוח אדמה שמנמן וכיפי (אני מהסוטים שתמיד שמחים לקבל פחמימה בתוך פחמימה), עגבניות, מלפפון חמוץ, רוקט, צ'ילי אדום טרי וחריף (אפשר גם בלי) וגולת הכותרת – צזיקי חמצמץ כהלכתו (אם כי מוגש בכלי קטן להכעיס), שמרענן את המנה הכבדה, עם מלפפון ושום. אהבתי מאוד את הבשר והרכבת המנה, כאשר התלונה היחידה שלי היא עוד צזיקי! בטח שבמחיר הזה.

גודנס. גירוס טבעוני (צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako)
גודנס. גירוס טבעוני | צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako
גודנס. קינג ג'ורג' 41 (צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako)
גודנס. קינג ג'ורג' 41 | צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako
גודנס. חביבת הטבעונים (צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako)
גודנס. חביבת הטבעונים | צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako
הגירוס של גודנס מעוד זווית (צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako)
הגירוס של גודנס מעוד זווית | צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako

במקום אפשר למצוא עוד מנות שכבר הפכו לקלאסיקות, כמו ההמבורגרים ונאגסט הפטריות. נקווה שגם הגירוס כאן כדי להישאר.

את הלאפה השנייה הלכתי לדגום במקום קטן ולא יפה במיוחד יש לציין, ברחוב אלנבי הסואן. בין פיח האוטובוסים לשקיות מהשוק, ממוקם הדוכן של פלאפל סומסום, שבהתאם לשמו מציע פלאפל אך גם הרבה יותר מזה (ידוע בעיקר הודות למנת השווארמה שניסינו כבר): שניצל, שווארמה, סלופי ג'ו ועכשיו בשר רידיפיין מפורק והטבעונים נוהרים.

את בשר הרידיפיין אפשר להזמין בפיתה או בלאפה. הלכנו על לאפה (55 שקלים) כי מותר להשוות. בניגוד לניחוח היווני בגודנס, פה הווייב הוא ישראלי לגמרי: לאפה גדולה, טרייה ועסיסית נמרחת בחומוס, חריף ירוק ועמבה. הבשר מועמס בכמויות ועליו סלטים, עגבנייה, בצל סגול, כרוב אדום וכרוב כבוש. מלפפונים חמוצים בצד. סטנדרטי.

מנת גירוס טבעוני בפלאפל שומשום (צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako)
מנת גירוס טבעוני בפלאפל שומשום | צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako
פלאפל שומשום. אלנבי 78, תל אביב (צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako)
פלאפל שומשום. אלנבי 78, תל אביב | צילום: צילום פרטי, אוכל טוב, mako

ועכשיו למבחן הטעימה: הלאפה פצצה, הבשר מוגש בנדיבות והוא טעים, אם כי לא עבר תהליך צריבה כראוי, כלומר הוגש קצת רך מידי. היה נחמד לקבל את אפקט הצריבה הקריספי, אותו אחד שגורמם להכל להיות טעים יותר. הממרחים והסלטים טובים אבל סטנדרטיים. נסכם את זה ככה - מי שכמהים למנת שווארמה טבעונית בלאפה בטעם של פעם, ימצאו פה את מבוקשם, ומי שרוצה את הקלאסיקה היוונית, גודנס זו הכתובת בשבילם. בשבילי הפעם גודנס ניצחה, אבל ממש במעט נקודות. ובכל מקרה, נהניתי משתי המנות כשלכל אחת היתרונות שלה.

עכשיו רק נותר לשווק את הבשר המפורק של רידיפיין גם בחנויות לקהל הרחב, אחרי שעבר בהצלחה את מבחן הטעימה במסעדות והפך ללהיט בקרב טבעונים, צמחונים וחבריהם. יאללה למחבת.

גודנס. המלך ג'ורג' 41, תל אביב יפו. טלפון: 03-9384499

פלאפל סומסום. אלנבי 78, תל אביב יפו. טלפון: 051-5182906