בארץ, כשאומרים "אוכל תאילנדי" בדרך כלל מתכוונים למוקפץ בתערובת די קבועה של סויה ורוטב צ'ילי מתוק. חוץ ממסעדת בית תאילנדי הוותיקה והטובה (ועכשיו גם קאב קם, אחותה הקטנה) עד לפני כמה שנים היה קשה למצוא בארץ אוכל תאילנדי אמיתי. גם עכשיו, כשכבר יש לנו כמה מסעדות תאילנדיות "אמיתיות", רובן ככולן נמצאות בתל אביב - ולכן רונג'אן האשדודית היא סוג של משב רוח מרענן במיוחד.

את רונג'אן פתחו לפני כארבע שנים אבי אבטה האשדודי ואשתו התאילנדית רונג'אן. אבטה אחראי על צד האירוח של המסעדה, ורונג'אן עמלה במטבח מעל הווקים והסירים. אחרי שפעלו במשך שלוש שנים במקום קטן במיוחד, לפני כשנה העבירו בני הזוג את המסעדה לחלל גדול ומסודר בהרבה, ממש ליד הים. גדול ומסודר כן, אבל לפה לא מגיעים בשביל אווירה או עיצוב. ברגע הראשון אפשר לטעות ולחשוב שנכנסתם לשיפודייה מקומית, כולל מקררי שתייה קרה וצילומי סלבס על הקירות (ניב גלבוע בולט פה במיוחד). רק עמדת המוצרים התאילנדיים שאפשר לקנות הביתה (כולל כמה דברים שווים במיוחד כמו ממתקים וחטיפים תאילנדיים שלא ראינו בשום מקום אחר ומארזי ענק של עוגיות) מסגיר לאן באמת הגענו.

מסעדת רונג'אן
מסעדת רונג'אן

תפריט של פעם, מחירים של פעם

תפריט הענק שכולו תמונות, עם שתי מנות בלבד בכל עמוד, מזכיר גם הוא מסעדות של פעם, כולל המחירים שכאילו נשארו בעבר ולא עברו אינפלציה (מרק ב-25 שקלים ומנות עיקריות ב-35 עד 45 שקלים) - אבל מיד כשהאוכל מגיע, אפשר להירגע.

אז מה באמת אוכלים פה? חוץ מהאגרולים (שניים ב-15 שקלים) - שחייבים כנראה להיות חלק מכל מסעדה אסייתית בישראל, אבל פה מגיעים במילוי שכולל גם אטריות שעועית שקופות וחלקלקות - ומבחר מפתיע של מנות מטוגנות כמו שרימפס, קלמרי או פיסות דג (40 שקלים) יצוין פה לטובה מרק העוף בקארי (25 שקלים) שלא טעמנו כמוהו בשום מקום אחר. ציר סמיך ומלא בטעמים של קארי עדין, עם חתיכות עוף עסיסיות וקוביות בטטה, זה אחד המרקים המקוריים והטעימים שאנחנו מכירים.

אחרי המרק אנחנו ממליצים לכם לעבור לסלט הפפאיה המעולה (35 שקלים), שיתחיל לרמוז לכם עד כמה האוכל עומד להיות חריף, אבל עדיין לא יגרום לבלוטות הטעם שלכם לזעוק. אם אתם אמיצים מספיק, אל תדלגו על סלט אטריות השעועית (45 שקלים) שמגיע עם פירות ים, עגבניות וכרוב ויתאגר גם את חובבי החריף האמיתיים, או על אחד מסלטי הלאב (45 שקלים) שמגיעים עם עוף, בקר או פירות ים, שכבר ממש ישרפו לכם את הפה בהנאה גדולה, בזכות שילוב הטעמים מלוח-חמוץ-חריף הממכר, ופירורי האורז הקלוי הפריכים.


לאב פירת ים, רונג'אן (צילום: גיל גוטקין)
אחת המנות הכי חריפות בארץ, אבל גם אחת מהממכרות | צילום: גיל גוטקין

אחרי שנרגענו קצת מהחריף, אפשר לעבור למנות עיקריות, אם נשאר עוד מקום אחרי הראשונות הבאמת ענקיות. מי שלא מסוגל להתמודד עם החריף יכול לאכול פה פאד תאי מעולה (45 שקלים), שגם בו אפשר לבחור תוספת של עוף, בקר או פירות ים, או מנות קצת יותר קלות לעיכול כמו אורז מוקפץ או פאד צ'ה, שהוא לגמרי מה שצריך כשמחפשים פשוט מוקפץ. מנות הקארי פה מצטיינות במיוחד, בעיקר בזכות העובדה שרונג'אן מכינה את מחיות הקארי בעצמה ולא משתמשת במחיות מוכנות, אז גם הן הימור מצוין, ואם בא לכם מרק לעיקרית, מרק הטום יאם (60 שקלים) העצום ישביע גם זוג רעבים. גם אם לא נשאר לכם הרבה מקום, אסור לוותר על מנת המולים הירוקים (40 שקלים). לא רק שמדובר במולים הכי גדולים ועסיסיים שאכלנו בארץ, הרוטב הממכר והחמוץ-מתוק-מלוח שהם שוחים בו יחד עם אגוזי קשיו שלמים מזמין ניגוב עם אורז או פשוט עם כף.

מולים, רונג'אן (צילום: גיל גוטקין)
המולים הכי גדולים שפגשנו | צילום: גיל גוטקין

לקינוח, שתי אופציות בלבד. האחת היא מנת טפיוקה שאפשר להזמין בשני גדלים (25 ו-40 שקלים), רק קחו בחשבון שהמנה הגדולה היא סירה של ממש, שמגיעה בכל פעם בצבע ובטעם קצת אחר: פעם הטפיוקה ורודה עם תוספת ליצ'י ופעם היא ירוקה עם ערמוני מים. אבל הקינוח שכל שולחן מזמין פה הוא כמובן הבננה לוטי (35 שקלים), שמגיע בגודל עצום שאף פעם אי אפשר באמת לסיים, עם המון סירופ שוקולד וחלב מרוכז. קצת יותר מתוק ממה שאנחנו זוכרים מתאילנד, אבל עדיין מושלם.

בננה לוטי, רונג'אן (צילום: גיל גוטקין)
כי אי אפשר בלי בננה לוטי | צילום: גיל גוטקין

רונג'אן, מקס נורדאו 24 אשדוד, 08-8645710. שני-חמישי 11:00-23:30. שישי: 11:00-17:00. ראשון 11:00-23:00. שבת סגור. לא כשר