חבילה של תריסר ביצים (צילום: עודד קרני)
עושות טוב ללב | צילום: עודד קרני

במשך שנים טענו מומחים לתזונה כי ביצים עלולות להזיק לבריאות - כולנו כבר שמענו שאסור לצרוך יותר משלוש ביצים בשבוע משום שהן מלאות בכולסטרול ועשויות להעלות את רמתו בגוף. אולם, מדובר בתפיסה ישנה שכבר אינה רלוונטית.

ככל שהמחקר בנושא כולסטרול התקדם, התגלה שהאחראים לעליית רמת הכולסטרול בגוף אינם מאכלים עשירים בכולסטרול אלא דווקא מאכלים עשירים בשומן רווי. התזונאית אולגה רז מסבירה: "אנשים חששו מביצים בגלל שיש בהן כולסטרול, אבל רוב הכולסטרול בגוף מיוצר בכלל בכבד ולא מגיע מהאוכל. רק שומנים רוויים מן החי (שמצויים למשל בשמנת, חמאה, קצפת ובשר בקר) מעלים את רמת הכולסטרול בגוף. בעשור האחרון הצטברו המון מחקרים שהראו כי אכילת ביצים בדיאטה דלת שומנים מהחי לא מעלה את רמת הכולסטרול".

מה עם כלל האצבע שלפיו מאוד לא מומלץ לאכול יותר משלוש ביצים בשבוע? רז אומרת שזה רק אמצעי בטחון שמיועד לאנשים עם רמות כולסטרול גבוהות. "אנשים בריאים יכולים לאכול בשקט חביתה משתי ביצים, הם רק צריכים להקפיד לטגן אותה בשמן ולא בחמאה".

ארוחת בוקר (צילום: דן-יה שוורץ)
מרכיב חובה בכל ארוחת בוקר | צילום: דן-יה שוורץ

כמו תרופה ללחץ דם

וזה לא סוף החדשות הטובות. מחקר חדש שנערך בקנדה, ומסקנותיו פורסמו לאחרונה, ממשיך בקמפיין טיהור המוניטין של הביצים. החוקרים הוכיחו שכאשר ביצים, ובפרט ביצים מטוגנות, באות במגע עם אנזימים בקיבה, הן מייצרות חלבון הפועל באופן דומה לתרופות שמטרתן להוריד את לחץ הדם.

בתגובה למחקר, הקרן למחלות לב בבריטניה פתחה בקמפיין להעלאת המודעות לחשיבותן של הביצים וסגולותיהן, הציבור בבריטניה נקרא לא להגביל את כמות הביצים שהוא אוכל, אלא להכניס את הביצים לתפריט היומי.