ביצים צורחות
לא לא, אל תאכלו אותנו

 זה שארז דה דרזנר הוא טיפוס מיוחד כבר הבנו, אבל במהלך מופע האימים שלו בתוכנית אמש גילינו עליו עוד פרט מעניין: מסתבר שהדוגמן השרירי צורך, כחלק מהתפריט הקבוע שלו, לא פחות מעשר ביצים שלמות לארוחת הבוקר. זאת, בנוסף לשיבולת שועל, מים מינרלים, בננה ולפעמים גם קצת תפוז.

אנחנו חס וחלילה לא מתכוונים לעשות את הטעות של יוסף ולהתווכח עם ארז, אבל איכשהו, עשר ביצים ליום, שלא לומר לארוחת בוקר, נשמעות לנו המון. פנינו לד"ר ברוריה טל, דיאטנית קלינית מ"טל הבריאות" – מרכז לתזונה נכונה, שהסבירה לנו שאנחנו צודקים.

"אנחנו באיגוד הדיאטנים הישראלי הכנו חוות דעת שממליצה כמה ביצים לאכול ביום", אומרת טל. "המלצנו לאנשים בריאים לאכול חמש ביצים בשבוע, ולילדים ולקשישים לאכול ביצה בכל יום". כלומר, כמות הביצים שארז צורך בארוחת בוקר אחת כפולה מכמות הביצים שאמור לצרוך אדם בריא ובוגר – בשבוע. ד"ר טל מזדעזעת לשמע המספר. היא מספרת שבזמן מלחמת יום הכיפורים, כמות כזאת של ביצים היתה ניתנת לנפגעי כוויות קשות שהיו זקוקים לחלבון בערך תזונתי גבוה כדי לשקם רקמות עור במהירות גדולה יותר.

אולי כדאי להוסיף איזה ירק

ארז אולי חושב שהחלבונים בביצה יעזרו לו לגדול, אבל הוא שוכח דבר חשוב – בביצים יש גם צהוב. והחלמון של הביצה מכיל כולסטרול וצריך לצרוך אותו במידה, בעוד שחלבונים ניתן לאכול ללא הגבלה.
"אדם רגיל אמור לצרוך 0.9 גרם חלבון לכל קילוגרם ממשקל גופו", מסבירה טל. "ספורטאים שעוסקים בהתעמלות עצימה, בבודי בילדינג, זקוקים ל-1.5 גרם חלבון".

אין תמונה
החלבון בביצה בונה שריר, אבל החלמון בונה כולסטרול

 יש לזכור שארז הוא לא שחר מהעונה הראשונה, ולמרות שהוא מוציא אנרגיה באימונים היומיים שלו ובשיחות טלפון עם אסי עזר, הוא בסך הכל בחור שמעוניין לנפח קצת את השרירים. "עשר ביצים זה 800 קלוריות", מזהירה ברוריה. "זה יכול לגרום נזק גם לבחור רזה כמוהו, כיוון שבשלב מסוים הווסתים שמאזנים את הכולסטרול בדם מתעייפים ולא מסוגלים להתמודד עם כמות כזאת".

אז מה מומלץ לארז לאכול לארוחת הבוקר? "הייתי ממליצה לו להוסיף סידן לתפריט, יוגורט או חלב", מציעה טל. "אנחנו ממליצים בדרך כלל על חמש מנות ירק לפחות ביום, ועל שלוש מנות פרי. כמו כן, הייתי מוסיפה גם קצת אומגה שלוש לתפריט שלו. דווקא הטונה, שהוא אוכל בכמויות, היא דג רזה שאין בו הרבה אומגה שלוש. במקום זאת הייתי מציעה לו להוסיף שניים-שלושה אגוזי מלך שלמים".

טוב לדעת. לא ברור מה יעשו כעת דיירי הבית ב-700 הביצים שהזמין ראש הבית בדימוס. אולי הם יכולים לחזור לדגור עליהן בתחפושת של תרנגולות – סתם בשביל הכיף.

>> הנה כמה דברים שאפשר לעשות עם כמות כזאת של ביצים: אומלט צרפתי מושקע, פריטטה איטלקית טעימה, שקשוקה עם מרגז של אהרוני, פבלובה - הקינוח המופלא