* פורסם לראשונה ב-www.onlife.co.il

זה קורה לי לפעמים. אני מדפדפת בעיתון או צופה בפרסומות בטלוויזיה, ופתאום משהו מקפיץ אותי: "מה? איך הם יכולים להגיד את זה? זה ממש מטעה!". בדרך כלל אני נשארת עם רוח הקרב הזו למשך כשעה, ובה אני מתכננת איך אני הולכת להוציא את האמת לאור. שאיש לא יפול למלכודת הזו. אחרי שעה בדרך כלל רוח הקרב חולפת, אני מזדכה על גלימת הסופרוומן וחוזרת לחיי.

הפעם מה שהקפיץ אותי היה בשטח השיפוט שלי. אני מתעסקת בתזונה נבונה, אוכל בריא וחיים בריאים. כשראיתי את הפרסומת למקדונלד'ס שמשווה בין שלוש פריכיות אורז עם גבינה לבנה חמישה אחוז לבין ארוחת מקרויאל מבחינה קלורית - לא האמנתי למראה עיני, איך יכול להיות שכל מה שמבדיל בין השניים זה 14 קלוריות? אני בהחלט מודעת למהפכה הבריאותית שמקדונלדס עוברת, אבל עדיין – איך זה ייתכן?

אין תמונה
המודעה של מקדונלדס. מתי בפעם האחרונה אכלתם 100 גרם ארוחת מקרויאל?

ובכן, מסתבר שהפרסומת השוותה בין 100 גרם פריכיות עם גבינה לבין 100 גרם של המבורגר וצ'יפס מתוך ארוחת מקרויאל (לא כולל שתייה). אבל רגע, כמה זה 100 גרם מתוך ארוחת מקרויאל? רבע? חצי? כמה צ'יפסים נכנסים בזה? וזה בכלל לא מתייחס לערך הקלורי של השתייה. כמה פריכיות נכנסות ב-100 גרם? התמונות בפרסומת, שכמובן נועדו לשם המחשה, תורמות לבלבול, כיוון שברור שהערכים הקלוריים המוצגים לא מתאימים למה שרואים בתמונה.

הפעם, החלטתי להרים את הכפפה ולעשות עם זה משהו. התחלתי במציאת מכנה משותף: 100 גרם מוצר במקרה הזה הוא לא מכנה משותף טוב מספיק להשוואה, כי אף אחד לא אוכל שליש או רבע מארוחה כזו, ולכן, גייסתי לפרויקט את הצלם שחר פליישמן. יחד שקלנו את ההמבורגר והצ'יפס, ושמנו על צד אחד של המאזניים. לאחר מכן שקלנו את הפריכיות עם הגבינה הלבנה ושמנו כמות שתאזן על הצד השני. התוצאה לפניכם.

על המשקל: מק רויאל מול פריכיות (צילום: שחר פליישמן)
רוצים להשוות מקרויאל לפריכיות? אז אלה הכמויות | צילום: שחר פליישמן

לנוחיות הקוראים, החלטנו להציג את הערכים הקלוריים המתאימים לתמונה כפי שהיא מופיעה בפרסומת: 102 קלוריות ל-3 פריכיות אורז וגבינה לבנה 5%, 740 קלוריות לארוחת מקרויאל ללא שתייה.

אין תמונה
המודעה המתוקנת. יותר מסתדר לכם עכשיו?

* ליה שומרון פינדר, יועצת קולינרית לאוכל ולבישול בריא, בוגרת בית הספר Natural Gourmet Institute שבניו יורק, מגישת טלויזיה ("מתכון בטוח"), מרצה ומנחה סדנאות בישול בתחום הבריאות.

>> תגובת מקדנולד'ס: "אל תיתנו לסטיגמות לבלבל אתכם". כנסו לקריאת התגובה המלאה