הקמפיין החברתי של ארגון לתת לקראת ראש השנה - ״לתת באהבה״, זכה להתגייסות יוצאת דופן של הציבור הרחב והמגזר העסקי, והגיע אמש לשיא במשדר מיוחד ומרגש עם מאסטר שף בקשת 12. סך הכל נאספו 204,772 ארוחות בשווי 12,286,320 ש״ח, ולהערכת הארגון, למעלה מרבע מיליון ישראלים תרמו כסף ומזון בערוצים השונים: 190 סניפי רשתות שופרסל, בהם נאספו 13,000 ארגזי מזון, מוקד פרטנר, אפליקציית ביט, אתר לתת, פנגו, גט, 80 מסעדות שהשתתפו ב״ספיישל לתת״, ופרויקט ״תורמים אורזים״ במסגרתו נתרמו ונארזו כ-22,000 חבילות מזון נוספות.

בקמפיין לקחו חלק למעלה מ-16,000 מתנדבים, נוער לתת ועובדים של עשרות חברות עסקיות מהמובילות במשק. פעילות אריזת החבילות התקיימה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ ולצידה נערכה חלוקת מזון לכ-60 אלף משפחות שחיות באי ביטחון תזונתי חמור, יחד עם רשת של 180 עמותות שותפות של לתת שפועלות ב-115 יישובים בפריסה ארצית. בנוסף, התקיימו 7 אירועים למאות ניצולי שואה נזקקים.

ערן וינטרוב, מנכ״ל לתת: "במציאות שבה הממשלה לא לוקחת אחריות ומצויה בשיתוק לאחר שתי מערכות בחירות, שוב מוכיחים הציבור הרחב והמגזר הפרטי, שהחברה הישראלית נשענת על ערכים של ערבות הדדית ונתינה. אנו מקווים שהממשלה הבאה תלמד מכך מה חשוב לישראלים ותיקח אחריות על הצורך להסיר את איום העוני והפערים החברתיים מהחברה הישראלית. בינתיים, אנחנו נמשיך לפעול בכל כוחנו, כדי להעביר מסר של אכפתיות ותקווה לשנה החדשה לשכבות המוחלשות, למשפחות הנזקקות, לניצולי השואה ולילדים בסיכון שחיים בתוכנו".

רגע לפני ראש השנה, המשדר המסורתי של קשת וארגון "לתת" התקיים אמש (ה') במתכונת טעימה במיוחד. במשדר לקחו חלק מתמודדי מאסטר שף לאורך כל העונות: עמיחי שרפשטיין, סיוון עמר, יהונתן ביטון, יהוידע נזרי, ג'קי אזולאי, רחל בן אלול, תום פרנץ, ומסימיליאנו די מטאו. יחד איתם בישלו שופטי התכנית: חיים כהן, ישראל אהרוני וכן מאיר אדוני, שמחליף את אייל ששוהה בניו-יורק. את המשדר הנחתה השופטת מיכל אנסקי.

המשימה שניתנה להם הייתה ליצור מנה מחבילת המוצרים שארגון "לתת" מחלק בחג לנזקקים. עלות המצרכים בכל חבילה: כ-60 שקלים. בסיום הערב ובאופן מסורתי, שפטו השופטים את המנות של המתמודדים מהעונות הקודמות, אך הפעם גם המתמודדים זכו לטעום את מנות השופטים. מי שחיכתה לרגע הזה במיוחד היא ג'קי אזולאי, שתכננה נקמה קטנה ומתוקה בחיים כהן: "חלום שלי לשפוט את חיים, אני מחזירה לו היום. נראה לי שגם אם יהיה טעים למות אני אומרת שזה לא טעים". 

מי שבילו את הערב במוקד איסוף התרומות של חברת פרטנר הם נדב בורנשטיין ורותם ישראל. אל המוקד הטלפוני הצטרפו גם חברי נבחרת מאסטר שף של העונה השמינית, שהכינו בעצמם כמה מטעמים למוקדנים.

רותם ונדב (צילום: מתוך מאסטר שף, קשת 12)
משדר מיוחד של מאסטר שף בשיתוף לתת | צילום: מתוך מאסטר שף, קשת 12

"אפשר להכין גם כיסונים ממצרכי הבסיס האלו", סיפר אלברט איפראימוב, דון כיסון בשבילכם, "חשוב לי שיהיה אוכל בכל בית. כששואלים אותי אם האוכל טעים אני אומר 'הכי חשוב שיש אוכל, לא משנה אם טעים או לא'". שחר לוי, שהגיע למקום השני אחרי ונסה וידל אביטן בעונה האחרונה, דרבן את עובדי פרטנר ואמר: "מי שיאסוף הכי הרבה תרומות יקבל ארוחה זוגית במסעדה החדשה שלי".

בשעה 21:40 דיווחו במוקד כי נתרמו כ-35,293 ארוחות בשווי של כ-2,117,556 ש"ח.

לתרומות היכנסו לאתר LATET.ORG.IL או חייגו 6833*.

בינתיים במטבח, שיתפו חלק מהמשתתפים כי בזמן כזה או אחר בחייהם, גם הם נזקקו לעזרה. "היו תקופות שהייתי לחוץ כלכלית. הייתי מגיע לשוק עם 20 שקלים והייתי צריך לרכוש מזה אוכל להכין למשפחה לשבת", סיפר יהוידע, "היה ירקן שראה שאני קצת לחוץ ושואל כמה כל דבר עולה. הוא שאל אותי מה אני צריך, הסברתי לו את הסיטואציה ואז הוא פשוט לקח שקית והתחיל למלא לי מכל דבר, לקח את ה-20 שקלים וזהו. עשר שנים אחרי הלכתי לאותו השוק, הפעם עם יותר כסף. הייתה שם אישה שראיתי שהיא במצב דומה לזה שאני הייתי בו בדיוק באותו הדוכן. באתי למוכר ושאלתי כמה עולה מה שהיא לקחה. נתתי לו את הסכום, וככה סגרתי מעגל".

רחל סיפרה גם היא את סיפורה ואמרה: "אמא שלי הייתה אלופה בלעשות מכלום אוכל. ההורים שלי באו מספרד וגדלנו במעברה, אמא שלי הייתה מכינה קוסקוס מלחם כי לא היה מה לאכול, היינו פותחים את המקרר והיו שם ביצה ושני תפוחי אדמה והיא הייתה מאכילה עם זה את כל שבעת האחים. אני אנסה לשחזר את זה היום".

אלברט (צילום: מתוך מאסטר שף, קשת 12)
"אפשר להכין כיסונים מהחבילות האלו" | צילום: מתוך מאסטר שף, קשת 12

"כשהייתי ילדה קיבלתי את הסלים האלה לבית של ההורים", שיתפה ג'קי. "אני זוכרת שאמא שלי הייתה נותנת לנו להרגיש שאנחנו ברי מזל ושזכינו, לכל השכונה לא נתנו את הסלים ולנו כן". והיא המשיכה: "היום, כשאני אמא ויכולה להרשות לילדים שלי קצת יותר ממה שלי היה, יוצא לי לחשוב על זה המון. כשאני ואמא שלי היינו הולכות לסופר, לא יכולנו לשים כל דבר בעגלה. הייתי מחפשת את המחיר על כל מוצר ואת הרוב הייתי מחזירה למדף".

ג'קי עדיין לא קונה מוצרים יקרים, היא לא מסוגלת. למרות שהיום היא כבר במצב אחר, מהמקום ממנו הגיעה היא מבינה כמה כיף זה לקבל, אבל עוד יותר, כמה כיף זה לתת. "אין תחושה טובה יותר מלתת, אתה פורח, אתה מרחף באוויר".

ג'קי מספרת על הסל שקיבלה בעצמה (צילום: מתוך מאסטר שף, קשת 12)
מתוך מאסטר שף | צילום: מתוך מאסטר שף, קשת 12

בשעה 22:06 דווח כי נתרמו 73,732 ארוחות בשווי של כ-4,423,947 ש"ח.

יונתן סיפר כי הוא נתקל בלא מעט מקרים של בעיות כלכליות בצבא. "אני נתקל בהמון סיטואציות של חיילים שבאים מרקע מאוד בעייתי כלכלית, אני מתבייש להגיד עוני, זאת מילה כבדה. יצא לי לבקר בבתים של חיילים שהמצב שם לא כל כך טוב, המקרר לא עובד, אין אוכל וישנים בחדר שלושה או ארבעה אנשים. האבא לא כל כך בריא בנפשו, אז הוא לא יכול לעבוד ומתקיים מקצבה, ואותו דבר האמא. זה מאוד משפיע עליי. התפקיד שלנו הוא להירתם ולעשות כי אני חושב שזאת חובתנו כחברה. מעבר לזה, זאת זכות מאוד גדולה לתרום ולסייע לאנשים. אי אפשר לראות אנשים כאלו ושזה יעבור לידך".

בשעה 22:36 דיווחו במוקד כי נתרמו כ-111,238 ארוחות בשווי 6,674,302 ש"ח.

"אמא שלי הייתה אישה דתייה ובאנו מבית צנוע. כשהייתה לי את מסעדת תפוח זהב היא לא אכלה אצלי אף פעם כי היא שמרה כשרות", סיפר השף ישראל אהרוני, "יום אחד היא שאלה אותי 'כמה עולה לאכול במסעדה לבן אדם?' וידעתי שאם אני אגיד לה  250-300 ש"ח לאדם היא לא תאמין, אז אמרתי לה 50 ש"ח. היא אמרה לי בתגובה 'מי המשוגע שמשלם כל כך הרבה כסף על ארוחה? אני ב-50 שקלים מכינה ארוחה לעשרה אנשים'. החבילה הזאת עולה 60 ש"ח? אפשר להכין ארוחה נהדרת".

אהרוני וחיים כהן (צילום: מתוך מאסטר שף, קשת 12)
משדר מיוחד של מאסטר שף בשיתוף לתת | צילום: מתוך מאסטר שף, קשת 12

בסיום השידור ישבו כל המתמודדים לשעבר והשופטים לארוחת חג חגיגית שבישלו במיוחד לאירוע. המתמודדים זכו לטעום את האוכל של השופטים ואפילו לתת ביקורת על המנות. ומי זכה במשימה? ההחלטה שהתקבלה היא שכולם זוכים, חוץ מחיים כהן שהודח על ידי ג'קי אזולאי.

לתרומות היכנסו לאתר LATET.ORG.IL או חייגו 6833*.

שולחן החג של מאסטר שף (צילום: מתוך מאסטר שף, קשת 12)
משדר מיוחד של מאסטר שף בשיתוף לתת | צילום: מתוך מאסטר שף, קשת 12