אין ספק שבישראל אוהבים לקנות פירות וירקות טריים והרבה מהם. באקלים ים-תיכוני חמים ושופע גידולים ברוב חודשי השנה, אין דבר יותר טבעי מאשר למלא את המקרר והמזווה בתוצרת החקלאית הכי בריאה, זמינה וטעימה. הבעיה היא חלק מאותם פירות וירקות לא למגיעים לנו לבסוף לצלחת, אלא נרקבים ומושלכים לפח. פתרון אחד הוא לקנות פחות. פתרון שני הוא לקנות ולאחסן בצורה נכונה. רוצים לדעת איך? יש לנו עצות שיעזרו לכם לשמור על הטריות של הפירות והירקות שלכם להרבה יותר זמן. 

לבחור את הפירות והירקות הנכונים

בין אם אתם רוכשים את הפירות והירקות שלכם אצל הירקן ובין אם אתם מעדיפים לבצע את הקנייה בסופרמרקט, בחירת פירות וירקות טריים היא הצעד הראשון להבטחת חיי אחסון ארוכים. על מה כדאי להקפיד? למשל, עלים ירוקים צריכים להיות בצבעוניות עזה, ללא סימני הצהבה שמעידים שעברו את השיא שלהם. ירקות שורש, כמו כרוב, דלעת ובצל צריכים להיות כבדים יחסית לגודלם, בלי פגמים או נקודות רכות למגע. עגבניות צריכות להיות מוצקות וחלקות עם ריח מתקתק של אדמה ליד הגבעול. ומבין המלפפונים האהובים, כדאי לבחור רק את אלה המוצקים מאוד למגע עם צבע אחיד.

לאחסן פירות וירקות בטמפרטורה המתאימה

חלק מהפירות והירקות נשמרים הכי טוב בתנאי קירור, בעוד שפריטים אחרים, כמו תפוחי אדמה, בצל ושום, עדיף להשאיר בטמפרטורת החדר - באזור מוצל וקריר. צריכים את החלוקה המלאה? בבקשה:

פירות יער וענבים יש לשמור במקרר ולא לשטוף עד ההגשה. בננות, מלון, פירות הדר ואבוקדו ניתן לאחסן בקערת הפירות מחוץ למקרר. אננס, קיווי, תפוחים ואגסים יתאימו גם למקרר וגם למזווה. שימו לב שפרי בשל עדיף תמיד להכניס לקירור כדי להאט את תהליך ההבשלה שלו, במיוחד בקיץ.

ירקות: בצל, שום, תפוחי אדמה, בטטה, דלעת שלמה ועגבניות (מלבד בחודשים החמים) כדאי לשמור במזווה, במקום קריר ויבש. שאר הירקות צריכים להיכנס לאחסון במקרר, ובהמשך גם תגלו איך.

להיזהר מהשפעת גז האתילן

פירות וירקות מסוימים, כמו תפוחים, בננות, קיווי, אפרסקים, אגסים, אבוקדו, עגבנייה ופלפלים, משחררים אתילן - הורמון צמחי הפולט גז בלתי נראה וחסר ריח, באופן טבעי. האתילן מזרז את ההבשלה של סוגים מסוימים של ירקות ופירות הרגישים במיוחד לגז, כמו כרוב, עלים ירוקים, חסה, ברוקולי ומלפפונים. מה זה אומר? שבין אם אתם מכניסים את הירקות והפירות הללו למקרר ובין אם לאו, רצוי מאוד שתפרידו בין מי שרגיש לאתילן ובין מי שפולט את הגז. אגב, חלק מהירקות והפירות גם מייצרים אתילן וגם רגישים לו, לדוגמה, האבוקדו והתפוח. אז אם אתם צריכים לזרז הבשלה של אבוקדו, פשוט הניחו אותו בשקית נייר ביחד עם בננה.

לשים לב לזרימת האוויר

כולם יודעים ששקיות ניילון עושות נזק לסביבה ורצוי להמעיט בשימוש בהן. כן, גם באלו המוצבות לשימוש חופשי בסמוך לדוכני הירקות והפירות בסופר. אבל זה לא נגמר שם. מלבד הזיהום הסביבתי שהשקיות יוצרות בטווח הארוך, מתברר שהן עושות נזק משמעותי גם בטווח הקצר. פירות וירקות שמאוחסנים מחוץ למקרר, זקוקים לזרימת אוויר כדי להאריך ימים. שקיות ניילון לא מאפשרות לאוויר לזרום דרכן, והמשמעות היא קלקול מהיר של מזון. הקפידו לרכוש פירות וירקות בשקיות בד רב פעמיות והניחו אותם בסלסה מאווררת ברגע שאתם מגיעים הביתה.

לבחור במגירה הנכונה במקרר

בניגוד לירקות ופירות שמתאימים לאחסון מחוץ למקרר, רוב התוצרת החקלאית שנכנסת לקירור נשארת טרייה לזמן רב יותר כשהיא אטומה במיכל סגור או מאחסנת במקום ייעודי ותחום במקרר. כדי לשמור על לחות מבוקרת ולהימנע מהתייבשות או התרככות של תוצרת טרייה, חשוב מאוד לבחור במגירת האחסון הנכונה במקרר. 

בוש פירות וירקות (צילום: בוש)
צילום: בוש

למי שלא יודע, הגדרת הלחות במגירות המקרר מתייחסת לכמות זרימת האוויר לחללים אלה. במגירות עם לחות נמוכה קיימת זרימת אוויר למגירה, בעוד שמגירות עם לחות גבוהה סגורות יותר. ככל שמגירות האחסון עמוקות יותר, כך הפירות והירקות יושפעו מפחות משינויי הטמפרטורה הנובעים מהאוויר שנכנס למקרר בכל פתיחה של הדלת. ובמילים אחרות, הפירות והירקות שם ישמרו קרים יותר. על פי רוב, את הירקות כדאי לאחסן במגירה עם לחות גבוהה בעוד שפירות זקוקים ללחות נמוכה. 

ישנם מקררים בעלי מגירות אחסון המותאמות לשמירה על טריות המזון לאורך זמן בטכנולוגיות מתקדמות. מקררי בוש החדשים כוללים מגירות VitaFresh Plus ענקיות לשמירה על המזון באמצעות שני אזורי אקלים: אזור יבש ב-0 מעלות לאחסון של דגים, בשר טרי ומוצרי חלב. ואזור עם לחות מבוקרת לאחסון פירות וירקות. מגירת האחסון הגדולה מאפשרת התאמה ידנית של רמת הלחות בתוכה ומסייעת לירקות ולפירות שלנו להישאר טריים לאורך זמן.

 למצוא את המקרר הנכון

כולנו הרי רוצים לצמצם את בזבוז המזון - בין אם מסיבות כלכליות או סביבתיות. יחד עם זאת, בתרבות הצריכה בישראל, משפחות אוהבות להצטייד בשפע של מזון טרי ונוהגות "לקנות בגדול". איך מיישבים בין שני המצבים? פשוט עוברים למקררי אקסטרה-אקסטרה לארג'.

נבחרת המקררים החדשה של מותג בוש מציעה מקררי XXL עם 2, 3 או 4 דלתות שמתאימים בדיוק לצרכן הישראלי. המקררים החדשים בנפח של עד 617 ליטר הם בעלי סידור פנימי אידיאלי שמונע בזבוז מזון עקב אחסון לא נכון והעדר מקום לקירור. תאורת הלד ההיקפית במקררים תסייע לכם גם לראות את כל המזון המאוחסן לפרטי פרטים, כך שאין סיכוי שמשהו ישכח שם. בנוסף בדגמים נבחרים, טכנולוגיית HomeConnect במקררי בוש מאפשרת ניטור על פעולת המקרר מרחוק באמצעות אפליקציה ייעודית. חלום של כל מטבח.

לסיכום, כדי לשמור על הפירות והירקות שלכם שימו לב למצבם בעת הרכישה, לאחסון נכון שלהם במטבח- האחד ליד השני וכל אחד בפני עצמו - וכמובן, וודאו שיש לכם מספיק מקום לאחסן את כל מה שקניתם עד לשימוש.