כידוע, אוכל טוב (ובייחוד דגים טריים ומשובחים) יכול למלא את הבית בניחוחות נפלאים ולשפר מעט את מצב הרוח. "מגפת הקורונה מעלה מחדש לסדר היום את חשיבותה של תוצרת ישראלית מקומית זמינה ואיכותית", טוען מורדי ללוש, מנכ"ל חברת אקוואטק פישריז המתמחה בגידול דגי ברמונדי בישראל.

"היום מבינים יותר מתמיד שמזון שמיוצר בישראל לא רק חיוני כדי שהמשק הישראלי ימשיך להתקיים, אלא שהוא חשוב למחייה, בייחוד בתקופות שבהן קשה להסתמך על ספקים מעבר לים ועל מערך לוגיסטי של סחורה מיובאת, לרבות תוצרת חקלאית כמו דגים טריים ומוצרי מזון אחרים חיוניים.

"מעבר לכך, מזון ישראלי שעובר פיקוח בארץ, בעיקר כמו דגים, שאורך חיי המדף שלהם קצר, הוא בטוח יותר לאכילה ממזון שמגיע באמצעות שרשרת הובלה ארוכה יותר.
וכמובן שאי אפשר להתעלם מעניין הסולידריות הנדרשת בעת משבר לאומי שהשלכותיו על הכלכלה הישראלית עצומה - אין ספק שרכישת מוצר מתוצרת כחול לבן תסייע למשק הישראלי הגווע". 

ברמונדי ישראלי (צילום: דן פרץ)
צילום: דן פרץ

ועכשיו, אחרי שהבנתם כמה זה נפלא שיש לנו דגים כאלה נהדרים בארץ, קבלו את 8 הטיפים של מורדי ללוש, לבחירת הדג הטרי והמושלם לשולחן שלכם:

1. שימו לב לרמת הניקיון במקום
אם לא סיפרו לכם, דגים אמורים לשהות על משטח קרח נקי. בקיצור, אם זבובים מטיילים על הוויטרינה או שהדגים מוצעים למכירה על משטח מלא בדם - כדאי לוותר על הרכישה.

2. הריחו את הדג
בניגוד למה שאתם אולי חושבים, ריח תקין של דגים הוא ריח של ים, כלומר הם בשום אופן לא אמורים להסריח. אם פתחתם את השקית והדגים מדיפים ריח לא טוב - זרקו אותם לפח ומיד!

3. הביטו לדג בעיניים
עיניו של דג טרי לרוב יהיו בולטות, נוצצות ומבריקות. אם הן עכורות - ותרו על התענוג מראש.

4. שימו לב לגמישות
דג טרי אמור להיות אלסטי אבל גם מתוח ונוקשה. שימו לב למבחן הטריות: הניחו על בשר הדג אצבע, ולחצו קלות. אם נוצרת גומה במקום, כנראה שהדג אינו טרי. לעומת זאת אם הוא נשאר מתוח – הרווח שלכם.

5. בדקו את צבע הזימים
צבע זימים תקין אמור להיות אדום ולא חום או אפור.

רוצים לרכוש דגים ושיגיעו עד אליכם? לחצו כאן.

 6. בדקו את העור
עור מבריק ולח לרוב יעיד על כך שהדג טרי. חשוב לוודא שהעור שלם ונטול חתכים או כתמים.

7. קנו רק במקום מפוקח
העדיפו לבצע את הרכישה במקום שנמצא תחת בקרת משרד הבריאות. במקום כזה סביר שתמצאו דגים טריים.

8. העדיפו דג ישראלי
זה לא סוד שמשבר הקורונה מוביל את המשק הישראלי לקראת משבר משמעותי. זו בדיוק ההזדמנות שלכם לסייע לכלכלה ולחקלאות בארץ, ולבחור בדג תוצרת הארץ. מעבר לכך, אם תקנו דגים מקומיים, הדרך לצלחת שלכם תהיה קצרה יותר ותבטיח שהם יהיו טריים יותר.