הרבה יותר מאוכל, חומוס (צילום: חדשות 2 - יוסי זילברמן)
יש חומוס, ויש חומוס טוב | צילום: חדשות 2 - יוסי זילברמן

עשר שנים חייתי בלונדון, ולא עבר יום אחד שלא חלמתי על צלחת של חומוס הגון. הרי לא יעזור כלום, חומוס אמיתי יש רק במזרח התיכון. יש כאלה שאוהבים את החומוס שלהם קצת חמצמץ וכאלה שיתחלחלו לעצם הרעיון, כאלה שמעדיפים אותו במרקם קטיפתי וכאלה שדווקא המחוספס והמגורען עושה להם את זה. אבל כולם, עד האחרון, מסכימים שקיימים רק מתי מעט שמכינים חומוס גדול באמת. אז קבלו אותם: חמשת המלכים של החומוס הישראלי.

אבו חסן (עלי קראוון), יפו

החומוסייה שבה הכל מתנהל במהירות מסחררת ובצעקות. זה לא המקום להגג על החומוס שלכם. כאן מתיישבים לשולחן אחד עם זרים גמורים, ואם תנסו רק לחלום כמה דקות אחרי סיום את המנה כבר המלצרים כבר יזרזו אתכם לפנות את המקום. כאן אוכלים וקמים.

החומוס: נכון, אין יחס, אין נוחות, אין אורך רוח, אבל יש חומוס אלוהי שנרקח במתכון סודי ביותר על ידי אבו חסן עצמו, שבתחילת דרכו היה מסתובב עם עגלה ומציע את מרכולתו לשכנים בשכונת עג'מי ביפו. מאז נפטר, ב-2007, יש מי שמרשים לעצמם ללחש שהאחראית האמיתית למעדן היא דווקא אום חסן. כך או כך, המתכון של חומוס אבו חסן נשמר בסודי סודות, ולא דלף החוצה אפילו לאחר פתיחתו של הסניף הנוסף, שמגדיל, תודה לאל, את הסיכויים לזכות במנה של חומוס משובח לפני שייגמר.

הטופ של הטופ: האס של המקום הוא המסבחה - קטיפתית, מעודנת,לא מתובלת יתר על המידה, בקיצור: בעלת טעם גן עדן. איך שתתיישבו תקבלו צלחת עמוסה בבצלים טריים וצלוחית של חריף חמצמץ, שגם הוא שווה סגידה. לא מומלץ לבקש כאן תוספות כמו ביצה או סלט, כי גם ככה המלצרים חסרי סבלנות וצעקניים, ולבקשות כאלו תענו במקרה הטוב בעין עקומה. אם לא המסבחה, לכו על המנה המשולשת הכוללת פול, מסבחה וחומוס, כך שתוכלו לטעום מהכל כבר בפעם הראשונה.

אבו חסן, עלי קרוואן, הדולפין 1, יפו; סניף נוסף: שבטי ישראל 14, יפו

חומוס גרגירים (צילום: אנטולי מיכאלו, ירושלים: הסיפור הקולינרי, הוצאת קוראים ומורותום)
כאן אוכלים חומוס, לא מהגגים | צילום: אנטולי מיכאלו, ירושלים: הסיפור הקולינרי, הוצאת קוראים ומורותום

אבו דאבי, תל אביב

חומוס אבו דאבי הוא לא רק טעים להפליא, אלא גם חברותי מאוד. כאן תוכלו להתחכך בכל צהריים בסלבס תל אביביים הנלחמים על מקום ישיבה, וליהנות ממוזיקת רגאי בדציבלים גבוהים. בימי שישי יוצאת מלצרית חיננית אל הממתינים על המדרכה ומציעה להם, חינם אין כסף, כוסיות עראק כדי לרכך את ההמתנה ולהרחיב את הלב.

החומוס: רך, קטיפתי, פשוט ללקק את האצבעות. שלא לדבר על המשאושה האלוהית. המנות הנדיבות מוגשות עם מלפפונים חמוצים וזיתים. על כל זה אפשר להוסיף ביצה וסלט נורא טעים, המכוסה בכיפת טחינה.

הטופ שבטופ: אף אחד לא יוצא רעב מאבו דאבי, כי ברגע שמישהו מבחין שסיימת מהצלחת הוא מיד מציע תוספת, אחת ועוד אחת. חומוס משובח ומקום ידידותי להפליא – ממש פלא בים הניכור התל אביבי.

חומוס אבו דאבי, קינג ג'ורג' 81, תל אביב

חומוס לינא, ירושלים

חומוס לינא מתחבא בסמטאות הרובע הנוצרי של העיר העתיקה בירושלים, ואין ספק ששווה להתאמץ ולהגיע אליו. כל מקומי בעיר העתיקה מכיר את המקום, ויסביר בשמחה ובאריכות את הדרך הפתלתלה אליו. חלל זעיר וכמה שולחנות פשוטים, ובכל זאת יהיו כאלו שיישבעו שזהו החומוס הכי טעים בעולם. סביב השולחנות הספורים תוכלו לשבת כתף אל כתף עם כמרים יונים אורתודוקסים, תיירים קוריאנים וכמובן כמה יודעי דבר תל אביבים. השירות זריז ומחויך.

החומוס: חומוס עדין וחמצמץ, מתובל בזהירות וטובע בשמן זית בעל טעם רך. בתוספת לחומוס יגישו לכם גם פלחי בצלים טריים, עגבניות, מלפפונים חמוצים ופלפל חריף, ואם תרצו יסחטו עבורכם מיץ טבעי מפירות העונה. אל תיתנו למראה העלוב של המקום לבלבל אתכם. מדובר בנסיך, ויש שיטענו -המלך האמיתי של החומוס.

חומוס לינא, עקבת אל חנאכה 42, ליד ויה דולורוזה, הרובע הנוצרי, העיר העתיקה,ירושלים

מסעדת פינתי, ירושלים

פינתי שבלב העיר היא מקום מיתולוגי שזקני ירושלים זוכרים ומוקירים, כמעט כמו את המקום הקדוש ההוא שמעבר לחומות. מדובר במסעדת פועלים קטנה ודחוסה, הממשיכה במשך עשרות שנות קיומה למשוך המוני ירושלמים, שלא יוותרו על ישיבה במקום לפחות פעם בשבוע.

החומוס: המקום, שתמיד עמוס עד להתפקע, מציע שפע אדיר של מנות ביתיות מעולות, אך הטעימה מכולן היא החומוס, המוגש בשפע עצום של וריאציות שכל אחת מהן עולה על רעותה. בין ההברקות: חומוס עם בשר וחומוס פול.

פינתי, המלך ג'ורג' 13, ירושלים

חומוס סעיד, עכו

עכו היא ללא ספק ממלכת חומוס. אומרים שיש בה חומוסייה אחת לכל אלף נפש – ובכל זאת כמעט כל מי שתשאלו יצביע ללא היסוס על סעיד, שנמצא בלב השוק של העיר העתיקה, כמוכתר האמיתי, מלך מלכי המלכים של החומוס. אוהדים שרופים יאמרו לכם שלא מדובר במלך מקומי ולא במלך ארצי, אלא במלכות חומוס כלל עולמית. לראיה, כמעט בכל שעה שתגיעו למקום ישתרך לו בחוץ תור ארוך ארוך.

החומוס: עדין שבעדינים. המשאושה מעולה, והמחלוטה – תערובת פול חמוצה עם גרגירי חומוס – היא חוויה בלתי נשכחת.

חומוס סעיד, שוק העיר העתיקה, עכו

>> אם אתם בקטע של מזרח ירושלים, יש לנו מדריך חומוס מיוחד לשם
>> ואם תפסנו אתכם בכלל ברגע שבא לכם מתוק, יש לנו את המתכון בשבילכם