על מגמת הבריאות וההבנה כי מה שאנחנו מכניסים לגוף שלנו חשוב ומשפיע על כל היבט בחיינו, כבר דובר המון. כעת, על פי הדיילי מייל, המגמה מחלחלת לא רק לתחום האוכל אלא גם לניקיון (מה חשבתם שהאקונומיקה שלכם מכילה פרחים במקום כימיקלים מזיקים?). הנה כמה טיפים מדליקים לאיך אפשר לנקות את הבית עם חומרי גלם שבדרך כלל מככבים רק במקרר ולהימנע מחומרים כימיים מזיקים והוצאות מיותרות על חומרי ניקוי.  

תפוחי אדמה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
תפוחי אדמה. לא רק טעימים, גם מסירים חלודה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

בואו לקרוא מה עוד טעים אצלנו בפייסבוק 

ביוש חלודה
האמת בנושא הזה הפתרון די פשוט. קחו תפוח אדמה, חתכו אותו לשניים וטבלו את קצהו בכלי שטוח עם מלח שולחן. לאחר מכן, שפשפו את תפוח האדמה המומלח על האזורים החלודים. אם במהלך הפעילות תפוח האדמה נעשה רך מדי, חתכו את החלק שהשתמשתם בו, המליחו והמשיכו בפעולה. תפוח האדמה מסייע בהסרת החלודה בגלל החומצה האוקסלית שבתוכו, שנמצאת גם בחומרי ניקוי תעשייתיים רבים. אתם יכולים להשתמש בתפוח האדמה לניקיון סירים ומחבתות חלודים ואפילו חלקי מתכת בכלי הרכב. רק אל תשכחו לשפשף חזק ולמשך מספר דקות.

 

אשכולית (צילום: istockphoto)
נקיינית לאומית - האשכולית | צילום: istockphoto

כתמי שומן בתנור? יש לי אשכולית
כן, אפשר לנקות שומן עם אשכולית. חותכים את האשכולית לחצי וטובלים את הקצה במלח. משפשפים עם האשכולית הטבולה את התנור השומני שלכם למשל או אפילו את המגשים המשומנים ונהנים מניחוח רענן וניקיון נטול שומן. האשכולית מכילה חומרים כימיים טבעיים שמשמידים בקטריות ומחטאים לכן, גם הרבה חומרים מחטאים מתועשים מכילים תמציות אשכולית שגם מותירה אחריה יופי של ריח.   

עוד באוכל טוב:

 

שלוש פעמים טעים (יח``צ: אפיק גבאי, אוכל טוב)
נשאר לכם לחם? נסו לנקות איתו אבק | יח``צ: אפיק גבאי, אוכל טוב

לחם לבן מסיר אבק
טוב, זה באמת הזוי, אבל מסתבר שלחם לבן ואיכויותיו הסופגות הופכים אותו למושלם לניקוי אבק ולכלוך. החומרים בלחם הלבן - שמרים, מים וקמח, אפילו לא משאירים משקעים בעת ניקוי אבק ככה שניתן לנקות בעזרת פרוסת לחם את התמונות היקרות שלכם בבטחה, פשוט טיפחו מעט על פני שטח התמונה או החפץ הנבחר וזה הכול.

חלונות? יש בצל
את מראה החלונות בבית ניתן לשפר פלאים בעזרת בצל! חתכו אותו ל-4 רבעים ושימו את החתיכות בתוך דלי עם מים חמים. השאירו את הבצל מושרה במים כחצי שעה לפחות. הנוזל שנותר אחרי שהוצאתם את הבצל, ינקה את החלונות שלכם ויהפוך אותם לנוצצים. שכשהבצל נחתך הוא מפריש חומר שתוקף באופן טבעי חיידקים מיקרוסקופיים ובגלל זה הוא מוצלח בהברקת חלונות. רק קחו בחשבון, שהריח שנותר לאחר הניקיון אינו מרהיב.

 

קטשופ (צילום: fotobazilio, Istock)
קטשופ. לנקות איתו מחבתות | צילום: fotobazilio, Istock

נקו את המחבת שלכם עם קצת קטשופ
שפשפו שכבת קטשופ דקה על פני המשטח של המחבת והשאירו אותו מכוסה בקטשופ לשלושים דקות. החומצה האצטית שנמצאת בחומץ שבקטשופ מנקה היטב את הטינופת שבכל צדדי מחבתות הנחושת ומחבתות פלדת האל חלד. החומצה ממיסה את השכבה החומה שאנחנו רואים בצד התחתון (זה שקרוב לאש) של המחבתות שלנו.

חומץ במקלחת
כל חובב ניקיון יודע שחומץ הוא קוסם. אבל האם ידעתם שהוא טוב גם למקלחת שלכם? אם מערבבים חומץ לבן עם כמות שווה של מים ומוזגים לבקבוק תרסיס, ניתן לרסס את התערבות על פני כל המשטחים במקלחת (אריחים או זכוכית מסביב למקלחון) ולנגב ישר לאחר מכן. החומצה שמכיל החומץ ידועה כאנטי בקטריאלית וכשהיא מתערבבת עם מים היא מתפרקת לשני חומרים כימיים ששניהם מסירים היטב כתמים. אל תשמשו בטריק החומץ על חומרים כמו גרניט או שיש, או על ברזל וברונזה כי ריכוז החומצה יזיק להם.

 

בננה (צילום: אימג'בנק / Gettyimages, thinkstock)
הנעליים דהו? נסו קליפת בננה | צילום: אימג'בנק / Gettyimages, thinkstock


קליפות בננה לניקוי נעליים
אם יש לכם נעלי עור שהתלכלכו או דהו, נסו לשפשף עליהן את החלק הפנימי של קליפת הבננה שמכילה מגוון חומרי ניקוי טבעיים. את שאריות הבננה נגבו עם מטלית רכה, כך גם תקבלו סיומת נוצצת לנעלי העור המחודשות שלכם. האשלגן שבבננה הוא אחד מגורמי המפתח שבהם משתמשים במוצרים מצחצחי נעליים כי הוא נספג אל נעלי העור ועוזר להפחית כתמים. 

קולה? רק בשירותים
כולם כבר שמעו על כך שקולה יכולה להיות חומר ניקוי היסטרי, אז נסו אותה בשירותים שלכם. בקולה יש חומצה פוספורית וחומצה קרבונית בפחמן הדו חמצני שיוצרים יחד את תגובת הניקוי. אם תמזגו ליטר קולה לתוך האסלה שלכם (מסביב לקצוות והכול) תשאירו אותה שם לשעה או אפילו ללילה, כל הטינופת תתמוסס ותיעלם כשתורידו את המים. אז לחיים? 

>> עוגיות דומינו כבר ניסיתם?