ישראלים אוהבי דגים רבים התפלאו אתמול לקרוא את הכתבה ב"הארץ", בה נכתב כי מחקרים ודו"חות ממשלתיים שבדקו את הדגים בישראל מצאו בהם כמויות זעירות מאוד של אומגה 3 – והרבה יותר מדי מתכות, כימיקלים רעילים וסוגי רעלנים שמסכנים את הבריאות.

"לדגים בישראל אין שום יכולת להכיל כספית"

"זו כתבה פרובוקטיבית ומטעה, והיא מנותקת ממה שקורה בארץ", הסבירה בתכנית הבוקר עלינה סגל, תזונאית קלינית. "כספית היא באמת מתכת רעילה - אבל היא לא נמצאת בדגים שנמצאים בסל הצריכה של הצרכן הישראלי, כי אנחנו לא מייבאים את הדגים הגדולים, אלה שיכולים לצבור כמויות גדולות של כספית בגופם במהלך חייהם. אנחנו לא אוכלים כרישים או דגי חרב כי הם לא כשרים, ולא טונה לבנה כי היא מאוד יקרה. הדגים המיובאים לארץ עוברים פיקוח של משרד החקלאות ומשרד הבריאות, והדגימות מראות לנו שכמות הכספית בהם היא זניחה.

"רוב הדגים שאנחנו אוכלים הם מבריכות וחוות דגים, בהן מתקיים פיקוח מאוד אדוק והתזונה של הדגים האלה היא תזונה צמחונית כמעט במאת האחוזים. אין להם שום יכולת להכיל כספית".

האם יש קשר בין איכות המים הירודה והמזוהמת לבין טיב הדגים? לדבריה של סגל, מנתונים שהעביר אליה משרד החקלאות עולה כי ישראל נמצאת בין המדינות המובילות בעולם באיכות המים בהם גדלים הדגים ובאיכות המזון שהם אוכלים. "אנחנו יכולים להמשיך לאכול דגים בשקט, וכדאי לשלב פעמיים דג בתפריט השבועי", סיכמה.

>> מתוקים שלי: עוגת מייפל ופקאן