בית קפה בצרפת (צילום: NiceMatin Resistance via Twitter)
ברכת "יום טוב, קפה בבקשה" תזכה אתכם בקפה ביורו ושבעים סנט בלבד | צילום: NiceMatin Resistance via Twitter
רוצים קפה ב-5 שקלים? מסתבר שבצרפת תוכלו לקנות קפה במחיר מוזל, רק אם תקפידו על הליכות ונימוסים. בית קפה בדרום צרפת פרסם על הקיר נוהל חדש, לפיו הלקוחות ישלמו בעבור הקפה, בהתאם לסבר הפנים שלהם והיחס שלהם למוכר.

בית הקפה, פטיט סיירה, הממוקם בעיר ניס בריביירה הצרפתית, גובה מהלקוחות 7 אירו עבור לקוח חצוף שיבקש במילה אחת "קפה". במידה והלקוח בעל הליכות ונימוסים וישתמש בצמד המילים "קפה בבקשה" הוא ישלם רק 4.25 אירו עבור אותו קפה. אך את המחיר האטרקטיבי במיוחד של 1.40 אירו  ישלמו הלקוחות המחוייכים והמנומסים ביותר, שיברכו את המוכר בברכה השלמה: "יום טוב, אפשר קפה בבקשה"?

מנהל בית הקפה, פבריסיו פפינו, מספר שהיוזמה המקורית התחילה כבדיחה לאחר שסועד התלונן על השירות שקיבל מהמלצרים וצייץ בטוויטר על היחס הגרוע שקיבל במקום. בעל המסעדה התעצבן והחליט לחנך את הלקוחות שמתנהגים גם הם בחוצפה, על מנת להוכיח להם שכדאי להתנהג בנימוס אם הם לא רוצים "לקבל קנס" שיעלה להם בכיסם.

פפינו שזכה לתשומת לב רבה בעקבות הרעיון התראיין לתקשורת הצרפתית ואמר: "אנחנו חיים בעולם מוזר, במשך שלוש שנים אנחנו עושים הכול כדי למכור את האוכל האיכותי ביותר והיינות הכי טובים וזה מה שיוצר את הבאז", הוא אמר. בנוסף עדכן שהוא טרם נאלץ לאכוף את מדיניות התמחור החדשה והודה, כי השלט עם המחירים החדשים מזכיר לצרפתים כיצד להתנהג ורבים זוכים לשלם את המחיר המוזל עבור הקפה שלהם. "הלקוחות יותר רגועים עכשיו, מחייכים, זה הדבר הכי חשוב".

מי הישראלי המנומס שישלם 12 שקלים ב"עלמה ביץ"?

עלמה ביץ' (צילום: עלמה ביץ')
מי המנומס שיגיד "בוקר טוב" בבית הקפה "עלמה ביץ"? | צילום: עלמה ביץ'
ומה בישראל? "יש לנו שלט דומה, בו רשומים מחירי הקפה לפי הבקשות השונות של הקהל", מספר אוריה גנור, הבעלים של בית הקפה, "עלמה ביץ'" בתל אביב. מי שיפנה למלצר בבקשת "בוקר טוב, תוכל להכין לי בבקשה קפה" ישלם 12 שקלים בלבד. בעבור המשפט "קפה בבקשה", תשלמו 14 שקלים ומי שיגיד רק "קפה" ייאלץ לשלם מחיר של 16 שקלים.

למרות המדיניות הנוקשה, גנור מציין כי אין הוא ממלא אחר הוראות השלט וגובה מכולם בפועל 12 שקלים בלבד, "ראיתי שלט דומה בבלגיה וזה מצא חן בעיניי, לפעמים אנחנו ממהרים וניגשים ישר ולעניין בלי לשים לב , לא מסתכלים בעיניים ולא תמיד זה בכוונה תחילה, חלק פשוט ממהרים ולחוצים", הוא מדגיש.

השלט קיים בבית הקפה כבר יותר משנה ובינתיים זוכה להצלחה וגנור מספר שהתגובות עד כה חיוביות, "גם מי שמתנהג קצת החוצפה, צוחק, זה גורם לכולם להיות יותר שמחים", הוא מספר.