דבר ראשון ולפני הכל, אנחנו מרגישים חובה לספר לכם שמיקי חיימוביץ', האישה שעומדת מאחורי קמפיין "יום שני ללא בשר" (יחד עם ליאת צבי ומאיה צוראל), נשארה מקסימה כשהייתה. אם יש דבר שבלט במסיבת העיתונאים שנערכה היום, ובה הציגה את המקבילה הישראלית לפרויקט העולמי Meatless Monday, הרי זו הרוח הטובה. כולם שם הסכימו שיום אחד ללא בשר בשבוע הוא רעיון טוב – לאדם, לחיות ולכדור – כולם אכלו טוב והיו שמחים, כולם נהנו מהנוכחות של חיימוביץ' ואהבו זה את זה ואת כל החיות שלא נפגעו בדרך.

אין תמונה
חיימוביץ'. הרוח הטובה שמאחורי הקמפיין

צמחונים ליום אחד

קצת על הקמפיין: Meatless Monday הוא קמפיין שרץ בעולם כבר כמה שנים טובות, ורק חיכה שמישהו ירים את הכפפה ויאמץ אותו גם בארץ. באנגליה נושא הדגל הוא סר פול מקרטני, בארה"ב אופרה ווינפרי היא בין משתפי הפעולה הבולטים – בקיצור, משהו רציני מתרחש כאן, ששווה לעצור רגע ולהאזין לו.

המטרה של הקמפיין פשוטה ולא יומרנית: להכריז על יום אחד בשבוע, להלן שני, שבו אוכלים צמחוני. היוזמה הזו היא בעיקרה סביבתית, לא מוסרית, ועל כן אין בה ולו נגיעה קלה של צדקנות, התנשאות או מיסיונריות, שזו עוד סיבה טובה להעריך אותה.

אין תמונה
שני ללא בשר. לא יומרני ולא צדקני

נתון מעניין ומזעזע שהציגה חיימוביץ' באירוע השקת הקמפיין הוא שמשק החי אחראי לפליטה של יותר גזי חממה מאשר כל כלי התחבורה בעולם, כדי כך שאם נחליט לחדול מאכילת בשר ליום אחד – הדבר יהיה שקול להורדה של חצי מיליון מכוניות מהכביש לצמיתות. סיבה נוספת להמעיט בצריכת הבשר היא מגפת ההשמנה שפושה בעולם, שהוא אחד האחראים לה (עוד נתון מבעית: כמעט מחצית מהישראלים סובלים, על פי נתוני משרד הבריאות, מהשמנת יתר). הוסיפו לזה את מחלות הלב שצריכה מוגברת של בשר אינה מיטיבה איתן, אם לנקוט לשון עדינה, ותקבלו מציאות שממש מתחננת שנכניס בה שינוי, אפילו קטן.

וזה בדיוק מה שחיימוביץ מבקשת מאתנו: לעשות שינוי קטן. היא לא מבקשת שנפסיק לאכול בשר, היא לא מבקשת שנקדיש את חיינו לשיפור מצבו של האוזון, היא רוצה דבר אחד קטן, שההשלכות שלו לא קטנות בכלל: יום אחד בשבוע שבו לא נאכל בשר.

השפים אומרים כן

בין המסעדות והשפים שכבר התחייבו לשתף פעולה אפשר למצוא שמות בולטים כמו דיקסי ויפו תל אביב (חיים כהן), רפאל (רפי כהן), שולחן וחדר אוכל (עומר מילר), הרברט סמואל (רושפלד), התרנגול הכחול וקימל (שאול בן אדרת) , בראסרי והוטל מונטיפיורי (מתי ורותי ברודו), שגב אקספרס (שגב משה), יונה ומנטה ריי (עפרה גנור), רוקח 73 (אייל לביא), אורנה ואלה, פרונטו (דיוויד פרנקל) ומחניודה (אסף גרניט). חשוב להדגיש – אין הכוונה שבימי שני לא יגישו במקומות האלה מנות בשריות, אלא רק שיעודדו צריכה של מנות המתבססות על ירקות, פירות, דגנים וקטניות, ויספקו שפע מהן.

מה אתכם? רוצים להמשיך לאכול בשר ביום שני? מיקי לא תבוא לעשות לכם נו נו נו. שזו רק עוד סיבה להקשיב למה שהיא מבקשת.

>> ואם כבר רוח חיובית - סיפור יפה על מסעדה עם תודעת שירות סופר-מפותחת