לא אחת אנחנו נתקלים בגולשים ששואלים אותנו איך הופכים קינוח חלבי לפרווה. אחד האתגרים הגדולים של הקינוחים בארץ הוא ללא ספק אתגר הכשרות. קינוח פרווה אומר הרבה פעמים התפשרות – על הטעם, על המגוון ולפעמים גם על הבריאות, כי עד כמה שהחמאה שמנה ומזיקה, המרגרינה מזיקה אפילו יותר. 

אחד הפתרונות הקבועים והמוצלחים להפיכת קינוח לפרווה הוא שימוש בחלב קוקוס במקום שמנת או חלב. כל זה טוב ויפה, עד שמגיעים לשלב במתכון שבו צריך להקציף את השמנת. חלב קוקוס, לפי מה שהיה ידוע לנו עד כה, אינו בר הקצפה, כך שבבואנו להכין קינוח פרווה עם קצפת לא הייתה ברירה אלא להשתמש בשמנת צמחית, שהיא מוצר שאנחנו לא כל כך אוהבים. אבל כל הדיון הזה הוא נחלת העבר, כי השבוע מצאנו באחד הבלוגים החביבים עלינו בעברית, Cake It Easy, טריק פשוט מעולה.

כן כן, מסתבר שגם לבעיית הקצפת הפרווה מצאו האנשים הטובים מהאינטרנט פתרון – מדובר בשיטה גאונית ופשוטה מאין כמוה להקצפת חלב קוקוס, שגורמת לקינוחי פרווה להיראות הרבה יותר מפתים.

קצפת מתוקה (צילום: Dorling Kindersley, GettyImages IL)
קצפת מקרם קוקוס - פתרון מנצח | צילום: Dorling Kindersley, GettyImages IL

כמו שמנת, גם חלב קוקוס מגיע בכמה אחוזי שומן, מ-17 ומעלה. בשביל קצפת הקוקוס צריך להשתמש בחלב (או קרם) קוקוס המכיל לפחות 20 אחוזי שומן. שימו לב לא להתבלבל עם מי הקוקוס - שאינם שמנים באותה מידה ולא יהפכו לקצפת גם אם יבלו במיקסר שבוע שלם. כדי להצליח להקציף את קרם הקוקוס בצורה מוצלחת צריך להפריד בין הנוזל לבין שכבת הקוקוס הסמיכה. עושים זאת על ידי קירור ממושך של הפחית – מינימום לילה במקרר. את הנוזל מהתחתית אפשר לשתות ככה אם אוהבים, או לשמור לשימוש עתידי להעשרת טעמם של שייקים או תבשילים. מוסיפים לקוקוס מעט אבקת סוכר, מקציפים – ויש לכם קצפת שהיא גם פרווה וגם טבעונית.

קצפת קוקוס – מתכון בסיסי

המרכיבים:
1 פחית קרם קוקוס (לפחות 20% שומן)
4 כפות אבקת סוכר
1 כפית תמצית וניל

אופן ההכנה:

1. מצננים את הפחית למשך לילה לפחות במקרר.

2. מוציאים את הפחית מהמקרר מבלי לנער, פותחים ומוציאים רק את החלק המוצק מלמעלה. עוד שיטה היא להפוך בזהירות את הפחית, לפתוח אותה מהתחתית ולשפוך החוצה את נוזלי הקוקוס.

3. מוסיפים אבקת סוכר (ותמצית וניל אם רוצים) ומקציפים כ-5 דקות עד שנוצרת קצפת.

עוד רעיונות למתכונים עם קצפת הקוקוס

* עוגת הרולדה של אמא של אסי עזר – מחליפים את המילוי בכמות הקצפת מהמתכון הבסיסי, יחד עם שקית של אינסטנט פודינג שוקולד.

>> למתכון: רולדה עם קצפת

* את הקצפת בעוגת הטורט של סמדי בומבה אפשר להחליף בכמות כפולה של הקצפת הבסיסית.

>> למתכון: עוגת טורט עם קצפת

* הקצפת יכולה להיות מצוינת כמילוי לפבלובה עם מילוי פירות וקצפת. נגיד - הפבלובה הזאת

* והיא גם תשתלב מעולה בעוגת הקוקוס ומוס השוקולד של טעימא

>> למתכון: עוגת קוקוס ומוס שוקולד

נפלתם מהכיסא מהרעיון? שתפו!

>> בתנור של אביבה: עוגת שוקולד חמה
>> מתוקים מרהיבים: העוגות של ה-4 ביולי