מי לא ראה - או יותר נכון ראתה - את הפרסומת החדשה של מקדונלד'ס והתבאסה על כל הפריכיות שאכלה בזמן שהייתה יכולה ליהנות מהמבורגר עסיסי?

למי שלא זוכר, לפני כארבע שנים עלתה מקדונלד'ס עם פרסומת שמשווה בין 100 גרם פריכיות ל-100 גרם ארוחת מק רויאל. בכתבה שהעליתי בעקבות הקמפיין ורצה לאחרונה בפייסבוק העברתי ביקורת על כך שהבסיס להשוואה בין שני המאכלים לא מציאותי, ושגם התמונה שנבחרה לעטר את הקמפיין לא שיקפה את הכמויות האמיתיות של 100 גרם מנה.אם להסתמך על הפרסומת החדשה של הרשת, נראה שבמשרד הפרסום עשו שיעורי בית והבינו שהלקוח לא אוכל 100 גרם בלבד מתוך הארוחה, אלא את כולה. לכן ההתייחסות בפרסומת היא להמבורגר שלם של 190 גרם, שאמור להיות ארוחה שלמה (אגב, מה עם הצ'יפס, השתייה והרטבים?), שמתאימה בול לבחורה שרוצה לשמור על הגזרה וכבר נחנקה מכל הפריכיות והגבינה הלבנה. השורה התחתונה היא שבשתי הארוחות נקבל בדיוק את אותו הדבר, ולכן לאכול המבורגר אחד זה בדיוק כמו לאכול ערימת פריכיות וגבינה. 

כוס מים עם שמן, מישהו?

השאלה שצריכה להישאל היא: האם זה באמת אותו הדבר? האם כל שתי מנות בעלות משקל זהה, שמכילות אותה כמות קלוריות ואותם אחוזי שומן, יכולות להיתפס כזהות? לצורך ההשוואה, הכנתי בעצמי שתי ארוחות שמכילות בדיוק את אותם הנתונים: 190 גרם, 270 קלוריות ו-5% שומן:

שתייה של ליה שומרון פינדר (צילום: ליה שומרון פינדר, יועצת קולינרית, אוכל טוב)
ההצעה הראשונה של ליה | צילום: ליה שומרון פינדר, יועצת קולינרית, אוכל טוב

בתמונה מעל: כ-3/4 כוס מים (שימו קצת יותר או קצת פחות, בהתאם למידת הרעב), 3 כפות סוכר (עדיף שיהיה לבן), וכף שמן. והנה קיבלנו – 190 גרם, 270 קלוריות ו-5% שומן. דרך אגב, כל שמן שתמצאו ישרת את המטרה, יהיה לו אותו המשקל, אותם אחוזי שומן ואותן הקלוריות.

סנדוויץ' של ליה שומרון פינדר (צילום: ליה שומרון פינדר, יועצת קולינרית, אוכל טוב)
ההצעה השנייה של ליה | צילום: ליה שומרון פינדר, יועצת קולינרית, אוכל טוב

בתמונה מעל: 2 פרוסות לחם כוסמין מלא (לא קל) עם כף אבוקדו וביצה קשה. לצד זה הוספתי קצת ירקות, אבל רק קצת כדי להצליח ולהגיע למנה במשקל של 190 גרם, כי הרי ירקות לא מוסיפים יותר מדי קלוריות או שומן, הם סתם נפח משביע. וכך קיבלתי מנה בת 190 גרם, 5 אחוזי שומן ורק 248 קלוריות. אם ממש חשוב לכם להגיע ל-270 קלוריות תוכלו להוסיף תמר קטן לקינוח.

אז תגידו לי - איך אתם מעדיפים לשמור על הגזרה? האם אתם מעוניינים להתחשב רק בסרגלי קלוריות ומשקלים? או שתרצו לנסות ולהעריך גם עד כמה הארוחה שאתם אוכלים תורמת לתחושת השובע ולהזנה של הגוף שלכם מעבר לצורכי האנרגיה הבסיסיים? עד כמה השומנים בה איכותיים? האם הדגנים בה מלאים או לא? כמה סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים היא מכילה?

אני בהחלט מודעת למהפכה הבריאותית של מקדונלד'ס ומעריכה אותה, אבל הכי חשוב - בינינו, אף אחת מהמנות כאן, לא של מקדונלד'ס ולא שלי, היא לא באמת ארוחת צהריים. קשה לי להאמין שמישהו יאכל ארוחת צהריים במשקל 190 גרם וייצא שבע. אין מנוס מלהפעיל קצת שיקול דעת, ולקחת אחריות על הבריאות שלכם.

ליה שומרון פינדר היא בוגרת בית הספר Natural Goutmet Institute בניו יורק, מחברת הספר "פשוט לבשל בריא", מגישת טלוויזיה ("מתכון בטוח"), מרצה ומנחת סדנאות בישול בריא. לעמוד הפייסבוק של ליה

>> רוצים באמת לאכול טוב? הנה קציצות עוף סופר מזינות
>> ומרק אפונה מעולה