פרשת בשר הסוסים בבריטניה מסרבת לגווע, וככל שמתקדמת החקירה שפתח משרד הבריאות הבריטי כך מתגלים עוד פרטים זוועתים אודות הפרשה. החשד החדש: לא רק בשר סוסים אם כי גם בשר חמורים נטחן והוגש למאכל אדם, במסווה של בשר בקר. 

המבורגר וירקות (צילום: istockphoto)
איכסוש | צילום: istockphoto

עד כה התגלו מוצרי בשר רבים עם ליקויים ברחבי הממלכה המאוחדת, בהם המבורגרים קפואים של רשת טסקו שהכילו 29 אחוז בשר סוסים במקום בשר בקר, ולזניה פופלריות של היצרנית "פינדוס" שהכילה למעשה 100 אחוז בשר סוסים ולא 100 אחוז בשר בקר כפי שנטען על האריזה. בעוד רשתות השיווק בבריטניה ושכנותיה מסירות את מוצרי החברה וכן מוצרים של יצרניות אחרות המכילים בשר סוס, משרד הבריאות הבריטי ממשיך במאמאצי חקירה.

בסוף השבוע האחרון, האחראי על תחום הבריאות בממשלת אנגליה טען שמדובר בקנוניה פלילית בינלאומית. מקורות אחרים סיפרו כי ככל הנראה המאפיה האיטלקית והפולנית עומדות מאחורי הסקנדל, ופועלות במניע להוזיל עלויות ולהגדיל רווחים על חשבון החלפת סוג הבשר.

עוד על פי החשד, לא רק אנגליה נפגעה, אלא 16 מדינות ברחבי אירופה נפלו קורבן לקנוניה, ביניהן צרפת, הולנד ושוודיה. כבר לא מדובר בחקירה בתחומי הממלכה אלא במאמץ משותף של מדינות האיחוד האירופי למצוא את האשמים ולהעמידם לדין במהירות. שר הצרכנות הצרפתי הוא זה שהעלה את החשד, כי לא רק סוסים נשחטו והומרו לאכילה, אלא גם חמורים.

בתוך כך, עיתונאי של "הסאן" הבריטי התחקה אחר מקור בשר הסוסים ברומניה וחושף פרטים על התנאים בהם גודלו הסוסים, או במלים אחרות את הזוועות שהתחרשו מאחורי הזוועות. באחת החוות הוא מצא 54 סוסים פראיים גנובים החיים במצב מחריד, שעל רובם סימנים המעידים על התעללות קשה כגון סימני דקירה וחבורות. לעיתים עוברים ימים ולילות מבלי שהם מקבלים מזון או שתייה. בתוך שטח המחיה של הסוסים, נמצאו גם ארבעה סוסים מתים.

מאותה חווה, על פי החשד, הסוסים מועברים על ידי חברי הכנופיה למשחטה בעיר סט. ג'ורג' שבמרכז רומניה ומשם למפעל לייצור מזון מעובד. אם כן, אין ספק שכל הפרשה הזאת קצת מוציאה את החשק מבשר בקר, אבל מה שבטוח – היא מדגישה שכדאי להמעיט במזון מעובד.

>> סדנת בשר: איך קונים נתח בשר איכותי?