כל בית צריך מרפסת. על זה כבר כתבו ספר. אבל כל מרפסת צריכה גינה. נחסוך לכם את המשוואה מתמטית, ורק נגיד שגינה היא מקור אושר ושמחה, שכולה חיובית. אמנם היא דורשת זמן השקעה, אבל זהו זמן פעילות פיזית מספקת שתעשה טוב לגוף ולנפש. אפשר לטפח גינה גם בלי להשקיע כסף רב, ומראה הבית שלכם ישתדרג בתוספת של פרחים, המטבח שלכם ירוויח מצמחי תבלין, ואין כמו קצת ירוק בעיניים בשביל שלוות הנפש. אז הנה כמה עצות שיסייעו לכם אם החלטתם לוותר על שירותו של גנן, ולהפוך את פיסת האדמה שלכם לגן עדן קטן.

שאלות שחשוב לברר לפני שמתחילים לשתול: יש שאלות שיקבעו אילו צמחים תשתלו, וכיצד תעצבו את הגינה, והראשונה שבהן היא לאיזה כיוון פונה הגינה. אם הגינה פונה לכיוון דרום, היא תזכה לשעות מרובות של שמש, ואם היא צפונית או מוצלת, תצטרכו לקחת את זה בחשבון בבחירת השתילים. שאלה נוספת שצריכה להישאל היא איזו מין גינה אתם רוצים. האם אתם חובבי פרחים, או שאתם מעוניינים להעשיר את מלאי צמחי התבלין שלכם?

לא מומלץ להגיע למשתלה ולהחליט שם, כי הקנייה עשויה להיות אימפולסיבית, ולהוביל לכך שתיקנו רק מה שהעין תופסת, ותמצאו את עצמכם עם 30 שתילי פטוניות, בלי אף בזיליקום לרפואה. לא צריך לבוא עם רשימה מדויקת של צמחים, אבל כדאי לפחות לתכנן בקווים כלליים את הסגנון הרצוי.

חלון כחול עם אדנית פיקטים כחולה מלאה פרחים (צילום: lillisphotography, Istock)
אדנית דווקא מוסיפה הרבה | צילום: lillisphotography, Istock

רגע לפני השתילה – אילו כלים אתם צריכים: גם אם תקנו את העציץ היפה ביותר, כשתידרשו לטפל בו, תזדקקו לכלי עבודה. יש המון פיצ'פקעס לגננות שתוכלו לקנות בהמשך הדרך, אבל אלו המוצרים שלא תוכלו בלעדיהם

מזמרה – כלי חובה לכל שותל. לא כדאי לתלוש את הצמחים עם הידיים, גם למען שלום הידיים, וגם עבור הצמחים.

אדניות – גם אם יש לכם גינה חיצונית, אדניות הן חלק בלתי נפרד. מעבר לערכן האסתטי, חשוב שתקפידו לבדוק את אופן ניקוז הנוזלים בהן. שימו לב ששאלת הניקוז כמעט נשכחת מהראש, אבל היא אחת החשובות ביותר בתכנון גינה. אתם לא רוצים למצוא את עצמכם בים של שלוליות, לכן הקפידו על כך גם בשתילה, וגם בקניית אדניות. חוסכים בכסף? אדניות פלסטיק עולות פחות, ויש שלל שיטות להסתיר את החומר הפחות יפה. אם תבחרו צמח משתרע שיכסה את הפלסטיק, או שתמצאו שלל עצות ביוטיוב לשדרוג אדנית מכוערת.

כף שתילה או את חפירה – כף שתילה מתאימה לעציצים קטנים ואדניות, ואם אתם שותלים באדמה תזדקקו לאת יותר מסיבית.

כפפות גינון – אל תקלו ראש בנושא הכפפות. חבל להיתקל בקוץ אימתני או באיזשהו מסמר או ברזל שיכולים לשלח אתכם ישירות לבית חולים, והייתם יכולים למנוע במחיר לא גבוה שעולות כפפות גינון.

רמה בן צבי המטבח של רמה משתלה (צילום: אנטולי מיכאלו,  יחסי ציבור )
משתלה במטבח של רמה. כדאי להתכונן מראש | צילום: אנטולי מיכאלו, יחסי ציבור

מה שותלים? בכל המשתלות יידעו לכוון אתכם לפי סוג הגינה שאתם רוצים, עונת השנה ומידת החשיפה לשמש שלכם. אל תשכחו למנות את כל הנתונים שצברתם עד כה בנוגע למה אתם רוצים. חשוב להדגיש שגינה היא לא מעשה חד פעמי. לא שותלים ואחר כך נהנים כל החיים. אתם צריכים להיות עם האצבע על הדופק, לחוש אילו צמחים דורשים החלפה, במיוחד הצמחים העונתיים שאחרי פריחתם הם מתים. החלפה כל העת וטיפוח הצמחים הקיימים יבטיחו לכם גינה חיה וכיפית.

גם עצים אפשר וכדאי לשתול – אם אתם שותלים באדנית, תוכלו להחזיק אפילו עץ קטן. עצים גדולים יותר יהיו עצובים באדניות קטנות, וכדאי להשאיר אותן לגינות חיצוניות, שם יוכלו להעמיק שורש. עצים קונים במשתלות מיוחדות שמתעסקות בעצים. שימו לב, שקניית עץ דורשת גם הובלה, כי גם שתילים של עצים צעירים נוטים להיות גדולים יחסית.

אין תמונה
אל דאגה, הגינה שלכם לא חייבת להיראות ככה

איך מעצבים? העצה היעילה ביותר, כפי שכתוב בספר המאוד יעיל לגינון, "גנן על הגג" של שמעון ביגלמן, היא ליצור מסגרת של צמחים רב שנתיים, ובתוכה למקם את הצמחים העונתיים. בבואכם לעצב את הגינה קחו בחשבון גם את גובה הצמח שאתם שותלים, שכן אם תשימו אמנון ותמר קטן מאחורי עץ אבוקדו שיסתיר אותו, למעשה סתם בזבזתם שתילים. מקמו את השתילים במקום שאתם מתכננים לפני שאתם מתחילים לחפור, כדי שתוכלו לראות כיצד תהיה התוצאה הסופית.

גובה נוסף לגינה תוכלו להעניק באמצעות צמחים מטפסים, או על ידי תלייה של עציצים על ווים בגובה.

אקססוריז נוספים להעשרת הגינה: צמחים זה כבר מובן מאליו, אבל איך עוד תוכלו להעשיר את הגינה שלכם? אבנים, למשל, יכולות להוסיף נפח לגינה, ותוכלו למקם אותן בשלל צורות וצבעים, ממראה טבעי של סלעים, ועד גינה המכונה גינה יפנית דוממת, שהיא גינה המבוססת על אבנים.

גרוטאות – הדמיון שלכם הוא הגבול. קופסת פח ישנה יכולה להפוך לעציץ, מכלים שלא חשבתם שתשתמשו בהם יותר וכל מה שעולה על רוחכם. גם כאן, יוטיוב הוא החבר הכי טוב שלכם, ויכול להעשיר אתכם ברעיונות.

בריכות – אפקט המים הזורמים בגינה מספק גם רעש מרגיע וגם נותן אווירת גן עדן. אבל אם אתם עצלנים, בריכה היא לא בשבילכם. היא דורשת ניקיון מתמיד, כי אף אחד לא רוצה לראות בריכה מלאה ירוקת וחרקים כשהוא יוצא לגינה. מתאים רק למשקיענים.

>>> הצביעו: איזו דירה יקבל המנצח של "האח הגדול"?

 >>> לפרוייקטים נבחרים ברחבי הארץ