קניות וחשבונות שוטפים

1. ערכו את הקניות שלכם אונליין

כשאתם קונים ברשת אתם לא מתפתים לקנות את השטויות שאתם מוצאים במעברים בדרך למקררים של החלב והגבינה. מצאו את הסופר הקרוב והזול דרך אתר מייסופרמרקט, היכנסו לאתר והתחילו לרכוש רק מה שבאמת כתוב ברשימת הקניות שלכם. בונוס: אחרי פעם אחת האתר מרכיב רשימת מצרכים קבועה שחוסכת לכם זמן ושוב - כסף.

2. הגבילו את הזמן שלכם בסופר

קנו במהירות האפשרית, בסופר לא גדול מידי ובזמן מוקצב. זה יסייע לכם לקנות את מה שאתם צריכים באמת בלי הסחות דעת.

3. צאו לקניות בתחבורה ציבורית

כך תוודאו שלא תקנו מה שאתם לא צריכים באמת כי להיסחב אחר כך עם הקניות הביתה באוטובוס - זאת כבר אופרה אחרת.

4. שלחו את בן הזוג

אוהבים לבלות בסופר? שלחו את בן הזוג לבצע את הקניות או לחילופין לכו לבד. שתי זוגות עיניים לרוב יצרכו יותר מאשר אדם שהולך לבד.

98 עצות לחיסכון
כמה כרטיסים אתם צריכים? | איור: פייר קליינהאוז

5. הכינו את הכל בבית

מוצרי מזון מוכנים עולים לרוב יותר מחומרי הגלם בנפרד. כך הם גם פחות בריאים והם גם יותר יקרים. נסו להכין אותם לבד: קנו בזול גרגירי חומוס ובשלו אותם במקום לקנות חומוס מוכן; קנו טחינה גולמית והכינו בעצמכם במקום לקנות טחינה מוכנה בקופסא; והרשימה עוד ארוכה. כך תוכלו לשלוט בכמות הסוכר, תחסכו מעצמכם את כל חומרי השימור, וכמובן – תחסכו כסף. לא יודעים איך לעשות את זה? יש לנו מתכונים בשבילכם.

7. העלו את ההוצאות לוואטסאפ

נכון, רובינו לא שומרים קבלות (וחבל) ולא יודעים כמה באמת מוצאים עד שמגיע פירוט ההוצאות בכרטיס האשראי בסוף החודש. פתחו קבוצת וואטסאפ עם בן או בת הזוג ובו תרשמו את כל ההוצאות שלכם מידית וכך תוכלו להבין על מה הולך הכסף שלכם לפני סוף החודש. זה גם יעזור לכם לחשוב פעמיים אם להוציא 1,000 שקלים על זוג נעליים אחרי שתצטרכו להסביר את ההוצאה הזו.

8. קנו מיד שנייה

צריכים לרכוש משהו? עשו סבב אצל השכנים ובני המשפחה ובדקו אם אין להם בדיוק את מה שאתם צריכים והם בדיוק רצו להפטר מזה. לא מצאתם? אתרי יד שנייה וקבוצות פייסבוק כמו פשפשוק יסגרו לכם לרוב את הפינה. זה יכול להגיע לחיסכון של עשרות אלפי שקלים בשנה וקצת לתרום לסביבה. מה רע?

 9. חפשו את ההנחות

הרבה פעמים מגיעה לכם הנחה שאתם לא מודעים לה. בדקו את הזכויות שלכם. בתור משרתי מילואים לדוגמה מגיע לכם הנחת חידוש רישיון ב-12 שקלים בלבד במקום 480 שקלים. יש גם הנחות בביטוחים שונים. את כל ההטבות תוכלו למצוא כאן.

אילוסטרציה - עמוד חשמל
עובדי חברת החשמל | צילום: kateafter | Shutterstock.com

חשמל

רוצים להצטרף? היכנסו לכאן

11. נקו את הפילטרים של המזגן

פשוט להוציא ולשטוף אחת לחודש. תתפלאו איך פתאום בטמפרטורה של 25 מעלות (הטמפרטורה המומלצת לחיסכון בחשמל), החדר מתחיל להיות מאוד קר.

12. כבו מכשירי חשמל שלא בשימוש

מכשיר מים כדוגמת מיני-בר המספק מים חמים וקרים בלחיצת כפתור הוא צרכן חשמל לא קטן. כיבוי מכשיר זה בשעות הלילה יכול לחסוך כ-40 שקלים מידי חודש בחשבון החשמל הביתי שלכם. 

ברז מים מטפטף
אל תשלמו על אף טיפה מיותרת | צילום: kateafter | Shutterstock.com

מים וארנונה

13. בדקו שאין נזילות נסתרות  וששעון המים שלכם תקין

סגרו את כל הברזים בבית, כולל זה של מכונת הכביסה. שעון המים ממשיך לרוץ? כנראה יש נזילה. כמו כן אם יש חשד שיש במונה עצמו בעיה דרשו מתאגיד המים שלכם להחליף אותו.

14. בדקו שאין נזילה מן האסלה

לא פעם ישנם מים שנוזלים מהאסלה ואתם אפילו לא שמים לב. ניתן לבדוק  זאת בעזרת נייר טואלט יבש שאותו שמים באסלה היכן שיורדים המים – אם הנייר נרטב יש לכם כנראה נזילה. החלפת גומייה בניאגרה לרוב תחסוך לכם הרבה כסף בחשבון.

15.מספר הנפשות בבית מעודכן?

כל אדם ביחידת מגורים זכאי לכמות של 7 מ"ק לחודשיים (61 יום) בתעריף נמוך, בעד כל נפש שמתגוררת בבית ובלבד שדווח על כך לתאגיד המים. אם לא דווח - ברירת המחדל תהיה 2 נפשות ואז תאלצו לשלם על שאר הצריכה תעריף הרבה יותר גבוה.

מצאו באינטרנט טופס לעדכון נפשות בהתאם לעיר בה אתם מתגוררים בצירוף תעודות זהות של כל בני הבית וספח המאשר שאתם אכן גרים בעיר שמשויכת לתאגיד המים ותוכלו לחסוך מאות שקלים כל חודש.

טלפון וכרטיס אשראי
להתנתק בשביל להתחבר | צילום: kateafter | Shutterstock.com
 

תשלומים לספקים (אינטרנט, טלפון, כבלים, גז)

17. חפשו את המסלולים המשפחתיים

שימו לב שכל הקווים במשפחה נמצאים באותה חברת סלולר וכך תוכלו ליהנות ממחיר זול יותר ולחסוך הרבה מאוד כסף בשנה. כמה זה זול? אפשר לבדוק כאן.

18. המכשיר הישן שלכם שווה כסף

מבצעי הטרייד אין האטרקטיביים והמוכרים מתחומים כמו רכב או מוצרי חשמל קיימים גם בתחום הסלולר. בפלאפון, לדוגמה, ניתן לקבל עד 1,200 שח החזר תמורת מכשיר ישן.

19. הודיעו שאתם רוצים לעזוב

טיפ ידוע שמשום מה לא כולם מבצעים אותו - פעם בשנה להרים טלפון לספקי הטלוויזיה האינטרנט הטלפון והפלאפון ולהגיד שאתם בודקים אפשרויות למעבר. לרוב יתנו לכם הצעה נחמדה כדי שלא תעזבו אותם. בכל מקרה, לא להתפתות להוסיף לחבילה שלכם עוד ערוצים שחייתם בלעדיהם מצוין עד עכשיו תמורת תשלום נוסף. המטרה היא לחסוך.

כספומט בסניף בנק מזרחי טפחות
כספומט בסניף בנק מזרחי טפחות | צילום: עודד קרני

בנקים

21. בצעו פעולות אונליין

ביצוע פעולות בנקאיות באינטרנט, מובייל ומכשיר בנקאי אוטומטי זולות יותר בצורה משמעותית מביצוע פעולות באמצעות פקיד. בנוסף, הן נוחות יותר וזמינות עבורנו בכל עת 24/7. למשל, העמלות בגין ביצוע העברה בנקאית, משיכת/הפקדת מזומן והפקדת שיקים באינטרנט, מובייל ומכשיר בנקאי אוטומטי נמוכות ב 75% מביצוע פעולות אלו בדלפק.

22. השתמשו באפליקציות של הבנק שלכם

זה מאפשר מעקב אחר ההוצאות שלכם ומצב חשבון הבנק בכל רגע ומאפשר לדעת כמה אתם יכולים להוציא כל חודש בהוצאות משתנות. בסוף לא תהיה לכם ברירה אלא לתכנן.

23. הוציאו יותר מקרן ההשתלמות שלכם

צברתם, חסכתם והגיע מועד הפירעון של הקרן. מילה מאתנו – לא לרוץ ולפדות אותה כי היא יכולה להמשיך ולצבור עוד רווחים, פטורים ממס. אפילו משתלם להפקיד אליה כסף נוסף ולהרוויח יותר. בנוסף כדי להשיג את ההלוואה הטובה ביותר מהבנק בריבית המינימלית, ניתן לקחת הלוואה כנגד קרן השתלמות או פוליסת חסכון בריבית של פריים מינוס 0.5 – כלומר, בממוצע כאחוז בודד במקום 4-7 אחוזים.

24. העבירו את כל הוראות הקבע לעסקאות מתמשכות

את כל העסקאות הקבועות (סלולר, חברת חשמל, ביטוח משלים, חוגים ועוד) העבירו מחיוב חשבון הבנק לחיוב בכרטיס האשראי. כך תקטינו את מספר הפעולות בחשבון ותשלמו פחות עמלות, תרכזו את החיובים העיקריים שלכם ליום אחד בחודש (יום החיוב של כרטיס האשראי), תוכלו לראות מראש את סכום החיוב של כל ספק ואם יש חיוב שגוי תוכלו לפעול לתיקון החיוב לפני שהכסף יורד מחשבונכם.

25. צריכים הלוואה? עבדו לפי כללי אצבע

ודאו שסך החוב לא יעלה על 20 אחוזים מההכנסה השנתית נטו, וההחזר החודשי לא יעלה על 10 אחוזים מההכנסה החודשית נטו. סכום ההחזר נלקח בחשבון לאורך כל תקופה ההלוואה.

תחנת דלק בראשון לציון
תחנת דלק בראשון לציון. אילוסטרציה | צילום: kateafter | Shutterstock.com

רכב

26. אל תפצלו את פוליסת הביטוח

אחת העצות הפחות טובות שתוכלו לקבל היא לפצל פוליסות ביטוח. אמנם מחירו של ביטוח החובה הוא אחיד על פי חוק בין חברות הביטוח השונות בהתאם לקריטריונים האישיים של הלקוח, אך במידה ותרכשו את ביטוח החובה לחוד מהביטוח המקיף תפספסו הטבות. חברות ביטוח מסוימות מציעות הטבות משמעותיות שיכולות להגיע עד ל-20% הנחה לפוליסות שכוללות ביטוח חובה ומקיף. אם מדברים אתכם על פיצול הביטוחים, אל תתפתו, מעבר לכך שתוכלו להוזיל את הסכום שתשלמו, במקרה שתרצו לקבל שירות, תהיה לכם כתובת ישירה ומהימנה לפנות אליה.

27. הפעלה נקודתית של ביטוחים מיוחדים

אחד הקריטריונים המייקרים ביטוח הוא תוספות מיוחדות כמו נהג חדש או נהג צעיר. חברות ביטוח מסוימות מציעות שירותים של הפעלת ביטוח באמצעות שליחת הודעת SMS למוקד או שיחת טלפון למענה אוטומטי. ההודעות מאפשרות לכם להפעיל את הביטוח המיוחד עבור הנהג החדש או הצעיר רק כשאתם צריכים אותו ולא באופן גורף.

 28נוהגים לבד על הרכב?

חברות הביטוח מציעות את האפשרות לבטח את הרכב על שמו של הנהג היחיד ברכב או בעל הרכב ולצד זה מאפשרות גם בתוספת תשלום לבטח את הרכב עבור כל נהג שיעלה על ההגה במכונית שלכם. האפשרות לבטח את הרכב על שמו של הנהג היחיד או בעל הרכב בלבד, זולה יותר ומכן שכדאית יותר לכיס שלכם.

 29. אל תחכו לדקה ה-90

אחד הגורמים שעשויים להביא אתכם לשלם יותר על פוליסת הביטוח הוא אפקט הדקה ה-90. ככל שתתקרבו לתאריך סיום הכיסוי הביטוחי שיש לכם כרגע, כך תהיו לחוצים יותר ותענו להצעות שהן לאו דווקא הכי משתלמות. ברגע שאתם מחדשים את הביטוח, כוונו לעצמכם תזכורת לחודש לפני תום התקופה שלו, והשקיעו מזמנכם בהשוואת מחירים בלי לחץ עד שתמצאו את החברה או הסוכן שמציע לכם את הביטוח שמתאים לכם במחיר הנמוך ביותר.

30. לשטוף את המכונית בחינם בתחנת הדלק

תדלקו במקומות שמציעים רחיצה חיצונית או פנימית או גם וגם בחינם.

 31. מצאו את תחנת הדלק הכי זולה לידכם

אפליקציית פול טנק מספקת לכם מידע על תחנות דלק זולות המצויות בקרבתכם, תוך ציון המרחק המדויק שלכם מאותה התחנה, לאיזו חברה משויכת תחנת הדלק וגם אילו סוגים של דלק קיימים בתחנה זו.

 32. קארפול

דרך אפליקציות movit  או waze  ניתן למצוא בקלות אנשים שנוסעים לכיוון שלהם. אם אתם לא לחוצים בזמן בבוקר זה יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף.

סוכן ביטוח מחתים זוג צעיר על מסמכים
כמה ביטוחים אתם באמת צריכים? | צילום: kateafter | Shutterstock.com

ביטוחים שונים ומסים

33. בדקו אם יש לכם ביטוח בריאות כפול

יש לכם ביטוח בריאות פרטי? קודם כל, בקשו מחברת הביטוח פירוט של הכיסויים עליהם אתם משלמים. לאחר מכן, מתקשרים לקופת החולים שלכם ומבקשים מהם את פוליסת השב""ן (הביטוח המשלים של קופת החולים) שלכם ובודקים מה היא כוללת ומה צריך להשלים. רק לאחר שבודקים מה צריך להשלים בביטוח השב""ן שלכם, מחליטים באיזו פוליסת בריאות לבחור. חשוב לדעת, שבניגוד למה שנהוג לחשוב, בחלק מפוליסות הבריאות ניתן לבטל חלקים שאתם לא צריכים, מיושנים, או כפולים. זה שווה לכם מאות שקלים בשנה.

34. רכשו את סכום הפיצוי בביטוח חיים כקצבה

על מנת להוזיל משמעותית את עלות ביטוח החיים יש לרכוש את סכום הפיצוי כקצבה. לדוגמא: במקום לרכוש פיצוי חד פעמי של 1 מיליון שקלים, יש לבחור במסלול קצבתי בו ניתן לקבל לדוגמא  פיצוי של 10,000 שקלים לחודש למשך 100 חודשים.

36. תדאגו לפיקדון שלכם

התגייסתם עד 31.12.2000? משרד הביטחון קורא למימוש יתרת הפיקדון האישי לכל מי שהחלו שירותם בצה"ל או בשירות לאומי-אזרחי, בין השנים 1992 ועד סוף שנת 2000 - ולא פדו את יתרתם. אפשר לבדוק את הזכות שלכם כאן.

 37. בדקו אם מגיע לכם החזרי מס או כספים אחרים

עובדים כשכירים? ניתן לבדוק החזרי מס של שש שנים אחורה בעזרת אפליקציית finupp. ענו על שאלון קצרצר שלאחריו יקבע אם סביר להניח שמגיע לכם החזר מס. לאחר מכן יש להעלות טפסים על פי השאלון שניתן לבקש לקבל אותם דרך האתר בחינם. בסיום התהליך יחשבו עבורכם את החזר המס, וישלח לכם מייל עם הסכום שמגיע לכם. כמו כן התגייסתם עד 31.12.2000 משרד הביטחון קורא למימוש יתרת הפיקדון האישי לכל מי שהחלו שירותם בצה"ל או בשירות לאומי-אזרחי, בין השנים 1992 ועד סוף שנת 2000 - ולא פדו את יתרתם.

אישה מורחת בוץ בים המלח
ים המלח בחינם | צילום: kateafter | Shutterstock.com
 

בריאות

38. הזמינו תרופות ללא מרשם אונליין

חברות לא ממותגות באינטרנט יספקו לכם אותם ויטמינים כמו בפארמים רק בהרבה פחות כסף.

39. קנו רק כרטיסייה לקאנטרי השכונתי

אתם בדרך כלל לא מגיעים יותר מ 10 פעמים בשנה ואין סיבה לשלם אלפי שקלים על מנוי.

40. אל תיכנסו לחדר כושר

אם מתאפשר עשו כושר בחוץ ואל תרכשו מנוי. אותה תוצאה, פחות כסף.

41. בדקו מה מגיע לכם בקופת החולים

בקופות החולים מציעים הרבה פעמים בדיקות וטיפולים בחינם או בעלות מופחתת. בדקו מה מגיע לכם מהקופה ותוכלו לבקר אצל שיננית או לקבל טיפולים הוליסטים בשליש מחיר.

42. לכו לישון מוקדם

קבעו לעצמכם שעת שינה יחסית מוקדמת, בעזרתה תוכלו להוזיל את הוצאותיכם. חשבו על זה כך: ערים פחות - מבזבזים פחות חשמל, מזון ושתייה. במקביל אתם גם מועילים לבריאות שלכם, עם שנת לילה מוצלחת שעושה פלאים למערכות הגוף, לעור וכעת מתברר שגם לחשבון הבנק.

43. חפפו את הראש פעם בשבוע במקום כל יום

מחקרים הראו כי הגוף בהדרגה מייצר פחות שומן והשיער נראה בריא יותר.

45. חפשו את הקליניקות המתמחות

בקמפוס ברושים מחכים לכם סטודנטים לרפואה משלימה שישמחו לקבל אתכם לסדרת טיפולים ב-50 שקלים בלבד. בין השאר תוכלו למצוא רפואה סינית, נטורופתיה, פסיכותרפיה גופנית בשיטת ביוסינתזה, שיאצו טווינה, עיסוי רפואי משולב ורפלקסולוגיה. הטיפולים מתקיימים תחת מעקב מומחים בשעות ובימים ספציפיים. גם במכללת רידמן ושלם מציעים סדרות טיפולים במחיר מוזל של 40 שקלים.

במכללת מהות מחכים לכם ליווי בהריון ולידה על ידי דולות מתמחות ללא תשלום, וגם קליניקה בהתפתחות מוטורית תחושתית לתינוקות. ובמכללת "ביננו" יעניקו לכם טיפולים זוגיים, משפחתיים ואישיים.

ילד רוכב על אופניים בתל אביב ביום כיפור
אפשר לגדל אותם בלי לפשוט רגל | צילום: kateafter | Shutterstock.com

ילדים

46. קנו הכל מיד שנייה

ריהוט, כסאות בטיחות, עגלות, מנשאים ואפילו צעצועים נמצאים בשפע אצל אנשים שמוכנים להיפטר מהם תמורת מחיר מצחיק ולרוב נמצאים במצב מעולה. חבל לשלם פי שלושה על מוצר שאפשר לרכוש יד שנייה.

47. שלחו עבודות לבית הספר במייל

לא צריך להדפיס ובטח שלא בצבע. אקולוגי וזול יותר.

49. רוצים לבלות? חפשו קופונים

הרשת מלאה קופונים ומבצעים לפעילויות ילדים. עשו לכם מנהג לחפש אותם באתרים המיועדים או אפילו באתרי האטרקציות בעצמן.

50. חגגו ימי הולדת משותפים

כיבוד, הפתעות, הפעלות – חגיגת יום הולדת לילד היא קנס כספי כבד מאד שיכול שמגיע למאות שקלים, ואף לאלפי שקלים למיטיבי לכת. הגיע הזמן ללמד את הילד קיבוץ מהו, ולשלב את חגיגת יום ההולדת של הגוזל עם של חברו הטוב, או עם אחיו – זאת במידה והפרש הגילאים איננו רציני וימי ההולדת קרובים יחסית אחד לשני.

51. העבירו בגדים במקום לאגור לילד הבא

יש לכם קרובי משפחה או חברים עם ילדים בגילאים דומים? העבירו ביגוד שנשמר טוב מאחד לשני במקום לרכוש.

תיאטרון הבימה בתל אביב
תיאטרון הבימה בתל אביב | צילום: kateafter | Shutterstock.com

תרבות ופנאי

52. זוכרים את הספריה?

כדאי לעשות מנוי. זה זול יותר מלקנות ספרים. אם אין לכם זמן לקרוא, גם ספרים מוקלטים יכולים להיות אופציה נהדרת וזולה וגם להשיג כמה רגעי שקט בנסיעות כשאתם נוסעים עם הילדים .

53. חפשו כרטיסים להצגות ומופעים ברגע האחרון

באתרי כרטיסים של הרגע האחרון כמו פשבר או  האפליקציה spontix וב-digitel לתושבי תל אביב.

54. הצגות בוטיק

תיאטרון באר שבע מציג פורמט חדש של תיאטרון אינטימי רפרטוארי באולם עד 100 איש, המציע חווית צפייה ושמע ייחודית בעלות של 43-50 שקלים בלבד.

55. בתי ספר למשחק

רכישת כרטיסים להצגות איכותיות המועלות בבתי ספר למשחק בעלות סמלית – 40 שקלים בלבד . את  השחקנים הטובים תוכלו לפגוש אחר כך על בימת התיאטרון ותמיד תוכלו להשוויץ שהייתם הראשונים לגלות אותם.

56. עדיף לרכוש מנוי אישי על פני כרטיס בודד

מחיר רכישת כרטיס בקופת תיאטרון נע בין 120 ל-160 שקלים. לעומת זאת, ברכישת מנוי העלות לכרטיס תהיה בין 80 ל-100 שקלים. כל זאת בהנחה שאתם מבקרים קבועים בתיאטרון.

נמל התעופה בן גוריון - נתבג
נמל התעופה בן גוריון | צילום: kateafter | Shutterstock.com
 

חופש

57. תכננו כמה חודשים מראש

לא תמיד נכון להזמין את החופשה "ברגע האחרון", לפעמים אקט ספונטני שכזה אכן מוזיל (על בסיס מקום פנוי), במקרים אחרים, שריון חופשה זמן רב מראש מאפשר להשיג מחיר דיל משתלם וגם לבצע השוואת מחירים מושכלת.          

58. רכישה קבוצתית

אפשר למצוא דילים זולים יותר אם רוכשים בקבוצות גדולות. כך המחיר פר אדם נמוך יותר וגם הדיל טוב יותר. אם יש לכם סוכן נסיעות מטעם מקום העבודה בדקו עימו הנחות לעובדי החברה. כמו כן אם אתם משתייכים למועדון לקוחות בדקו גם שם - כמעט תמיד יש דילים משתלמים ליעדים פופולריים. 

59. תכננו את מסלול הטיול לפי ההטבות בכרטיסי האשראי שלכם

בדקו מראש אילו הטבות באזור מעניקים לכם כרטיסי המועדון שלכם ותכננו את המסלול בהתאם. לא חבל לשלם יותר על ארוחה בבית קפה של רשת אחת, כשבדיוק 20 מטר ממנו ישנה רשת נוספת שמציעה את אותו התפריט ב-15 אחוזי הנחה למחזיקי כרטיס מועדון? הדבר נכון גם לאטרקציות, תחנות דלק, חנויות נוחות ועוד.

60. שלבו מסלולי טיול בשטח

אין כמו טיול בשטח, בין נקיקיו של נחל, בתצפית מול נוף הררי וכדומה. בניגוד לאטרקציות ה"ממוסדות", טיול השטח לא כרוך בהוצאה כספית משמעותית מלבד תשלום אפשרי על חניה או תשלום סמלי של כניסה לשמורת טבע מוכרזת.                                              

61. במקום חדרים מחוברים – סוויטה משפחתית

משפחה גדולה? בדרך כלל משתלם יותר לבחור באירוח בסוויטה רחבת ידיים/צימר וכדומה, על פני הצמדת שני חדרי לינה במלון.                                  

62. לינה וארוחת בוקר עדיפים על "הכל כלול"

במלונות "הכל כלול" מגולמות הארוחות העשירות כחלק ממחיר האירוח, מה שמנפח את ההוצאה על החופשה.

64. סעו בלילה

הזמינו טיסות לילה או רכבות/אוטובוסים בשעות הלילה, כך גם תגיעו ממקום למקום במהרה וגם תחסכו עלויות של לינה.

65. אין לכם ארוחת בוקר במסגרת החופשה? לכו לסופר

לא נורא. אל תוסיפו כסף לארוחת בוקר במלון, היא בטוח תהיה יקרה יתר על המידה, ואתם גם לא חייבים לשבת בבית קפה יוקרתי, במחיר של הטיפ שתידרשו להשאיר, תוכלו לקנות לכם קפה מצוין, מאפה או סנדוויץ' באחד הסופרמרקטים הגדולים בערים או בשווקים, וליהנות מארוחת בוקר טעימה, טרייה וזולה.

אישה בוחרת בגדים בחנות ביפו
אישה בוחרת בגדים בחנות ביפו | צילום: Shutterstock
 

טיפוח ואופנה

67. לכו למסיבות החלפת בגדים

כמעט בכל שבועיים מתקיימת מסיבת החלפת בגדים עליהן תוכלו להתעדכן בפייסבוק ובהן מגיעות בנות שעשו סדר בארון ומעוניינות למסור פריטים בתמורה לפריטים מאחרונות אחרים. לרוב מארגנות המסיבה ידאגו שהפריטים יהיו במצב טוב. הרווח הוא כפול - גם התחדשתן במלתחה חדשה בחינם וגם תרמתן לאיכות הסביבה.

68. קנו מוצרי טיפוח ואיפור אונליין

אייהרב, ויטהקוסט סטרוברינט, גלאבוט ואחרים כמו גם האתר הפולני שהוא הלהיט האחרון הם כולם שמות של אתרים שיביאו לכם את הקוסמטיקה ומוצרי הטיפוח עד הבית (או עד סניף הדואר הקרוב) בהרבה פחות כסף מאשר חנויות הפארם או חנויות האיפור המתמחות בארץ.

לא בטוחים מה מתאים לכם? לכן לדוכנים, התייעצו ובדקו איזה איפור או טיפוח שווה לקנות ואז לכו הביתה ורכשו אותו ברשת

69. חכו לפחות 24 שעות לפני שאתם רוכשים אונליין

ראיתם משהו שאתם רוצים לרכוש? מעולה. שימו בסל הקניות הווירטואלי וחכו 24 שעות. אם גם ביום למחרת עדיין תחשבו שהקנייה הכרחית אתם יכולים לקנות. אם אתם מתחילים לתהות לגבי חשיבות הקנייה - עדיף שתשאירו את המוצר על המדף.

70. חפשו את המבצעים באתרי הכלבו

רוצים להתפנק במותגים שווים? חפשו קודם את המותג שלכם באתרי אאוטלט באתרי עודפים כמו tjmaxx, 6pm, DSW תמיד יעלו לכם הרבה פחות כסף ממחירם בארץ. בדקו האם עלות השילוח משתלמת או ששווה לכם יותר להשתמש באתרי שילוח כמו ushops  אשר יספקו לכם את כתובת המחסנים שלהם בארה"ב. כך תוכלו למלא את הכתובת באתרים שלא שולחים לישראל  וישלחו לכם את החבילה עד הבית.

קון מארי
סידור מושלם | צילום: אבישי פינקלשטיין

בית

71. קנו בתקופות מבצעים

דחו ככל הניתן קנייה של מוצרי חשמל לבית, ריהוט ואפילו בשמים ועוד דברים שיש עליהם מבצעים לפני ראש השנה ופסח, כאשר תקופת המבצעים בשיאה. רוצים את המחירים הכי שווים? סוף דצמבר, רגע לפני שמתחילה שנה והחנויות חייבות לנקות מדפים ולהציג רווח בדו"חות השנתיים הוא הזמן הכי טוב לקבל את המחיר הכי זול.

72. אמצו את השיטה היפנית

קוראים לה מארי קונדו, היא יפנית, והיא מבטיחה ללמד אתכם איך להיפטר מהבלגן בבית לתמיד ובעקבות כך גם להיות מאושרים יותר. השיטה, בשלוש מילים: לזרוק את הכל. המדריך לאימוץ הלך הרוח הנכון שיאפשר להשליט סדר ועל הדרך לחיות חיים מינימליסטים שיבטיחו שתחשבו טוב טוב על כל פריט שאתם רוכשים לבית כדי לא להעמיס עליו.

73. חפשו בעלי מקצוע במקום הקרוב למגוריכם

בעלי מקצוע שונים מודעים לכך שתוכלו לתת חוות דעת אחר כך בקבוצות הפייסבוק  על המחיר ועל השירות, ולכן ישקיעו יותר אם יהיה רלוונטי להם להתפרסם באזורים שלכם. בנוסף, אם תפרסמו הודעה תקבלו כמה הצעות או המלצות מחברים.

כלבים משחקים בפארק
תנו להם שירוצו חופשי | צילום: kateafter | Shutterstock.com
 

בעלי חיים

75. אספו שאריות מאולמות אירועים

הזמינו אתכם לשמחה? אתרו את רב המלצרים באולם, ציידו אותו בשקית זבל ובטיפ נדיב ובקשו ממנו לדאוג שכל שאריות הבשר ילכו לשקית במקום לפח. כשאתם באים הביתה חלקו את השלל לשקיות קטנות והקפיאו. הפשירו כל פעם לפי הצורך. חיות המחמד שלכם יהיו בעננים.

76. טפלו בבעלי החיים בקליניקה של תנו לחיות לחיות

גם זול משמעותית מוטרינר פרטי וגם הכסף הולך לטובת חיות שלא שפר עליהן גורלן.

רוכבי אופניים משתמשים בסלולרי במהלך רכיבה
רוכבי אופניים משתמשים בסלולרי במהלך רכיבה | צילום: kateafter | Shutterstock.com
 

גאדג'טים

77. טוסו לאילת לקנות מוצרי חשמל ותקשורת

הטיסה עולה 150-200 שקלים. המע"מ? הרבה יותר. דרך לא רעה לחסוך על שלל מוצרים דוגמת סמארטפונים, לפטופים ומוצרי חשמל קטנים.

78. אל תחליפו טלפון כל שנה

הם לא באמת הרבה יותר טובים מהדגם הקודם וממילא עוד לא סיימתם לסיים על הקודם.

אישה קונה בחנות עם כרטיס אשראי
מה מציע הכרטיס? | אילוסטרציה: Elena Kharichkina, Shutterstock

מוצרי צריכה שונים

80. קנו ישירות מהיצרן

מוצרים צרכנות שונים עוברים לרוב ידיים רבות עד שמגיעים לצרכן הקצה, כאשר כל תחנה בתהליך מייקרת את המוצר. בדיוק כמו שרבים מאתנו טסים למצוא בחו"ל מוצרים מסוימים במחירם המקורי, נסו גם בארץ לקנות את המוצר ישירות מהיצרן בכך תוכלו לחסוך לעיתים עשרות אחוזים מעלות המוצר. 

81. בדקו את כרטיס המועדון שלכם

לרובנו יש בארנק כרטיסי חבר של רשתות או מועדוני צרכנות אבל אנחנו ממשים רק בחלק קטן מההטבות שהם מעניקים לנו, וחבל. החיסכון הכולל עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים בשנה למשפחה. היו מתוכננים ומודעים כשאתם מבצעים רכישות ואל תתביישו לשאול בקופה, האם מקבלים כרטיס מועדון כלשהו, אולי תופתעו לטובה במעמד התשלום. 

אישה קונה באינטרנט
עדיף עם קופון | צילום: kateafter | Shutterstock.com

קניות אונליין

82. אתרי קופונים

עשו לכם מנהג לחפש את הקופון גם בארץ וגם בחו"ל. הצרכנים האמריקאים אוהבים קופונים שכמעט תמיד מעניקים הטבה משמעותית. אם החלטתם לרכוש פריטים באתרים דקו אולי קיים קופון הנחה באחד מאתרי הקופונים הבאיםRetailMeNotFatWaller ו–DealCatcher - וחפשו את החנות שממנה אתם מעוניינים להזמין. אם לא מצאתם גם חיפוש בגוגל תחת שם החנות  בצירוף המלים coupon או voucher עשוי להוביל אתכם לתוצאות מועילות.

83. או בעצם, תתחמקו מאתרי הקופונים

מכותבים לאתרים שונים בארץ או בחו"ל ומקבלים מייל עדכון על "מבצעים שווים"? הסירו את עצמיכם עכשיו! אם לא נזקקתם למוצר עד עכשיו זה יהיה ממש בזבוז לרכוש אותו גם כשהוא בהנחה.

84. השוו מחירים בין החנות הפיזית לחנות האונליין

כשאתם עורכים קניות ברשתות הגדולות, בדקו במקביל את אתרי האינטרנט שלהם. לעיתים המבצעים בחנות ובאתר אינם זהים ולעיתים ניתנות לאון ליין הנחות מיוחדות בכדי לעודד רכישה.

85. שחקו עם המטבעות

כאשר אתם מזמינים מוצר מסוים מאתר בחו"ל, שחקו עם המטבעות השונים (אירו, דולר, פאונדים). בדקו על איזה מטבע תשלמו פחות בשקלים ולעיתים תופתעו לגלות שעל אף כי מדובר באותו האתר המחירים משתנים כשמחליפים את המטבע.

86. עברו דרך אתרי קאשבק

אתרי קאשבק (Cashback).אלה אתרים שמחזירים לכם כסף לחשבון הפייפאל על כל קנייה שאתם מבצעים בחנויות מקוונות, ויכולים להגיע ל–15% משווי הקנייה. האתרים המובילים בתחום הםEbates  Extrabux   ו- BeFrugal   עליכם להירשם לאתרים האלה, ואז להיכנס לאתרי המכר דרכם.

87. רכשו בפחות מ-75 דולרים

כדי להימנע מתשלומי המסים ועמלות השילוח, עליכם להקפיד על שני כללים: לרכוש מוצרים בפחות מ–75 דולר (הזמנות אונליין בסכום של עד  74.99 דולר פטורות ממע"מ, ממכס וממס קניה) ולשלוח אותם בדואר רגיל. אם החלטתם להזמין מאותו אתר או מוכר ביותר משבעים וחמישה דולרים - פצלו את הקנייה. אם תזמינו מעל סכום זה יש סיכוי שהחבילה "תיתפס" במכס ותצטרכו לשלם מע"מ 17% ומס קניה.

 אישה עם שיער ורדו מחזיקה קופת חיסכון
כל דרך כשרה | צילום: kateafter | Shutterstock.com

נשמע אידיוטי, אבל לגמרי עובד

 88. חפשו את הכסף הקטן שאחרים מתעצלים לקחת

עשו לכם מנהג לעשות סיבוב על יד מכונות שתייה וחטיפים וכן במקומות לרחיצת מכוניות. תתפלאו כמה פעמים אנשים שוכחים מטבעות או שהם פשוט נופלים והם מתעצלים להרים. סכום קטן מצטבר לכסף גדול.

89. תנו חיים לבגדים הישנים

מחזרו בגדים ישנים וסדינים ושזרו אותם מחדש לשטיחים ומחצלות שינה לטיולים מחנאות.

90. ארוחה אחת פחות

פעם בשבוע נסו לדלג על ארוחה או לפחות נסו לאכול פחות בכל ארוחה.

91. לילה ללא חשמל

פעם בשבוע (או חודש), עשו לכם "לילה ללא חשמל". שבו ואכלו לאור נרות, כבו את הטלוויזיה ואת המכשירים האלקטרוניים. במקום זה שחקו קלפים, ספרו סיפורים, צאו לטיול טבע - אל תשתמשו בכלל בחשמל לערב שלם.

93. תתרחצו ביחד ותחסכו מים

אנחנו ניתן לכם להחליט עם מי לעשות את זה.

94. תנו כבוד לקטשופ

אספו שקיות קטשופ, חרדל מיונז מלח ופלפל מכל מסעדה שאתם הולכים אליה ולא תצטרכו לקנות את המוצרים האלה למשך תקופה ארוכה מאוד.

95. הפכו את זה לתחרות

כשכל הבית מתחרה על החיסכון הגדול ביותר, יש יותר סיכוי שתחסכו באמת. אל תתביישו להציע פרסים בסוף הדרך, ותראו שזה עובד.

אפליקציית פייסבוק
אפליקציית פייסבוק | צילום: kateafter | Shutterstock.com

קבוצות פייסבוק שחייבים להכיר

96. קבוצות יד שנייה

קבוצות יד שנייה בפייסבוק או בשמה הכוללני "פשפשוק" תעזור לכם למכור או לרכוש כמעט כל מה שתחפצו בו. הינה כמה מהלינקים פשפשוק יד שניה / פשפשוק-רכב /  פשפשוק-דרושים /  / פשפשוק-לתינוק ולילד /פשפשוק-בעלי מקצוע / פשפשוק-תיירות ונופש / פשפשוק-סלולר 

97. סדר וניקיון בזול 

קבוצת הפייסבוק: סדר ניקיון ואירגון לפי שיטת הצפרדעים  המקפצות

מעבר לעצות איך להשתלט על הבאלגן בבית יש בקבוצה עצות מועילות איך להציל ריהוט וביגוד  רגע לפני שזורקים אותם ואיך להכיםן חומרי ניקוי לגמרי בעצמכם.

98. לחיות בזול

קבוצת הפייסבוק: ללא בזבוזים - בדרך לעצמאות כלכלית

הקבוצה היא בית לליווי צמוד ותמיכה הדדית באתגר החיים במסגרת תקציב, וכן טיפים להתנהלות חסכונית והשגת מטרות. הקבוצה מנוהלת על ידי שרון בירקמן - האישה שהפסיקה לקנות. מעבר לעשרות הטיפים הקבוצה מעדכנת במבצעים ומיזמים כלכליים בזמן אמת.