את הריאיון הראשון בחייו העניק בר מיטלמן כשהוזמן לדבר על התמורות בעולם המטבעות הדיגיטליים. הוא היה רק בן 23 וכבר הוצג כמומחה לנושא באולפן ynet. בשנת 2017, בגיל 24, העביר הרצאה בנושא "כיצד לרכוש ולאבטח מטבעות וירטואליים" במרכז הבינתחומי בהרצליה. אנשים שנכחו בה דיברו בהתרגשות על ילד הפלא של הענף, צעיר נטול השכלה פורמלית שהקים בעשר אצבעות את אתר החלפנות הדיגיטלי "ביטאין" (Bitin) ונחשב לאחד השחקנים הבולטים בישראל בתחום החדש הזה.

כעבור שנה גילתה התקשורת גם את מיטל מיטלמן, אחותו של בר. בקיץ 2018 היא השתתפה בעונה הראשונה של "נינג'ה ישראל", ולמרות שנפלה במכשול הרביעי, נצרבה בתודעה כמתחרה חזקה. בשנה שעברה זכתה במקום השני באליפות ישראל לפיתוח גוף טבעי, בקטגוריית "מיס ביקיני". תמונות שהעלו האח והאחות אל הרשתות החברתיות מאז שהתפרסמו לוו תמיד בתגובות של אהדה וקנאה על החיים היפים, הבריאים והזוהרים של הצעירים מההתנחלות שערי תקווה.

בחודש שעבר חזרו המיטלמנים לכותרות, הפעם בנסיבות מאוד לא נוצצות. לאחר חקירה ממושכת של יחידת הסייבר ב"להב 433" נעצרו בר (27), אחיותיו מיטל (25) והדר (23), וכן אביהם לב מיטלמן, שמאי מקרקעין, בחשד למעורבות בעבירות מס ובהלבנת הון במסגרת הפעילות של "ביטאין". לאחר המעצרים עיקלו החוקרים מזומנים ונכסים - ביניהם מכוניות יוקרה, לפחות דירה אחת ומספר חשבונות בנק - בשווי כולל של כ-11 מיליון שקלים, מה שנותן מושג על סדר הגודל של העבירות לכאורה. בחיפוש בביתו של בר מיטלמן בהרצליה, בסיוע יחידת הכלבנים של רשות המסים, נתפסו כמיליון שקלים במזומן וכן ארנקים אלקטרוניים ומטבעות דיגיטליים בשווי לא ידוע.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Bar Mittelman (@barmittelman) on

"האמת, לא הפיל אותי מהכיסא לשמוע שהוא נעצר", אומר א', שמכיר את בר מיטלמן מתחילת דרכו בעולם ה"קריפטו", הסחר במטבעות דיגיטליים. "הוא היה ילד שצבר הון בתקופה קצרה מאוד וזה עורר תהיות בקהילת הביטקוין בישראל. אולי הוא חשב שרשות המיסים, הבנקים ומשטרת ישראל לא יעקבו אחרי המיליונים שהרוויח. לי ברור שהוא עשה קומבינה כדי להתעשר וזה מה שהפיל אותו ואת כל המשפחה".

ד', חבר קרוב של בר, מציע הסבר שונה למדי: "אני יודע שלא מדובר בעבריין, אבל אם הוא אכן ייצא אשם, זה בטח בגלל עצלנות וטמטום. בר עצלן בכל מה שקשור לספרי החשבונות".

כלומר א' טועה, בר מיטלמן לא עשה קומבינות? רק טעויות?
ד': "אני לא יודע שום דבר על מה שקורה בתוך העסק, אבל אני יכול להגיד שבר מיטלמן הוא לא אדם חמדן. הוא לא יסתכן בפלילים כדי להרוויח, יש לו מספיק כסף".

מה זה מספיק כסף?
"בואו נגיד שהיו לו עליות חדות ומפתיעות בתחום הכלכלי. לשכור דירה בהרצליה ב-11 אלף ש"ח לחודש, זה לא דבר שכל אחד יכול להרשות לעצמו בגיל 27. יש לו גם שתי מכוניות, מרצדס ספורטיבית וג'יפ יונדאי טוסון".

וזה מעולם לא נראה לך חשוד?
"עכשיו כשאני חושב על זה, אולי זה כן קצת חשוד".

היינו בתא עם רוצחות וסוחרות סמים

מעצר של ארבעה בני משפחה הוא אירוע חריג, על אחת כמה וכמה כשמדובר בחשד לעבירות צווארון לבן ולא במשפחות הפשע. "את בר רפאלי ואמא שלה ציפי לא עצרו בכלל והן חשודות שהעלימו מיליוני שקלים", אומר השבוע גורם המקורב למשפחה. "פה עצרו משפחה שלמה - אבא, בן, שתי אחיות. אפילו ראשי ארגוני פשע לא עצרו לתקופה כזו ארוכה. זה תיק קלאסי של העלמות מס שלא מצדיק את זה, הרי לא מדובר בעבריינים. מישהו טיפס על עץ". 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Bar Mittelman (@barmittelman) on

בר מיטלמן ואביו היו עצורים במשך 22 ימים ולאחר מכן שוחררו למעצר בית שהסתיים החודש. האחיות הדר ומיטל נשלחו לשבעה ימים בכלא נווה תרצה; כששוחררו סיפרו לחברים ש"היינו בתא עם רוצחות וסוחרות סמים. בכל מקום היו ג'וקים וחרקים וזוחלים". אסירה שישבה איתן בתא מספרת: "הן היו מבוהלות מאוד, רעדו, לא הבינו לאיפה הגיעו. אפשר להבין אותן, ילדות מבית טוב שפתאום מוצאות עצמם בתא קטן בנווה תרצה. זו נפילה לתהום".

הנפילה אולי כואבת במיוחד למיטלמנים, שנחשבים לסלבס במונחים של שערי תקווה. "הם משפחה מאוד חמה ואוהבת ותמיד יש להם אנרגיות מאוד טובות", מספר ד'. "הם מצילים בעלי חיים - היו להם צבים, ברווזים, חיות הזויות - והם כולם ספורטאים, חזקים מאוד. כל אחד היה רוצה שתהיה לו משפחה כזאת". אלא שעל פי החשד, בשנים 2017-2019 עסקו ארבעה מבני המשפחה הזאת ברמות מעורבות שונות בהמרה (צ'יינג') של מטבעות דיגיטליים ללא דיווח נאות לרשויות. חשד נוסף שעלה הוא ש"ביטאין" פעל ללא רישיון למתן שירותים פיננסיים ובלי לשלם מסים על הכנסותיו.

בר מיטלמן הוא מנכ"ל ביטאין. מידת המעורבות של בני המשפחה האחרים בניהול האתר אינה ברורה בשלב זה, אבל נבדק חשד שחשבונות בנק ששירתו את העסק נפתחו בידי האחיות הדר ומיטל. "בר בחר מלכתחילה להכניס את האחיות לעסק כדי שיסדרו לו את החשבונות ויורידו ממנו לחץ, הרי לא מדובר בכמה שקלים", מספר ד'. "עד כמה שאני יודע, האחיות היו מזכירות של בר, ישבו במשרד מהבוקר עד אחר הצהריים. הן ממש עבדו בשבילו, קיבלו לקוחות, עשו הכל".

בעוד שגורמים במשטרה מעריכים כי בקרוב תגיש הפרקליטות כתב אישום נגד ארבעת המיטלמנים, מכרים של המשפחה מתקשים להאמין שהם ביצעו ביודעין עבירות מס. "בר הוא בנאדם מאוד מרשים, חתיך הורס, כיפי ומאוד אינטליגנטי. זאת משפחה טובה והילדים טובים, אף פעם לא עשו בלגנים", אומרת ש', חברה של הדר. "אני לא מבינה בביטקוין, אבל כל מה שהם עשו נראה לי תקין. אולי הם פשוט לא ידעו". ג', ידיד של האחיות מיטלמן, מגיע למסקנה דומה מכיוון הפוך לגמרי: "מוזר לי שאומרים שבר עשה משהו פלילי. לדעתי הוא לא מספיק חכם כדי להסתבך עם החוק".

איך התרשמת משאר המיטלמנים?
"הם בעיקר משפחה של מתנחלים סופר ימנים שלא מתביישים לדבר על הדעות הפוליטיות שלהם. בשנים האחרונות הם נהיו פריקים של ספורט, הם כל היום מתאמנים, משהו הזוי. לגבי העסק, ידעתי שבר עושה משהו בתחום הביטקוין, אבל אפילו לא היה לי מושג שהדר ומיטל מעורבות בזה".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Bar Mittelman (@barmittelman) on

בניגוד לחבריו של בר, שמספרים על בחור שנושם את עסקי הביטקוין 24 שעות ביממה, מכרים של האחיות לא שמעו אותן מתבטאות בנושא לעתים קרובות. "מיטל היא מהמטיילות האלה שבא לך להיות חברה שלהן, בחורה מגניבה", אומרת ת', מקורבת למשפחה. "היא שירתה בחיל האוויר ובאותה תקופה נכנסה חזק לקטע של הספורט. לדעתי זה כל מה שמעסיק אותה. היום היא סטודנטית להנדסת בניין, אבל היא בעיקר מתאמנת כל הזמן ונמצאת עם חבר שלה".

הדר שירתה בצבא כתצפיתנית באוגדת עזה. "זה לא הפתיע אף אחד כי היא אדם מאוד ערכי, היא בחרה להיות רחוקה מהמשפחה כדי להתמודד", מספרת ת'. "הדר כל הזמן דיברה על המשפחה שלה והתגאתה, אבל היא מעולם לא דיברה על זה שהיא עובדת בעסק המשפחתי".

מנגד, גורם במשטרה לא מתרשם מהאמירות על טעויות בתום לב שנעשו בביטאין או מהטענות על כך שחלק מהעצורים לא היו מעורבים בניהול העסק. "כולם ידעו על פעילות החברה והיו מעורבים בה, כולל שתי האחיות. היה ברור שהם מעלימים מס ומלבינים הון. זה היה עסק משפחתי לכל דבר ועניין".

אני לא אתפלא אם מישהו הלשין עליו

"ביטאין" מציע שירותי קנייה ומכירה של 12 סוגי מטבעות דיגיטליים, בהם ביטקוין, את'ר, XRP ואחרים. העסק מציע גם ארנקי חומרה מאובטחים מסוג Ledger Nano S או Trezor. מקור הרווח העיקרי של האתר הוא עמלות על עסקאות המרה בין מטבעות. לפני שהפעילות באתר הוקפאה עקב המעצרים, העמלות בו נעו בין 1.95% ל-4.95% על עסקאות הקנייה והמכירה השונות. במובן הזה אין הבדל בין חלפנות דיגיטלית לשירותי החלפת כסף פיזי; יש קונה, יש מוכר ויש מתווך.

הדר מיטלמן (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של בר מיטלמן)
תצפיתנית באוגדת עזה. הדר מיטלמן | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של בר מיטלמן

בר מיטלמן, המתווך במשוואה הזאת, הקים את ביטאין בתחילת 2016 – שנה שבמהלכה עלה שער הביטקוין ב-100% בקירוב. והנסיקה לא נעצרה שם: אם בסוף שנת הקמתו של האתר עמד שווי מטבע ביטקוין על כ-13,500 שקלים, הרי שהיום עומד ערכו על 24,103 שקלים. מיטלמן, כמו אחרים שהיה להם החזון או המזל להיכנס לתחום ברגע הנכון, עשה רווחים נאים בזמן קצר מאוד. "לבר היה המון מזל, אבל גם שכל", אומר רונן (שם בדוי), מכר לשעבר של מיטלמן. "הוא לקח סיכון וזה השתלם לו. בהתחלה הוא לא היה מוכר בקהילת הביטקוין, פעל בשקט מתחת לרדאר, אבל כשהוא התחיל להתעשר שמו לב אליו וצצו שאלות איך זה קרה".

מההיכרות שלך איתו, בר מיטלמן מסוגל למעשים שמיוחסים שלו?
"אני חושב שעלה לו השתן לראש, ששיכרון הכוח והכסף גרם לו להתרסק. אני לא אתפלא בכלל אם מישהו הלשין עליו, ענף הביטקוין שורץ לא מעט אנשי עסקים ומשקיעים כבדים שלא אהבו שילד בן 27 עושה כל כך הרבה כסף".

מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין בישראל, מתאר ענף שסובל – או נהנה, תלוי את מי שואלים – מכך שאנשים מן השורה אינם מצויים בנעשה בו ואילו הרשויות מעולם לא הסדירו אותו. "זה ענף שאפשר להתפרנס ממנו בכבוד, להרוויח ביושר, אבל צריך לחוקק תקנה או חוק שיגדירו מה מותר ומה אסור בפעילות של מטבעות דיגיטליים. יש אנשים, כולל בעלי עסקים וחברות, שהם חסרי הבנה בתחום. זה כר פורה להונאות ואנשים נעקצו על ידי נוכלים שגנבו את כספם. אני מציע לכולם לפעול על פי החוק ובהתאם להוראות רשות המיסים כדי לא להסתבך".

לב מיטלמן (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של בר מיטלמן)
עוזר או יועץ. לב מיטלמן | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של בר מיטלמן

החקירה על הנעשה בביטאין נפתחה לפני כשמונה חודשים, כשפקידי בנק הבחינו בתנועה של מיליוני שקלים בחשבונות שפתחו מיטל והדר מיטלמן. האחיות התבקשו לספק פרטים על סכומי הכסף הגדולים, וכשלא מסרו תשובות מספקות הועבר העניין לטיפול יחידת יהלום ברשות המיסים וליחידת הסייבר בלהב 433. בשלב זה זומן בר מיטלמן לתשאול שאליו נדרש להגיע עם מחשבו הפרטי. "הוא חשב שזו סתם חקירה ושהוא ייצא מזה, הוא לא חשד לרגע שאנחנו יושבים עליו חזק מאוד", אומר גורם במשטרה. "כבר כמה שנים אנחנו עוקבים אחרי תחום המטבעות הווירטואליים, צומת של פעילות עסקית לצד עבריינית. בר הוא דמות שעקבנו אחריה, השם שלו עלה כמה פעמים".

על פי החשד, בר היה מי שניהל את עסקי החלפנות של ביטאין ללא דיווח מתאים לרשויות; אביו שימש לכאורה עוזר או יועץ, והאחיות פתחו כאמור חשבונות בנק פרטיים שבהם התנהל לפחות חלק מהפעילות העסקית.

"אם עוקל רכוש ביותר מעשרה מיליון שקל, תעשו חשבון כמה כסף הילד הזה גלגל בשלוש-ארבע שנים", אומר גורם משטרתי. "נקנתה דירה, נקנו מכוניות. ככל שנברנו במסמכים גבר אצלנו החשד שארבעה מבני המשפחה שותפים להלבנת הון והעלמות מס".

ועדיין, אולי יש משהו בטענה לאיפה ואיפה. בר רפאלי לא נעצרה למרות חשד להעלמת מס בסכומים גדולים יותר.
"המעצר של כל המשפחה במקרה הזה היה הכרחי כדי שהם לא ישבשו חקירה, יתאמו עמדות ויעלימו מסמכים. עובדה שבית המשפט אישר לנו את הארכות המעצר, זה סימן שיש ראיות חזקות. תאמינו לי, הם ידעו מה הם עושים. הם חברו יחד להונות את רשויות המס".

רק דביל לא ידווח על סכומים כאלה למס הכנסה

בראיון שהעניק לפני כשנתיים לאתר Crypto Jungle סיפר בר מיטלמן על ילדותו ברמת אביב, שם גרו הוריו לפני שרכשו בית בשערי תקווה. "ביליתי שעות על המחשב, ממשחקים ועד לתכנות קוד", סיפר בר. "כילד אין משהו שלא עשיתי על המחשב".

בצבא שירת כלוחם בגדוד חרוב ולאחר שהשתחרר החל לדגמן בהפקות אופנה בארץ ובעולם. בגיל 22 נרשם ללימודי כלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטת אריאל, אבל בשנה השנייה לתואר הקפיא את הלימודים כדי להקדיש את חייו המקצועיים לעולם המטבעות הדיגיטליים. "בתור בן אדם עם אופי סולידי שלא לוקח סיכונים, זו הייתה הפעם ראשונה שעשיתי משהו פזיז", סיפר באותו ראיון על ההחלטה לצלול לתחום הביטקוין בגיל 23.

האם משפחתו של בר מיטלמן משלמת כיום על מעשה פזיז אחר שלו? ק', חבר ותיק שלו ובעצמו משקיע ביטקוין לשעבר, מתקשה להאמין שמייסד "ביטאין" הפר את החוק ביודעין: "בר עשה כל כך הרבה כסף שרק דביל לא ידווח על סכומים כאלה למס הכנסה. לפי מה שאני יודע הוא שילם מאות אלפי שקלים כדי שיהיה לו רישיון להמרות מטבע ולכל אורך הדרך ליוו אותו עורך דין ורואה חשבון. אני לא מבין איך יצא שהוא חשוד במעשים שהם מתחת לרדאר".

משפחת מיטלמן (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של בר מיטלמן)
"זאת משפחה טובה והילדים טובים, אף פעם לא עשו בלגנים". המיטלמנים | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של בר מיטלמן

שאלה טובה.
"בתעשייה הזאת של החלפנות יש המון אנשים שמלבינים כספים, אבל דווקא בר עשה הכל ברישיון והוא בין היחידים שעבדו ככה. מהתחלה הוא הצטייר מול הלקוחות שלו כאדם מקצועי שלא עושה שכונה. אני מאמין שהמדינה שמה עליו עין פשוט כי הוא מאוד הצליח. אם בסוף יתברר שהוא אשם, אני מאוד מאוד אופתע".

א', אדם המקורב למשפחה: "רשות המסים והבנקים לא יודעים איך להתמודד עם בר, אבל הוא עשה הכל 'ביי דה בוק' מהתחלה ועד הסוף. מה שאנחנו רואים זה חוסר יכולת של הממסד והבנקים להתמודד עם הדבר הזה שנקרא ביטקוין".

איך המשפחה קיבלה את המעצרים, את החקירות?
"זה פגע בהם כמו סערה. בוקר אחד נכנסו שוטרים לבית שלהם, זו פעולה שעושים עם מחבלים. ניסו להרעיד אותם ולא ידעו במה להיאחז".

אתה חושב שהמיטלמנים נקיים מכל אשמה?
"בטח, זה למען יראו וייראו. הרבה יותר קל לקחת לחקירה בחור צעיר ועצמאי מאשר חברה גדולה עם הרבה אנשים. במשפט ראווה קל יותר לתפוס בן אדם אחד". 

תגובות: "מעצר טראומטי שאינו מתאים למדינה מתוקנת"

בר מיטלמן מסר בתגובה: "Bitin עוסקת במסחר במטבעות וירטואליים, במסגרת פעילות חוקית ובהתאם לרגולציה החלה. העסק נותן שירות אמין ומקצועי ללקוחות רבים בתחום המסחר במטבעות וירטואליים ונכסים וירטואליים ומקווה להמשיך לתת שירות ללקוחות, גם בהמשך הדרך. אנו פועלים ומקווים להסדיר את המחלוקת שנוצרה מול הרשויות ושעוסקת בעיקר בנושאי מיסוי, בהקדם. אין לי אלא להצטער על הדרך בה בחרה הרשות להתנהל, במעצר של אבי ואחיותיי, מעצר טראומטי ושאינו מתאים למדינה מתוקנת".

תגובת משרד ברון ושות' עורכי דין ומשרדו של עו"ד גיל פרידמן, המייצגים את משפחת מיטלמן: "אין אלא להצר על הדרך בה התנהלה החקירה האמורה. הליך מעצר שרק חוזר ומחזק את התחושה שבישראל, נכון לימים אלה, כלי המעצר, מהווה כלי חקירתי לכל דבר ועניין שמטרתו להפעיל לחץ על חשודים, בניגוד לזכויות שלהם על פי דין. בסופו של יום עסקינן בתיק חקר שבבסיסו לכל היותר עבירות מס, ושגם בתיק זה, כמו בתיקים רבים אחרים, הרשות החוקרת מבקשת לכרוך עבירות הלבנת הון, במטרה לעשות שימוש בכלי החילוט ותפיסת הרכוש, שלא עומד לרשותה בהעדרם של חשדות אלה. אנו בקשר רציף עם היחידה החוקרת והפרקליטות המלווה, ובתקווה הדברים יתבהרו בהקדם".