עדיין לא נעשה מחקר מקיף בנושא, אבל ההנחה הרווחת היא שרוב הזוגות שמתחתנים בחורף עושים את זה, בין היתר, בגלל המחיר הנוח. הקיץ היא עונת האירועים ואנשים יוצאים מהבית יותר בהנאה. בחורף אנחנו רק רוצים שיניחו לנו להתכרבל מול הטלוויזיה. חתונה בחורף, לעומת זאת, אמורה להיות זולה בהרבה – ובסופו של דבר, אחרי שכבר יצאנו מהכרבולית, לא פחות שמחה וכיפית.

בדקנו אצל מספר ספקים מובילים את המחירון לעונה הקרה מול החמה, והנה התוצאות: כמה תעלה לכם חתונה חורפית לעומת אירוע בשיא עונת החתונות?

חבילת חתונה כוללת

אם מסתכלים על התמונה המלאה – מחירה של חתונה שמופקת כולה על ידי גורם אחד – הרי שההבדל בין המחירים בין הקיץ לחורף ברור מאוד. "חתונת חורף יכולה לחסוך עד 40% ממחירה של חתונת קיץ מקבילה", קובע עמית בר ציון, מנכ"ל easywed, חברה לתכנון וארגון חתונות. ההבדל במחיר נובע, לדבריו, מהיצע וביקוש – באופן טבעי קל יותר לסגור חתונות בתאריכים בקיץ, ולכן המחירים גבוהים יותר. בחורף, לעומת זאת, צריך הענף לפתות את הלקוחות שלו בהוזלות.

עוד ב-mako כסף:

המרכיב שהכי משפיע על ההבדל במחיר הוא מחיר המנה לסועד. לדברי בר ציון, בחורף גני האירועים מציעים דילים ומורידים 20-30% ממחיר המנה, או מציעים אפטר פארטי או חבילת עיצוב בתוך המחיר. "בגלל פערי המחירים בין חורף לקיץ, חתונת חורף מאפשרת לזוג שהתקציב שלו לא מאוד גבוה להתחתן באולם יוקרתי ומבוקש בשרון – באותו מחיר שהיה משלם בקיץ לאולם בשפלה".

יחד עם זאת, מוסיף בר ציון, יש היום יותר ויותר מתחמי אירועים מבוקשים וסגורים, בעיקר בתל אביב, שעונות השנה לא רלוונטיות עבורם – ולכן המחירים שלהם לא משתנים באופן דרמטי בחורף. "גן אירועים פתוח בשרון או בשפלה, למשל, מאבד את רוב קסמו בחורף, ולכן במקום כזה אפשר יהיה למצוא פער גדול במחיר בין החורף לקיץ".

חתונת חורף (צילום: נדב בורלא, we צלמים)
אורחים נוהגים להביא צ'ק בהתאם לקרבה שלהם אל הזוג ולא בהתאם לעונת השנה | צילום: נדב בורלא, we צלמים

בר ציון מוצא יתרון משמעותי נוסף לחתונה בחורף: רווח גדול יותר לחתן ולכלה מהצ'קים שרושמים האורחים. "לעומת ההוצאה הנמוכה יותר בחורף, ההכנסות מהחתונה לא משתנות בהתאם לעונה. אורחים נוהגים להביא צ'ק בהתאם לקרבה שלהם אל הזוג ולא בהתאם לעונת השנה, גן האירועים או ההשקעה הכספית של הזוג בחתונה. חתונה חורפית, גם המושקעת ביותר, תעלה לכם פחות מחתונת קיץ, וברוב המקרים תוכלו להבטיח כיסוי מלא של החתונה עם המתנות שתקבלו".

כמה כמה: מנה בגן או באולם אירועים

קיץ - 250 עד 400 שקלים

חורף - 200 עד 350 שקלים

כמה כמה: חבילת חתונה בחברת הפקות

קיץ - 120,000 שקלים

חורף - 80,000  שקלים

טבעות

"שלושה או ארבעה חודשים לפני מועד החתונה מגיעים החתן והכלה לבחור את הטבעות שלהם ומתחילים את סבב המדידות הראשון", מספר לנו דוידי יעקב, בעלי רשת התכשיטים והשעונים שאגל תכשיטים, וחושף אולי את הסיבה לעובדה שבעולם הטבעות – אין הבדל בין עונות השנה מבחינת מחירי טבעות הנישואים. "בכל זאת יש למתחתנים בחורף יתרון: בגלל חוסר הביקוש במהלך החורף יורד הלחץ במפעלים, מה שמאפשר לזוגות לעצב בעצמם את הטבעות. בחורף אנחנו יותר פנויים לדרישות מיוחדות של הלקוחות ויכולים להגשים חלומות בצורה יותר מדויקת, כי יש יותר זמן".

כמה כמה: טבעת נישואין

300 עד 3,000 שקלים בקיץ ובחורף

שמלת כלה

גם בענף שמלות הכלה אין הבדל משמעותי במחירים בין החורף לקיץ – כך לפחות טוענת ג'ולי וינו, מעצבת שמלות כלה ושמלות ערב. "המחירים הם קבועים, אבל מכיוון שידוע לנו שכלות שמתחתנות בחורף יותר מודעות למחיר, אנחנו באים לקראתן ומנסים לתת הנחות באופן פרטני".

גם מבחינת הקולקציות, מספרת וינו, אין הבדל. רוב הכלות החורפיות יחפשו שמלות עם שרוול ארוך, והן תוכלנה למצוא גם שמלות עם שרוולים נשלפים במטרה לשנות את הלוק ואת מידת המחנק במהלך הערב. הכלות הקיציות ירכשו בדרך כלל שמלה שניה, קלילה וקיצית יותר, לשלב הריקודים – מה שכמובן יעלה את ההוצאה הכספית שלהן בקטגוריית הלבוש.

כמה כמה: שמלת כלה

2,000 עד 20 אלף שקלים בקיץ ובחורף

חתונת חורף (צילום: דייב סוויני)
התעריף של העבודה לא משתנה, אבל משתדלים לבוא לקראת הזוגות | צילום: דייב סוויני

איפור ועיצוב שיער

מבחינת הפריזורה יש הבדל במחיר בין הקיץ לחורף. אנג'לה טטרו לוולה פרופשיונלס, מעצבת שיער לכלות, מצביעה על מגוון הנחות ומבצעים לכלות במהלך העונה הקרה. "בחורף יש פחות חתונות, ולכן סלוני היופי מעוניינים לסגור עסקאות. אפשר למצוא בקלות מחירי מבצע על איפור ושיער או חבילות מוזלות לכלה ולמלוות, כולל טיפולי יופי שונים", היא אומרת.

בהתאם למחיר, עבודת מעצבי השיער בעונה הקרה היא גם קלה יותר. "אני דואגת הרבה יותר לכלה שיוצאת ממני בקיץ מאשר בחורף, בגלל הלחות והזיעה. בנוסף, בקיץ משך הצילומים ארוך יותר, מה שאומר שמסתובבים בחוץ עם התסרוקת זמן רב יותר והתיקונים בערב דורשים יותר עבודה. בקיץ גם משתמשים בהרבה יותר תוספות שיער כדי שהתסרוקת תהיה יציבה".

כמה כמה: איפור ושיער

חורף - 1,500 עד 3,000 שקלים

קיץ - 2,000 עד 5,000 שקלים

די ג'יי

"בשנים האחרונות ההפרדה בין חתונות חורף לקיץ הולכת ומטשטשת, ואיתה גם ההבדלים בין המחירים של שירותי המוזיקה לחתונות", קובעות חן ינוביץ ונועה ברודצקי מהצמד די-ג'יי חן ונועה. רוב התקליטנים, לדבריהן, לא יבקשו תוספת במחיר בגלל שהחתונה מתרחשת בשיא העונה, או יעניקו הנחה לתאריך פופולארי פחות. "בסופו של דבר, שעות העבודה ומספר הפגישות זהה בחורף ובקיץ, ולכן העונה לא רלוונטית – אירוע הוא אירוע, אותן שעות ואותה ההשקעה".

כמה כמה: דיג'יי

3,500 עד 12 אלף שקלים בחורף ובקיץ

צילום

"אצלי אין הבדלים במחירים, ואני לא מבין למה צריכים להיות", אומר הצלם יניב סופר. "בחורף הצלמים עובדים יותר זמן, כי הם מגיעים מוקדם יותר להתארגנות. עלות המוצר זהה לקיץ: האלבומים, העריכה, הצלמים הנוספים, כולם מקבלים תשלום זהה לזה שבקיץ. אפילו הדלק עולה אותו דבר", הוא מסביר.

קולגה אחר, הצלם נדב בורלא מסטודיו we צלמים, דווקא נותן הנחה קטנה לזוגות הבוחרים להתחתן בחורף. "אנחנו מודעים לעובדה שרב הזוגות שמתחתנים בחורף עושים את זה כדי להוזיל את עלויות החתונה, ולכן אנחנו משתדלים לבוא לקראת ולתת הצעה שלא תכאב בכיס - ועדיין תשאיר סטנדרט צילום גבוה", הוא אומר.

גם סופר וגם בורלא מסכימים על דבר אחד: הרבה יותר כיף לצלם חתונה בחורף. "אני מאוד אוהב  לצלם בחורף", אומר סופר, "השמש עדינה וממש מלטפת את הזוג .בשעה 17:00 כבר חושך, וזה מעניק לצלמים זמן להתארגן עד שמתחיל האירוע - בשונה מחתונת קיץ, בה יש לחץ להגיע לאולם בזמן. לנו הצלמים יותר כיף לעבוד, לא מזיעים ויותר רגועים - ואפילו החתן מבסוט עם החליפה".

כמה כמה: צילום חתונה

קיץ - 5,000 עד 20 אלף שקלים

חורף – 4,000 עד 19 אלף שקלים