"איך לעשות כסף קל". 390 אלף תוצאות מופיעות כשמקישים את הצירוף הזה בגוגל, אבל את תשומת לבם של בר בן סעדון ויובל מוצפי משכה תוצאה אחת במיוחד: שוד סניף בנק דואר מקומי. כמה שבועות אחרי שהחיפוש בוצע במחשב של בני הזוג מראשון לציון, הם כבר פתחו בסדרה של מקרי שוד, כשמוצפי בוחנת את הזירה מבעוד מועד ומעבירה מידע לבן סעדון. הוא בתורו הגיע לסניפים חמוש ורעול פנים, ודרש מהקופאית את הכסף באיומי אקדח. ככה עברו בני הזוג בין 12 סניפי בנקים לאורך חמישה חודשים, ואספו כ-400 אלף שקלים לפי כתב אישום שהוגש נגדם בשבוע שעבר. מה הוביל בני זוג מאורסים בשנות ה-20 לחייהם לשורת מעשי שוד אלימים? עדויות חדשות מחומרי החקירה של השניים, שמתפרסמות לראשונה, שופכות מעט אור על מערכת היחסים, על שיטת הפעולה, על בעיית הסמים הקשה שעמדה ברקע ועל הנתק בין הצדדים מרגע המעצר.

בר ויובל הכירו לפני שנה ושלושה חודשים במועדון בראשון לציון. הוא בן 25 ששירת כלוחם בצנחנים, מתגורר בבית ההורים ועובד בנגריית 'עץ או פאלי' של סבו בחולון. היא בת 19, בעלת פטור מגיוס, שעובדת במשרד הפקות אירועים ובמקביל בחנות אוכל. באותו ערב ביוני 2016 שניהם היו במקום עם חברים משותפים, ולמרות שמוצפי הייתה בדמדומיו של קשר אחר, החל בין השניים רומן. תוך זמן קצר מוצפי כבר עברה לגור יחד עם בן סעדון בבית אמו, ושלושה חודשים לתוך הקשר עברו לדירה משותפת.

"כשנפגשנו בפעם הראשונה ידעתי שזה זה", סיפרה מוצפי לחוקרי מרחב 'איילון' והשפלה. "הייתה אהבה גדולה מאוד. עד היום אני אוהבת אותו למרות מה שקרה. למרות שנפגעתי ממנו", אמרה. השניים החלו לרהט את הדירה המשותפת, ובאוקטובר 2016 כבר עלה סרטון שמתעד את הצעת הנישואים: בחוף ימה של ראשון לציון, על רקע "נתת לי אותה" של דודו אהרון, בר בן סעדון מדליק כתובת אש עם המשפט "התנשאי לי" וכורע ברך, כשסביבו עשרות חברים קרובים אוחזים זיקוקי דינור. היא אמרה כן.

מתחבקים במסיבה
פיקות בסלון? חשבתי שזה מסטיקים | צילום: מתוך פייסבוק

תוך זמן קצר השניים ניהלו משא ומתן עם בעל אולם בשפלה. "התחלנו לברר כמה תעלה לנו חתונה", שחזר בן סעדון בפני החוקרים, "ביקשו מאתנו סכום של 110 אלף שקל לא כולל כל התוספות, המון כסף". בן סעדון החליט לקחת הלוואה בנקאית על סך 50 אלף שקל, ובנוסף לווה 100 אלף שקלים ממי שכינה 'גובים' (במשטרה חושדים שמדובר בעבריינים מהשוק האפור ביפו), עליה התחייב להחזיר ריבית של 60 אלף שקל תוך שלושה חודשים.

לפי מקורבים נושא החתונה התמסמס ונדחה מסיבות אישיות, אבל הכסף שלווה בן סעדון יצא על דברים אחרים. הוא סיפר בחקירה איך קנה עבור בת זוגו מכונית קיה פיקנטו ב-40 אלף שקל, עבורו קטנוע בעשרת אלפים שקלים, ובין הרכישות היו גם תכשיטים, מוצרי טיפוח וכלבת פומרניאן גזעית ב-10,000 שקל. השניים נסעו יחד לוונציה וערכו מסע קניות. בן סעדון, חובב מותגים, קנה בגדים, ג'ינסים ונעליים של חברת פפה ג'ינס. אבל עיקר הכסף הלך על הרגל סמים שהפך יותר ויותר תובעני.

בן סעדון סיפר איך הוא ומוצפי קנו קוקאין בסכום של 100 אלף שקל תוך כמה חודשים. "השתמשנו הרבה בקוק. הכסף הלך על סמים, על קוק. לא נשאר כלום", אמר לחוקרים, אך מוצפי הכחישה בחקירתה: "בעבר השתמשתי בסמים. לא זוכרת מתי הפסקתי, אבל בר עדיין משתמש".

"הייתה ביניהם אהבה גדולה מאוד, בר היה מטורף על יובל", מספר אחד מחבריו. "הוא קנה לה כל מה שרצתה. הם בילו במקומות הכי שווים. אני לא התלהבתי ממנה, כי לא אהבתי את הקטע שהיא סוחפת אותו לבזבז הרבה כסף, אבל היא הייתה אהבת חייו", סיפר אחד מחבריו של בן סעדון.

הזוגיות שלהם הייתה מאוד פומבית, כשהם מעלים תמונות אחד של השניה עם כיתובים אוהבים. באחת התמונות שהעלה לעמוד הפייסבוק שלו לפני שנעלם מהרשת, צילם בן סעדון כריך שהכינה לו לקראת יום עבודתו בנגריה, יחד עם הפתק "לבעלי היקר, יום טוב :) תחשוב עליי הרבה, ותזכור שאני הכי אוהבת אותך בעולם", כתבה וחתמה "בתיאבון, פוץ'".

מוצפי סיפרה בין השאר על כך שלא אהבה שבן זוגה האהוב קנה מוצרים דייאטתיים. "בר תמיד תמך בי ועזר לי מאוד. הפריע לי שהוא היה קונה לפעמים מוצרים דיאטתיים. זה היה מעצבן אולי כאילו הוא חושב שאני שמנה או משהו כזה, על זה היינו יכולים לריב", סיפרה.

מתחבקים בגשר
מאמי, אתה עושה את זה היום? | צילום: מתוך פייסבוק

ואז הגיעו הגובים. "ערב אחד דפקו בדלת שלושה אנשים וביקשו את הכסף שבן חייב", סיפרה מוצפי, "הוא הבטיח לטפל בזה. אמרתי לו שאני מוכנה לעבוד ברחוב רק שלא יעשה שטויות ולא יסתבך", סיפרה מוצפי. "היינו בחובות כבדים. בר לא עבד באותה תקופה, הוא ישב בבית, לא קם בבוקר. אמרתי לו שאני הולכת לעבוד כחשפנית בפוסיקט או כנערת ליווי כדי שנוכל לשלם את הכספים שהיינו חייבים, לכסות את חשבונות המים, חשמל, שכירות. הוא אמר 'לא בא בחשבון. אני הגבר בבית, ואני אדאג להכל. אנחנו נצא מזה. נתגבר", הסבירה מוצפי לחוקרים.

מאמי, יצאתי עם ארגזים

לפי לוח הזמנים שבנתה המשטרה, בין השאר בעזרת המחשב של בני הזוג שנלקח כחומר ראיות, נראה שזה היה הרגע בו הגיע חיפוש הגוגל אחר "כסף קל", וגמלה בהם ההחלטה. בן סעדון השאיל קסדה שחורה מ-י' חברו הטוב, רכש באתר יד2 שני אקדחי גלוק מזויפים ב-800 שקל, והצטייד בכפפות, מסיכה שחורה, נעליים שחורות ותיק אדידס שחור. "קניתי את האקדח ביד2, אבל מעולם לא הכנסתי כדור לאקדח כדי שבטעות לא יפלט לי כדור ומישהו ייפגע", הסביר בן סעדון, "את הפיקות החבאתי בסלון". כדי לטשטש את העקבות הוא שכר שני אופנועים ולעיתים הגיע עם מכונית הקיה שרכש למוצפי, אך הסתיר את לוחיות הרישוי.

לפי כתב האישום מוצפי שימשה מעין קצינת מודיעין של בן סעדון. היא הגיעה לשטח כמה שעות לפני השוד, בדקה כמה קופאים עובדים במשמרת, ודיווחה לבן סעדון על סידורי האבטחה וגובה הדלפקים. לעתים הייתה מצלמת את הדלפק בהיחבא, מבררת איפה ממוקמת הכספת וכמה לקוחות מגיעים בממוצע, ואת המידע מעבירה לבן סעדון בווטסאפ.

השוד הראשון התרחש במרץ 2017, בסניף הדואר ברחוב שדרות יעקב בראשון לציון. בשעה 20:08, לקראת הסגירה, בן סעדון הגיע במכוניתה של מוצפי. כשהוא רעול פנים ניגש לדלפק ודרש מהפקידה את הכסף כשהוא מכוון לעברה אקדח. "תביאי את כל הכסף", פקד, "תוציאי את כל מה שיש בקופה". על הלקוחות צעק שלא יזוזו, בזמן שהפקידה מעבירה לו 11,970 שקל.

כשאחת הפקידות פרצה בבכי, ניסה להרגיע אותה לדבריו. "הסברתי ללקוחות בנימוס שאני במצוקה כלכלית ושאני זקוק לכסף, שיש לי ילדה חולה בבית. שאני בתקופה קשה בחיים", סיפר לחוקרים. "אמרתי שאין להם מה לדאוג ושלא אפגע באף אחד. אחרי שהקופאית הביאה את הכסף, איחלתי לה יפה חג שמח, ביקשתי סליחה, אמרתי להתראות ושלא תבכה", שחזר בן סעדון. "האמת, הרגשתי חרא שאני שודד, הייתי חנוק, חייב כסף". אחרי השוד שלח הודעה לזוגתו: "עשיתי את המכה". מוצפי ענתה: "נעשה סקס וסמים. בא לי מסיבת טבע וקוק".

לפני השוד השני, בסניף בנק הדואר ברחוב דוד אלעזר בחולון ב-27 במרץ, נראה שבן סעדון מתחבט. הוא כותב למוצפי: "בואי נחכה כמה ימים. נראה אם אנחנו מתארגנים על עוד כסף". מוצפי עונה: "מאמי אתה עושה את זה היום?".

בן סעדון יצא לדרך. הוא פירק לוחית זיהוי מרכב שחנה ליד הבנק, כיסה באמצעותה את לוחית הזיהוי של הפיקנטו, ונכנס לסניף. שוב כשהוא רעול פנים קפץ מעל לדלפק, כיוון אקדח לכספרית ודרש את הכסף. "אל תזוזו, אל תעשו כלום, אז לא יקרה כלום. אני צריך את הכסף, לא אפגע בכם", אומר בן סעדון ללקוחות ולפקידות. הפקידה מסרה לידיו 30,200 שקל, הוא הכניס את הכסף לתיק ונעלם.

אחרי כל שוד נהג להימלט לנגריה של סבו על מנת לשמור על אליבי, ובדרך שלח הודעות למוצפי. "בן זונה של דבר. עשיתי הרבה כסף. יהיה לנו עוד רכב לשוד", כתב באחת ההודעות, "מאמי, יצאתי עם ארגזים". מוצפי, שמחה על השוד המוצלח, השיבה: "תיכנס קוּל לנגריה. תעיף הכול מהאוטו. אל תחביא במגרות". בהתכתבות אחרת, לפני ביצוע שוד, קראה לו להיזהר מהמצלמות. כשהוא ביקש להודיע שיצא בשלום כתב: "אני בדרך הביתה, 'טודו בום'".

ב-15 במאי, בשעת צהריים הם שדדו את סניף מזרחי טפחות בראשון לציון. על פי כתב האישום, מוצפי ידעה שבסניף נמצא כסף מזומן רב ועשתה עבור בן סעדון עבודת שטח מודיעינית על סידורי האבטחה במקום. "בר מאמי, אם אתה מביא מחר 100 אלף שקל אנחנו סוגרים חתונה", כתבה לו. בן סעדון הגיע עם קטנוע שכור לסניף, כשהוא לבוש בבגדים שחורים, על ראשו קסדה ובידיו שקית ואקדח שאותו כיוון לכספרית. הוא יצא עם 93 אלף שקל, אבל לחתונה הם לא הגיעו. אחרי השוד מוצפי ביקשה ממנו למחוק את ההודעות.

באחת ההתכתבויות ביניהם הציעה יובל שישדדו את חנות לואי ויטון בכיכר המדינה בתל אביב. "כל תיק עולה שם 4,000 שקל", הסבירה לבן זוגה. כשהחוקרים עימתו אותה עם התכתובת, ושאלו מדוע לא ביצעו את השוד המתוכנן, השיבה: "זה היה בצחוק, לא התכוונתי שישדוד באמת". לפי החשד של החוקרים, התכנית נגנזה בשל האבטחה הכבדה במקום.

הוא אמר שהוא עשה מכה, לא ידעתי שזה שוד

גרסתה של מוצפי השתנתה פעמים רבות לאורך החקירה. בשלבים מסויימים היא מכחישה כל קשר, וטוענת שלא היה לה קצה של מושג לגבי המעשים של בן זוגה. פעמים אחרות היא אומרת שניסתה להניא אותו, או טוענת שאכן שיתפה עמו פעולה, אך הכל נעשה תחת איומים. היא הכחישה שניסתה לאתר סניפי בנק בגוגל כדי לבצע שוד וכי אספה מידע מהשטח. "אני לא קשורה למה שהוא עשה. נכנסתי להרבה אתרים בגוגל", אמרה להגנתה. "אם הייתי יודעת שבר הולך לשדוד סניפי בנק הייתי מדווחת על כך במשטרה. לפעמים ידעתי שהוא עושה מעשים לא חוקיים, דברים מסוכנים, אבל לא ידעתי מה", סיפרה בחקירה, "עשיתי את זה בעבר לבן זוג קודם שלי שעשה שטויות".

בחור
טלטלתי ושקשקתי אותה, הייתי בקריז | צילום: מתוך פייסבוק

חוקר: למה כתבת לו: "תוכיח לי שאתה מוכן להקריב כמוני"?
מוצפי: זו הייתה תקופה שהוא לא עבד ורציתי לעודד אותו לצאת לעבוד. הייתי מוכנה למכור את הגוף שלי כדי שלא ישדוד ולהחזיר את החובות.
חוקר: את שידלת אותו למעשים?
מוצפי: אני בת 19. נראה לך שאני יכולה לשדל בן 26? אמרתי לו שאני נגעלת ממה שהוא עושה.

"לא ידעתי שהוא הולך לעשות משהו מסוכן", טענה, "הוא לא אמר לי שהוא עושה שוד. הוא אמר לי שהוא עושה 'מכה'", אמרה בתשובה לאחת השאלות. כשהחוקרים ניסו להבין כיצד מוצפי לא חשבה שכדורי הדמה שהיו בסלון ביתם חשודים, ענתה: "לא ראיתי שיש לו אקדח. ראיתי שיש פיקות בסלון אבל חשבתי שמדובר במסטיקים". בשלב אחר, כשעומתה עם הודעות ששלחה לבן סעדון, שינתה גרסתה. "זה נכון שכתבתי לו 'בהצלחה אהובי', אבל אני מקווה שהוא סיפר לכם שהוא איים עליי", הסבירה מוצפי לראש צוות החקירה, פקד הילה בן ברוך ממרחב איילון.

למרות האהבה הגדולה שהשניים מתארים, יובל מספרת כי בר היה אלים כלפיה. "אם לטלטל ולשקשק זה נקרא פגיעה פיזית, אז כן זה קרה, אבל זה בגלל שהייתי בקריז של הקוק", טען בן סעדון. בסופו של דבר במהלך החקירה, מוצפי הטילה על בן סעדון את האחריות למעשי השוד. "זה נכון שהוא ביקש ממני להיכנס לאתרי אינטרנט ולבדוק על שודים בבנקים", סיפרה. "היה שלב שאמרתי לו 'בר, זו לא חכמה להיות אבא ולבצע שוד בנק. גם אם לא היית עושה פשע היינו נשארים יחד. אני יודע שאתה רוצה שאהיה מאושרת'". החוקרים אינם מאמינים לגרסתה, והפרקליטות גורסת שמוצפי היתה הרוח החיה והמדרבנת מאחורי מעשי השוד.

זנזיבר, קוק וצימר בצפון

את הכסף ששדדו אחסנו במגירת גרביים בביתם השכור. חלקו שימש למימון קוקאין, טיולים ובילויים, וחלקו להחזרת החוב לאנשי השוק האפור. בין שוד אחד לשני הספיקו בני הזוג לבלות ביולי שבוע בזנזיבר. את הנופש מימנו בכסף מזומן, כספי השלל. כשהיו בארץ קפצו מדי פעם לצימרים בצפון ובאזור ירושלים. חבר של בן סעדון סיפר: "אני יודע שהיה לו המון כסף והם טיילו ובזבזו המון, אבל שוד בנק? בחיים לא הייתי מאמין שהוא יעשה. הוא ילד טוב כזה. לא האמנתי עד כמה הוא מטורף עליה וייעשה בשבילה הכול. היא כישפה אותו".

סנוויץ
לכל אורך הדרך העלו תמונות אוהבות לפייסבוק | צילום: מתוך פייסבוק

כך הם המשיכו והגיעו ל-12 סניפים, לפי כתב האישום. לאורך סדרת השודים חוקרי המעבדה לזיהוי פלילי במרחב איילון תיעדו טביעות אצבע ועקבות נעליים, אך הראיות הפיזיות לא הובילו את החוקרים אל בני הזוג, משום שאינם בעלי עבר פלילי ועל כן אינם נמצאים במאגר. גם במצלמות האבטחה לא ניתן היה לזהות את בן סעדון, שהיה מכוסה מכף רגל עד ראש, כך שהחוקרים התקשו להתחקות אחר השודד הסדרתי. עד שבשוד ה-12 הגיעה הטעות.

בן סעדון תכנן עוד שוד גדול אחד, שלטענתו היה אמור להיות האחרון. "רציתי לעשות את המכה האחרונה, לגמור עם החובות ולחזור לדרך הישר", אמר לחוקרים. זה אמנם היה השוד האחרון בסדרה, אבל לא מהסיבות שהוא קיווה להן. ב-14 באוגוסט בשעה 13:40 בן סעדון הגיע לסניף לאומי ברחוב סוקולוב בחולון. הוא נכנס לסניף בזמן שמוצפי המתינה בחוץ. בן סעדון שדד 56,300 שקל, והחל במסע המילוט, אלא שבדרכו החוצה הוא נתקל בשוטר תנועה שעסק באותה העת בגרירת כלי רכב בחנייה סמוכה לבנק. השוטר, ששמע אזרחים צועקים "שוד, שוד", זינק לעבר בן סעדון, הפיל אותו לרצפה ואזק אותו עד להגעת תגבורת.

בזמן הזה מוצפי נעלמה מהמקום. היא נעצרה רק כעבור שלושה ימים, לאחר שהחוקרים איתרו את תחלופת ההודעות בין בני הזוג לאורך החודשים האחרונים. "כשראיתי את התמונות שלו עצור, התחלתי לבכות", סיפרה לחוקרים.

החוקרים הכניסו לתאו של בן סעדון מדובב שישב איתו כמה ימים בניסיון לדלות ממנו פרטים שיביאו להפללתו. הוא חשף בפני המדובב שהוא ומוצפי בזבזו את מרבית הכסף על סמים. הראיות בזירה, כמו טביעות האצבע גם הן הצביעו עליו כאשם. הקסדה שעל ראשו תועדה בכל סרטוני הבנקים, איכונים שביצעה המשטרה לסמארטפון שלו גילו שהוא היה במרבית הסניפים בעת השוד, ובביתו של בן סעדון נתפסה מסיכה שחורה ששימשה אותו לשוד וקפוצ'ון שחור. בסופו של דבר הוא שחזר בפניהם את מעשי השוד. "חשבתי שגם אם אני שודד בנק 100 פעמים זה נחשב בחוק כאילו שדדתי פעם אחת", אמר בן סעדון להגנתו. עוד אמר "אני מוכן להודות בהכל בתנאי שתשחררו אותה. יש אהבה גדולה בינינו, היא אהבה אותי אפילו כשהייתה עם החבר הקודם שלה".

בחוף
בזנזיבר עם כספי השלל. ויאללה בלאגן | צילום: מתוך פייסבוק

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה כתב אישום נגד השניים לבית המשפט המחוזי בתל אביב. לבן סעדון מיוחסים עשרה מעשי שוד בנסיבות מחמירות, ניסיון שוד אחד, ובנוסף עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, וגניבות מרכב של לוחיות רישוי. מוצפי נאשמת בשתי עבירות של סיוע לשוד בנסיבות מחמירות, שוד אחד וקשירת קשר לביצוע פשע. לכתב האישום הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים בנימוק שהם מסוכנים לציבור. "העובדה שמשיבה 2 (מוצפי) לא אחזה בנשק בעת ביצוע השודים אינה מורידה מתרומתה או מפחיתה ממסוכנותה, בהיותה חלק מרכזי בעבירות", נאמר בבקשה.

חבריו ומקורביו של בן סעדון מטילים את האשמה על מוצפי. "עזרתי להם לשלם את השכירות", סיפרה עינת בן סעדון, אמו של בר, "כשהם ביקשו כסף לחתונה אמרתי להם שאין לי, שאוכל לעזור במה שיש לי ושיתחתנו ברבנות", אמרה לחוקרים. במעמד הגשת כתב האישום, הטיחה במוצפי: "ידענו שאת קרימינלית. מאז שאת איתו את טוענת שאת בת 19. מה קרה מאז, לא גודלת בכלל? אם בית המשפט לא יעשה צדק אני אעשה צדק", אמרה האם בזעם. בין שתי המשפחות שורר נתק מאז מעצר השניים, שעלולים לרצות בין 7 ל-15 שנות מאסר בפועל.

עו"ד נס בן נתן, סנגורה של מוצפי, מסר בתגובה: הנאשמת צעירה ללא עבר פלילי מואשמת בסיוע לעבירה בשלושה מקרים בלבד. לא יזמה דבר, לא רצתה בכך ובמספר אירועים אף ניסתה למנוע את המעשים.

עו"ד רפאל רפאלוב, סנגורו של בן סעדון, מסר בתגובה: מרשי הינו צעיר נורמטיבי, ללא כל עבר פלילי, וללא שום זיקה לעולם הפלילי. הוא שירת כלוחם בחיל הצנחנים ועתיד היה להיכנס לשורות כוחות הבטחון. העובדה שהוגש כנגדו כתב אישום, המונה אישומים רבים, אין בה ולא כלום. מרביתם, יש לציין, ימחקו בסופו של יום. לעניין המעצר, לשיטתי, לאחר שבית המשפט יבחן את הטיעונים, מרשי ישוחרר בתקופה הקרובה.