קניית דירה חדשה היא עסק לא פשוט, שלעיתים מהלכים קטנים יכולים להוביל לחסכון של מאות אלפי שקלים. ניתוח של חברת "אינהאוס" מצא פערי ענק במחירים של אותן הדירות, שממוקמות בערים שכנות ובמרחק דקות נסיעה. 

במסגרת הניתוח נבחנו המחירים של דירות שלושה, ארבעה וחמישה חדרים, שנבנו באזורים סמוכים. אינהאוס והיזמים סיפקו מחיר ממוצע לדירות החדשות בלבד, לפי מספר החדרים, המשקפות את המחיר המבוקש באותו אזור. המספרים גם אומתו מול נתונים ציבוריים, בהם אתר מדלן, והממצאים - לא פחות ממאלפים.

ברחובות ניתן למצוא דירת 4 חדרים בהחל מ-2.5 מיליון שקל ודירת 3 חדרים ב-2.15 מיליון שקל, ובראשון לציון, דירת 4 חדרים נמכרת ב-3 מיליון שקל, ודירת 3 חדרים ב-2.2 מיליון שקל. לעומת זאת, בנס ציונה הסמוכה, דירת 4 חדרים יקרה במעט מראשון לציון, ונמכרת בהחל מ-3.1 מיליון שקל בממוצע, ודירת 3 חדרים ב-2.6 מיליון שקל. 

אירית הופר, מבעלי "אינהאוס", מסבירה כי "בראשון לציון וברחובות מתקיימת תנופת פיתוח מסיבית, עם הקמה של אלפי דירות, שחלקן המשמעותי הוא הבשלה של תהליכי התחדשות עירונית. בעבר השכונות המזרחיות בראשון לציון סבלו ממיצוב נמוך, ובהתאם לכך היו גם הביקושים. עם הקמת השכונות החדשות בראשון על קרקעות בסיס צריפין, המחירים זינקו כלפי מעלה".

לדבריה, ברחובות קורה היום מצב דומה. "זו נחשבת עיר מצוינת מבחינת חינוך והאוכלוסייה בה חזקה יחסית, אך אם נבחן את ההבדלים בין הצד הצפון-מזרחי לשכונות המערביות, הפערים עמוקים. יחד עם התקדמות הבנייה באזור מגיעה אוכלוסייה צעירה ואיכותית, והמחירים עולים ועוד יעלו בעתיד". 

אור יהודה ויהוד? הפרשים של 200 אלף שקל

בין הערים אור יהודה ויהוד מונסון הפרשי המחירים עומדים על כ-200 אלף שקל, כאשר דירת 4 חדרים באור יהודה נמכרת ב-1.7 מיליון שקל, וביהוד מונוסון דירה דומה נמכרת ב-1.5 מיליון שקל. 

"ניתן להסביר את ההבדלים הדרמטיים במחירים בכך שבאופן מסורתי פרויקטי התחדשות עירונית מתומחרים מעט נמוך יותר בהשוואה לפרויקטים בשכונות חדשות", אומר ערן אדרי, מנהל יזמי של פרויקט KAI-MA של קבוצת יובלים באור יהודה. "יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שבשכונה חדשה ממשיכה הבנייה והקמת התשתיות גם שנים רבות לאחר האיכלוס, לעומת שכונה מתחדשת בה התשתיות קיימות. לצד זאת גם המיצוב של העיר הוא בעל חשיבות רבה בפרט בהשוואה לסביבה".

מה יקרה בשנים הבאות באור יהודה?
"אנחנו מאמינים באור יהודה. מדובר בעיר בזינוק אדיר עם השקעות חסרות תקדים בחינוך ופיתוח העיר שמשנה את פניה. אנשים מתחילים להבין את מלוא הערך והפוטנציאל שלה, ואנו רואים את זה בקהל שמגיע למשרדי המכירות. יש יותר ויותר אנשים איכותיים שמתחילים להבין את היתרונות של העיר, ושמים אותה על מפת הבחירה שלהם. זאת עיר שכיום מונה 36 אלף תושבים, והמספר צפוי לצמוח לסביבות ה-80 אלף בתוך עשור. המיקום האסטרטגי, צמוד לצומת סביון ולתחנה העתידית של הקו הסגול של הרכבת הקלה, קרוב לצירי תנועה ראשיים - כבישים מספר 4, 412, 461, וגם לקרבה לתל אביב משמעות רבה. היא תדביק את פערי המחירים לשכנותיה".

100 אלף שקל יותר בקריית אונו לעומת פתח תקווה

בפתח תקווה ניתן למצוא דירת 5 חדרים בהחל מ-2.59 מיליון שקל ודירת 4 חדרים בהחל מ-2.36 מיליון שקל. ממש לא רחוק משם, בקריית אונו, דירת 5 חדרים נמכרת בלמעלה מ-100 אלף שקל יותר, ודירת 4 חדרים במחיר של החל מ-3.2 מיליון שקל.  

"פתח תקווה עברה בשנים האחרונות מהפך משמעותי בתחום הנדל"ן", מסבירה מרינה שפינדל, סמנכ"לית המכירות של חברת קטה גרופ. "אחד מגורמי ההצלחה של העיר הוא הקרבה למרכז הכלכלי של ישראל, וכן פיתוח אזור התעסוקה של העיר עצמה. לצד גישה לתחבורה הציבורית והיכולת להגיע בקלות לשאר המרכזים העירוניים, בין היתר עם פתיחת הקו האדום של הרכבת הקלה, הדבר מהווה פלטפורמה חשובה המושכת תושבים מחתך סוציו אקונומי גבוה ומייצר תחושת גאוות יחידה של התושבים הוותיקים. להבדיל משכנותיה, העיר שומרת על רמת מחירים אטרקטיבית ומציעה דירות התואמות לצרכים ולתקציבים של קונים פרטיים ושל משקיעים".

1.48 מיליון שקלים ל-4 חדרים בשדרות, 1.4 מיליון בנתיבות 

בנתיבות המחירים מתחילים ב-1.6 מיליון שקל לדירת 5 חדרים ו-1.4 לדירת 4 חדרים. באופקים ובשדרות, דירת 5 חדרים נמכרת בהחל מ-1.57 ו-1.72 מיליון שקל בהתאמה, ודירת 4 חדרים במחירים של 1.42 ו-1.48 מיליון שקל בהתאמה. 

לדברי אמיר כהן, סמנכ"ל השיווק והמכירות של י.ח דמרי, אנחנו עדים לשינוי מגמה בביקושים לדיור בפריפריה, למשל בשדרות, אופקים ונתיבות, שלא מפסיקות להתפתח. "בנתיבות מוקמות מספר שכונות חדשות, כאשר במוקד נמצאות שכונות נווה שרון ורמות יורם, שנמצאות בבנייה מתקדמת. תחנת הרכבת שנפתחה בעיר חיברה אותה למרכז הארץ והפכה אותה אטרקטיבית יותר לצעירים, משפחות ומשקיעים. לא בכדי נתיבות היא העיר המובילה את טבלת המכירות במרץ-מאי 2023 על פי נתוני הלמ"ס". 

מרכז הנדלן - פערי מחירים (צילום: אמיר כהן סמנכל שיווק ומכירות בדמרי (אפרת מזור))
צילום: אמיר כהן סמנכל שיווק ומכירות בדמרי (אפרת מזור)

"אנשי החברה מכירים לעומק את המרקם הפנימי של הפריפריה ואת הפוטנציאל האדיר הטמון בה' ומבינים שההון האנושי הוא זה שתורם לעתידן ולאוכלוסייה הוותיקה. למרות עליית המחירים שנרשמה בערים הדרומיות - נתיבות, אופקים ושדרות - עדיין ניתן למצוא דירות בפחות ממיליון וחצי שקל, עם מחירים אטרקטיביים בהרבה מאלה של מרכז הארץ, תוך שמירה על רמת חיים גבוהה".

באשקלון 2.25 מיליון שקל ל-5 חדרים, בקריית גת 2.05 מיליון

בקריית גת, ניתן למצוא דירת 5 ו-4 חדרים במחירים התחלתיים של 2.05 ו-1.82 מיליון שקל, בהתאמה. בטווח המחירים בפערים של כמה אלפים, ניתן למצוא באשקלון דירת 5 חדרים בהחל מ-2.25 מיליון שקל ודירת 4 חדרים ב-2 מיליון שקל. 

מרכז הנדלן - פערי מחירים (צילום: פרויקט של רם אדרת בקריית גת (3ddesign))
צילום: פרויקט של רם אדרת בקריית גת (3ddesign)

"קריית גת נתפסה כפריפריאלית, ותוך שנים בודדות הפכה למבוקשת במיוחד", מסבירה טלי שרון, סמנכ"לית השיווק והמכירות בקבוצת רם אדרת. "הרבה בזכות השכונה החדשה, כרמי גת, שממוקמת בין הרכבת ממזרח, לכביש 40 במערב. בשנים האחרונות השכונה מושכת אליה אוכלוסייה מכל הארץ בכלל ומהדרום בפרט, בזכות השקעה בבנייה חדשה, תשתיות ציבוריות מתקדמות, תכנון חכם ותמיכה ממשלתית. הפערים בין כרמי גת לאשקלון הסמוכה, יכולים להגיע לכמה מאות אלפי שקלים לאותה הדירה. רוב רוכשי הדירות באזור הם זוגות טריים ומשפחות צעירות, שהגיעו במטרה להנות מאיכות חיים: תחילה בחיפוש דירה להשכרה ולבסוף רכשו עבור עצמם".

2 מיליון שקל ל-5 חדרים בנהריה, 1.8 מיליון שקל במעלות

דירת 5 חדרים בנהריה נמכרת בהחל מ-2 מיליון שקל, ודירת 4 חדרים נמכרת ב-1.7 מיליון שקל. במעלות המחירים דומים, עם 1.8 מיליון שקל לדירת 5 חדרים, ו-1.6 מיליון שקל לדירת 4 חדרים. 

"ערים רבות שיפרו את מיצובן בזכות שכונות חדשות שהוקמו בהן, וזה מקרה שאנחנו מזהים למשל במעלות-תרשיחא", מסביר ירון בובליל, סמנכ"ל השיווק של מגידו מקבוצת רני צים. "העיר מצויה בתנופת פיתוח והמחירים בה עוד לא משקפים זאת. אנו צופים שהשכונה החדשה, גבעת הנשיא פרס, שתיבנה על גבול העיר ובקו ראשון לאגם המונפורט, תשפיע הן על מיצובה של העיר, על התשתיות בה, ועל איכות החיים. היא גם תמשוך אוכלוסיות איכותיות מיישובי האזור, ובהתאם לכך יושפע התימחור. לאור הנתונים הללו, אנו מעריכים שהמחירים בעיר יעלו בשנים הקרובות, ולכן מי שירכוש עכשיו יוכל בעתיד ליהנות מעליית הערך של הדירות".

הקרייה הכי יקרה - מוצקין 

היקרה מבין הקריות היא קריית מוצקין, שם ניתן למצוא דירת 5 חדרים במחיר של החל מ-2.2 מיליון שקל, ודירת 4 חדרים במחיר של 2 מיליון שקל. בקריית אתא וקריית ים ניתן למצוא דירת 5 חדרים במחיר של החל מ-1.8 מיליון שקל ו-1.9 מיליון שקל בהתאמה, ודירת 4 חדרים בהחל מ-1.7 ו-1.6 מיליון שקל בהתאמה. 

"קריית ים היא עיר המצויה בשנים האחרונות בתנופת פיתוח אדירה, דבר הצפוי לשנות את אופי האזור כולו", אומר אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית. "אנו מקימים במתחם צבא קבע בעיר פרויקט רחב היקף, שבו מוקמים 12 בנייני מגורים ובהם 1,450 יח"ד. השכונה שמוקמת תתרום מהותית לעיר. התכנון האדריכלי המוקפד יצר סביבת מגורים אורבנית ומודרנית במרכז העיר, בסמיכות לעורקי תחבורה מרכזיים ובקרבה לים. המחירים בעיר עוד לא משקפים את השידרוג שהיא עוברת, ולהערכתי כל הפעולות שהעירייה מבצעת להשבחתה צפויים להשפיע עליהם בשנים הקרובות, ולהעלות את ערך הדירות משמעותית".

מרכז הנדלן - פערי מחירים (צילום: אלכס מריאש (סטודיו תומאס))
צילום: אלכס מריאש (סטודיו תומאס)

אז איך אנחנו מסבירים את השוני בין המחירים? אירית הופר, בעלת חברת אינהאוס שיווק פרויקטים למגורים, מציינת כי מיצוב העיר משפיע באופן ישיר על רכיב הקרקע במחירי הדירות, והוא בעל ההשפעה הגדולה ביותר בתמחור הנכס. "באזורים רבים, ערים שכנות מתאפיינות במחירי דירות שונים, בעיקר בגלל מיצוב העיר. קריית אונו ממותגת כעיר המובילה בחינוך ומושכת משפחות בחתך סוציו אקונומי גבוה, ורחובות כעיר אנשי אשכולות בזכות פארק המדע. כל עיר והחוזקה שלה, ובהתאם לכך היא מושכת אליה אוכלוסייה כזו או אחרת. אנחנו רואים הבדלים של מאות אלפי שקלים לדירה, בין ערים הנמצאות לפעמים 10 דקות נסיעה אחת מהשנייה, כמו אור יהודה ויהוד מונסון".

נכתב על ידי כתבי מרכז הנדל״ן.