כעשור לאחר ששווק וכשנה לאחר שבנייתו הושלמה, בניין Hi Tower בגבעתיים עדיין לא קיבל טופס 4 לאכלוסו. הסיבה: בימים אלו מתנהלות תביעות כספיות הדדיות על עשרות מיליוני שקלים בין קבוצת הרוכשים, שאורגנה על ידי אנשי העסקים גיא בלושינסקי ורוני מאנה, לבין עיריית גבעתיים. כך עולה מהפרסום הבוקר (ג') בדה מרקר, שאומת על ידי הגורמים הנוגעים בדבר.

בשנת 2015 רכשה הקבוצה את הקרקע, שממוקמת ברחוב אריאל שרון על גבול תל אביב, תמורת 216 מיליון שקל. בין הרוכשים: דוד פתאל, עו"ד עמית חדד וראש עיריית טבריה לשעבר, בנימין (בני) קריתי. המוכרת הייתה חברת יורוקום, שבאותו הזמן הייתה חברת הנדל"ן של איש העסקים שאול אלוביץ'.

שנה לאחר מכן המבנה החל להיבנות, והוא כולל 60 קומות: קומת לובי, קומת גלריה וקומת רווחה. מעליהן, 55 קומות מגורים עם 279 דירות, שתי קומות טכניות נוספות בראש המגדל, ו-5 קומות תת-קרקעיות שתוכננו לתפקד כחניון. עם השלמתו הפך המבנה למגדל הגבוה ביותר בגבעתיים, ולגורד השחקים השלישי בגובהו בישראל. 

בתביעה שהגישו חברי קבוצת הרכישה בשם ועד הקבוצה נגד עיריית גבעתיים במרץ 2022, דרשו להשיב אליהם היטלי השבחה שנגבו מהם "ביתר ובכפל", בסך 14.6 מיליון שקל, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית. על פי התביעה, עיריית גבעתיים גבתה מהם כספים שלא כדין עבור ההיתרים. טענה נוספת הייתה כי לפני הוצאת היתר הבנייה השלישי והאחרון, חוקקה העירייה חוקי עזר חדשים לגביית היטל על תיעול וסלילה, והיטל נוסף עבור שטחים ציבוריים.

במקביל פתחה עיריית גבעתיים בתביעה נגדית, נגד חברי הקבוצה וקבוצת אשטרום שביצעה את הפרויקט. העירייה דרשה מצידה סעד של 6.3 מיליון שקל, לא כולל ריבית והצמדה, כיוון שמדובר בפרויקט גדול הכולל מגורים ומסחר, שחייב תשתיות מורכבות שנאמדו על ידי העירייה ב–84 מיליון שקל לפיתוח עירוני. עוד טענה העירייה, כי הפרויקט החל להיות מקודם על ידי יורוקום נדל"ן בבעלות שאול אלוביץ', שהחזיק כאמור קודם בקרקע. זו התחייבה לשלם 25% מהעלויות, ובמקביל נקבעו שלבי תשלום לפי הוצאת היתרי בנייה. העירייה טענה כי תנאים אלה חלים גם על קבוצת הרכישה, כפי שעולה מהסכם שנחתם בין הצדדים.

הטענה העיקרית היא שהיזם לא השלים תשלום עבור עבודות פיתוח בכ–4 מיליון שקל, לא הפקיד ערבות ואף ביצע עבירות בנייה והפרות בנייה החורגות מהיתר הבנייה, כולל בנייה על שטחים ציבוריים. כמו כן טענה למחסור באישורים נוספים.

עם זאת, במכתב של נציג הרוכשים בלושינסקי לדיירים נכתב כי "בחודשים האחרונים התקיימו כמה פגישות עם עורכי הדין של העירייה במטרה להגיע להסכמה. יוחרפו הצעדים להוציא התראה לפני הגשת תביעה על הנזקים לרוכשים שנובעים מהעיכוב, וכן לנהל תביעות אישיות נגד עובדי העירייה שאחראים לכך". בשבועות האחרונים כאמור, התקיים ניסיון גישור בין הצדדים בפני השופט בדימוס ישעיהו שנלר. בינתיים הצדדים לא הגיעו לכלל פשרה, אך המגשר קבע מסגרת זמן לסיום התהליך.

מעיריית גבעתיים נמסר: "קבוצת היי טאוור ומארגניה אינם עומדים בדרישות הכספיות והבטיחותיות הנדרשות להוצאת טופס 4 לבניין. ברגע שישלימו את הנדרש מהם, הם יקבלו אישור בהתאם. כרגע הבניין לא בטיחותי למגורים כיוון שהיזמים לא השלימו את הפעולות הנדרשות מהם. העירייה לא תיקח שום סיכון כאשר מדובר בחיי אדם".

נכתב על ידי כתבי מרכז הנדל"ן.