בעשור האחרון התפתחה העיר בת ים ללא היכר, והיום היא נחשבת לאחת הערים הכי מבוקשות באזור גוש דן. עצם היותה עיר חוף הובילה לכך שיזמים ומשקיעים החלו להקים בה פרויקטים של דיור יוקרתי, ואלה משכו אוכלוסייה חזקה שאוהבת את הים ורוצה להתגורר קרוב לתל אביב בנדל"ן אורבני מתקדם ומתפתח.

אחד הפרויקטים הכי מסקרנים כרגע בבת ים ובגוש דן כולו אפשר לומר, שעתיד להיות מאוכלס ברבעון השני של 2026 הוא פרויקט פינוי בינוי The 5, שאותו יזמה ומקימה חברת הנדל"ן הוותיקה מעוז דניאל, שעוסקת בפרויקטים של פינוי בינוי כבר יותר משני עשורים.

הפרויקט הגדול הזה, הן מבחינת היקפו, הסטנדרט היוקרתי שלו והנוכחות האורבנית בנוף הפתוח בשכונת רמת יוסף, מסמל יותר מכל את השינוי שעוברת העיר בת ים, שבאזורים נרחבים שלה עדיין יש בנייני שיכון ישנים. לא רחוק היום שבו תהפוך בת ים לתאומתה של תל אביב. למעשה, הרעיון הזה כבר מתחיל לקרות בשטח מבחינת הביקוש ועליית מחירי הנדל"ן. כאן חשוב להזכיר את המשאב החשוב והיקר של בת ים, שהוא רצועת החוף שלה, שקרובה ומזכירה מאוד את זו של השכנה תל אביב, והופכת אותה למעין תאומה של העיר הגדולה.

"אנחנו עוסקים בפינוי בינוי יותר מ-20 שנה. בחנו היטב את כלל האפשרויות ובחרנו בבת ים, ממש כפי שהיא גם בחרה בנו", מספרת רחל מלכה, הבעלים של חברת מעוז דניאל. "זיהינו את הצורך האמיתי של התחדשות עירונית בעיר הזו ואת הפוטנציאל הלא ממומש של בת ים כבר לפני עשור. העיר צפויה לגדול בכ-24 אחוז עם תוספת של 14 אלף יחידות דיור בשנים הקרובות, כאשר 60 אחוז מהבנייה תהיה בפרויקטים של התחדשות עירונית. התחדשות עירונית היא הדרך לחדש ולחזק את העיר בצורה יעילה, אפקטיבית ולשנים רבות. במסגרת זו, אנו מתחילים את השיווק של פרויקט הפינוי בינוי מהגדולים בעיר ברחוב כצנלסון שבמסגרתו ייהרסו 104 יחידות דיור ישנות וייבנו 560 דירות חדשות ב-5 מגדלי מגורים בני 27 קומות. תוכניות פינוי בינוי הן בעלות חשיבות לאומית, ולגבי בת ים זה ממש צו השעה ואנחנו גאים לקחת בזה חלק פעיל. גם הנהלת העיר מעוניינת לראות את השינוי הזה קורה. רווחתם של התושבים בראש מעייניה והיא נחושה להתגבר גם על קשיים רגולטורים חיצוניים".

אתר בנייה (צילום: shutterstock by ESB Professional)
הפרויקטים החדשים משכו אל העיר אוכלוסייה אמידה ומבוססת | צילום: shutterstock by ESB Professional

בעקבות המגדלים החדשים -  אוכלוסיית בת ים הופכת לאמידה ומבוססת יותר מתמיד

בשנים האחרונות יצאו לפועל בבת ים כמה תוכניות של התחדשות עירונית, כולל טיפוח פארקים וגנים ויצירת מרחבים ציבוריים מרשימים. מול קו המים בחוף הים נבנו שכונות חדשות וכן רובע עסקים, פארק עירוני ועוד. הקמת דירות בסמוך לחוף הים לצד פרויקטים נוספים חדשים יצרה הגירה חיובית איכותית לבת ים. הפרויקטים החדשים משכו אל העיר אוכלוסייה אמידה ומבוססת, דבר שמשנה את המרקם הסוציואקונומי בעיר. גם פרסי מערכת החינוך בבת ים קוסמים לזוגות צעירים ולהורים לילדים ומעודדים הגירה חיובית איכותית. היום בת ים כבר נחשבת עיר מבוקשת וברמה גבוהה ובה הזדמנויות נדל"ן רבות וטובות – עם מחירים שרק עולים ועולים. כרגע אפשר להצביע על עלייה של כ-80 אחוז - ועדיין לא נאמרה המילה האחרונה.

שינוי הנדל"ן בבת ים הוא כמובן תוצר של פינוי בנוי. נכון לעכשיו, עדיין יש בעיר הרבה בנייני מגורים ישנים עם בין 4 ל-7 קומות, שבעתיד יהפכו למגדלי דירות עם סטנדרטים חדשים. אחד מהפרויקטים כאמור, הוא The 5. "כמו כל פרויקט גדול של פינוי בינוי, גם הפרויקט הזה יביא לשינוי במרכז העיר", מסבירה מלכה. "העיר מתחדשת במבנים מודרניים חדשניים ובמגוון שירותים ציבוריים. במסגרת התכנית, בונה החברה בימים אלו, בסמוך לפרויקט, מתחם גני ילדים ומעונות יום לנוחיות הדיירים. כמו כן, נבנים שטחים ציבוריים ושטחים פתוחים נרחבים ומפותחים בין הבניינים וסביבם, נעשה פיתוח סביבתי ועוד. הפרויקט הזה תוכנן מתוך רצון להגשים את השאיפות של משפחות המחפשות איכות חיים במרכז הארץ. הוא יעניק חוויית מגורים שלמה והוליסטית העונה על כל צרכי היומיום של המשפחה והגיל השלישי".

מהם היתרונות של פרויקט THE 5?

"THE 5 הוא אחד מפרויקטי הדגל הגדולים ביותר שעומדים להיבנות בבת-ים ובגוש דן בכלל", עונה מלכה. "הוא  מתוכנן על שטח נרחב שטופל ונוצל באופן מושכל ומיועד רק למגורים. הפרויקט מוקם בנוף פתוח בצמוד לפרויקט ריאה ירוקה עירונית בהיקף נרחב של כ-6 דונם, שעומד לעבור פיתוח ושדרוג: יוקמו במקום מתקני ספורט ומרכזי תרבות וחינוך, שבילי אופניים, מתקני שעשועים פינות מוצלות ועוד. כמו כן, הפרויקט נמצא במרחק הליכה קצר מהים, מקניון בת ים וממרכזי תרבות בעיר. הוא סמוך לתחנת הרכבת, נתיבי איילון, ולתחנת הרכבת הקלה".

לדבריה של מלכה, חמשת המגדלים צפויים להיבנות במקביל ורמת הבנייה, בחירת חומרי הגלם, התכנון והעיצוב מביאים לידי ביטוי את ניסיונה העצום של חברת מעוז דניאל בהקמת שכונות  לאנשים שמבינים את החיים, ממש כפי שעשתה בכפר גנים, ברעננה, בפתח תקווה, בראשון לציון ובערים נוספות. "הדירות מרווחות עם נוף פתוח והעובדה שאין עירוב שימושים (כלומר, רק מגורים) מוסיפה לשלוות הדיירים. כמו כן, בבניינים יהיה לובי מעוצב ומבואה מזמינה בכל קומה ואזורי החנייה מתוכננים היטב כדי לענות על כל צרכי הדיירים", היא מסכמת.

בת ים, תל אביב (צילום: shutterstock by Roofsoldier)
העיר בת ים מציעה אלטרנטיבה למתחרה תל אביב - במחיר שפוי | צילום: shutterstock by Roofsoldier

מיהם הלקוחות האידיאליים של הפרויקט?

קהל היעד של פרויקט The 5 הוא זוגות צעירים, משפרי דיור, מצמצמי דיור ואף משקיעים. "חיברנו בין הפרויקט לבין עמיתי מועדון 'חבר' ואנו יותר מגאים להציע אותו לאנשים שמשרתים את המדינה במשך שנים רבות", מספרת מלכה. "'חבר' הוא ארגון מופת המהווה כוח קנייה גדול ואיכותי, ומנהליו זיהו את הפוטנציאל וההזדמנות הנדל"נית בפרויקט לטובת העמיתים שלהם. במקביל לשיווק זה, יהיה שיווק גם לציבור הרחב על בסיס 'כל הקודם זוכה', בכפוף להרשמה מוקדמת במרכז המבקרים של הפרויקט. אנו מזמינים את הציבור הרחב להצטרף וליהנות ממחירי השקה אטרקטיביים". 

חשוב לציין כי השינויים שעוברת העיר בת ים משפיעים מאוד לטובה על התושבים והתחושות שלהם לגבי העיר. באופן טבעי, נעים יותר להסתובב בין מגדלי מגורים מודרניים לעומת בתי שיכון ישנים. "העיר בת ים הפכה למתחרה ראויה לתל אביב בתחום הנדל"ן עבור זוגות צעירים ומשפחות מפני שהיא מציעה אלטרנטיבה במחיר שפוי", מסכמת מלכה. "אנשים כבר הפנימו שקיומה של הרכבת בבת ים בתוספת הרכבת הקלה, כמו גם הקרבה לנתיבי אילון, כביש 431 והנתיבים החדשים לתל אביב, מחברים את בת ים לכל נקודה בגוש דן - ובעיקר לתל אביב. ובנוסף לכל זה, יש לה גם חוף ים". כך שאם חלמתם לגור במרכז גוש דן, ממש כאילו אתם בתוך תל אביב, אבל בתקציב שפוי הרבה יותר ובסטנדרט מחייה גבוה, זה כנראה הפרויקט שיעניין אתכם.