אפשר להתווכח על התבונה הפוליטית שבהכרזה של טראמפ על העברת השגרירות מתל אביב לירושלים, אבל יש ודאי כמה שחקנים בשוק הנדל"ן שרק מחכים על לקפוץ על ההזדמנות.

כשעוברים על פני רחוב הירקון 71 בתל אביב, הכתובת בה ממוקמת שגרירות ארה"ב בתל אביב, רואים כיום מבנה משרדים ענק אפור ומבוצר, בן 6 קומות. רבים מאיתנו בילו שם שעות ארוכות על המדרכה לצד מאבטחים חמורי סבר, כדי לקבל את הוויזה הנכספת.

אם השגרירות תעזוב את המתחם ותעבור לירושלים, כמו שהבטיח נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ, אין ספק שיבנו על השטח הנושק לחוף הים, בנייני מגורים יוקרתיים ויקרים, מעריכה שמאית המקרקעין נחמה בוגין.

שטח הקרקע בו מדובר הוא שני דונם, שהיא והמבנה עליה נמצאים בבעלות ארה"ב. לדברי בוגין: "מדובר במגרש בן שני דונם אשר זכויות הבנייה בו עומדות על 500% משטח המגרש לפי תוכנית המתאר. בניכוי הפרשות לשטחי ציבור כמקובל, מדובר בסדר גודל של 6,000 מ"ר שטחי בנייה למגורים. פוטנציאל השווי של הקרקע עליה יושבת השגרירות יכול להגיע ל-180 מיליון שקל". בוגין העריכה את השווי הקיים לפי 30 אלף שקלים למ"ר בנוי.

"השגרירות יושבת על אחת הקרקעות האטרקטיביות והיקרות ביותר בישראל", מוסיפה בוגין. "תל אביב בכלל ורחוב הירקון שעל סף הים בפרט הוא מהאזורים המבוקשים והנחשקים ביותר בארץ. מדובר באזור שכבר מפותח ומבונה, למצוא בו נכס שמתפנה ושניתן לפתח אותו משול למציאת מכרה זהב".

מעירית תל אביב נמסר, כי "יעוד הקרקע הוא מגרש ייחודי עבור שגרירות ארצות הברית. המגרש נמצא בבעלות השגרירות. לא הוגשה בשנים האחרונות בקשה לשינוי כלשהו".

במציאות, העברת השגרירות נדחתה שוב, גם על ידי טראמפ, "למועד המתאים". לא ברור אם במהלך כזה תעבור השגרירות כולה לירושלים, או שתעביר לעיר רק חלק מהפעילות שלה.