הבית הפרטי עם הגינה וגג הרעפים פינה את מקומו למגורים מול הים בצמרת החלומות של משפרי הדיור. מה יותר טוב מאשר לפתוח את התריס בבוקר לנוף של ים כחול, לצפות בשקיעה מרהיבה מלווה בבריזה מרעננת? ואנחנו לא מדברים רק על מגדלי הפאר של תל אביב, אלא על מגדלים ובניינים הנבנים לאורך כול רצועת החוף של ישראל. בכול הערים שיש להן חוף ים צמוד, יש ביקוש גדול למגורים מול הים. לרוב מדובר בפרויקטים מפוארים במחירים גבוהים בהרבה יחסית למרכז העיר. רבים מהרוכשים קונים דירות מול הים להשקעה ומשכירים אותן במחיר גבוה מאוד יחסית, אך מעטים הנכסים שנמצאים בקו ראשון, ממש על הים.

מגורים על הים​ (צילום: getty images)
בכל הערים הממוקמות לאורך החוף יש בנייה אקסקלוסיבית בקו ראשון לים | צילום: getty images

"דירות בקו ראשון לים זה שוק בפני עצמו," אומרת שמאית המקרקעין נחמה בוגין. "הפער במחירים בין דירות במרכז העיר לבין הדירות מול הים באותה העיר הוא של עשרות אחוזים. אפילו קו שני לים, לעומת קו ראשון, זול במחירי הקרקע שלו ב-50 אחוזים".

רצועת החוף הים תיכונית של ישראל משתרעת לאורך כ-190 קילומטר. כשליש מהם תפוסים על ידי נמלים ומפעלים. בכל הערים הממוקמות לאורך החוף יש בנייה אקסקלוסיבית בקו ראשון לים. היקרה ביותר היא כמובן תל אביב, שם מגיעים המחירים לכ-60 אלף שקלים למ"ר לעומת, 30 אלף שקלים למ"ר ברחוב בן-יהודה, שבעצמו נמצא במרחק יריקה מהים.

נחמה בוגין (צילום: עמית ישראלי)
שמאית המקרקעין נחמה בוגין | צילום: עמית ישראלי

ב-20 השנים האחרונות נבנו עשרות פרויקטים לאורך רצועת החוף, והיצע השטחים הפנויים לבנייה הולך ומצטמצם. "שטחים רבים על קו החוף נמכרו לבנייה, שטחים אחרים אסורים לבנייה. המוצר הזה הופך להיות יותר ויותר נדיר", מסבירה נחמה בוגין. "מצד שני הדרישה לא יורדת. את תושבי החוץ שהשקיעו בדרך כלל במגורים מול הים החליפו ישראלים שמחפשים את הדירה עם הנוף לים. במצב של היצע שהולך ויורד מול ביקוש עולה, מחירי הדירות האלו רק יעלו. גם אם תהיה ירידת מחירים בשוק המגורים בשנים הקרובות, שוק המגורים על קו ראשון לים בטוח שישמור על המחירים, וגם יהיו מקומות בהם הוא ימשיך ויתייקר".

כדי ליהנות ממגורים מול הים הכחול והפתוח, לא חייבים לקנות דירות ב-60 אלף שקל למ"ר, וגם לא ב-30 אלף שקל למ"ר. ערי החוף מציעות לכם מחירים הרבה יותר זולים עם אותו הנוף. לשם כך עשינו השוואה בין מחירי דירות חדשות בנות ארבעה חדרים בקו ראשון לים בערים אלו. המחירים מתבססים על מדד הנדל"ן של יד 2, מדלן ונדלן.קום.

חופים (צילום: לאדי ישראל ודוברות עיריית אשקלון)
בדרום הארץ - אשקלון | צילום: לאדי ישראל ודוברות עיריית אשקלון

אשקלון

העיר הדרומית ביותר בין ערי החוף בישראל. יש לה רצועת חוף ארוכה של 12 קילומטרים, ו"מדד החוף הנקי" האחרון של המשרד להגנת הסביבה מדרג אותה בדרוג "נקי", שהוא אחד מתחת לדרוג הגבוה ביותר.

מחיר דירת 4 חדרים חדשה מול החוף באשקלון הוא כ-1.58 מיליון שקלים.

אשדוד

לעיר רצועת חוף שאורכה שישה קילומטרים. למעט אזור הנמל והתעשייה. מדובר ברצועת חוף מטופחת ועמוסה במסעדות ובתי קפה, שכמעט תמיד מלאים. חופיה מושכים תיירים רבים ותושבים מהסביבה הקרובה לאשדוד. המשרד להגנת הסביבה דרג את החוף של אשדוד בדרוג הגבוה ביותר "נקי מאוד" בו זכו רק ארבעה חופים בארץ (כולל אלה שלא לצד הים התיכון).

מחיר דירת 4 חדרים חדשה מול החוף באשדוד הוא כ-1.51 מיליון שקלים.

ראשון לציון

במפתיע, רצועת החוף של העיר משתרעת לאורך 1,025 מטרים בלבד. עם זאת, חופי העיר מסודרים מאוד ונקיים.

מחיר דירת 4 חדרים במגדל חדש מול היום כ-2.1 מיליון שקלים.

בת-ים

אורך רצועת החוף של העיר הוא 3 קילומטרים וחצי. החופים ידועים ברוחבם המיוחד והם מטופחים מאוד.  העיר זכתה בדרוג הגבוה ביותר במסגרת מדד החוף הנקי. לאורך כול הרצועה בנתה העיריה טיילת מרהיבה הכוללת גם מקומות בילוי רבים.

מחיר דירת 4 חדרים חדשה עם נוף לים, אך לא בקו ראשון – 1.9 מיליון שקל.

תל אביב

העיר נהנית מרצועת חוף גדולה במיוחד באורך 14 קילומטרים. חופיה המטופחים שזכו בדרוג הגבוה ביותר של מדד החוף הנקי של המשרד להגנת הסביבה, מושכים אליהם תושבים מכול רחבי הארץ, כמו גם תיירים רבים. יש לה מרינה גדולה וטיילת ארוכה לצד מקומות בילוי רבים.

רוב רוכשי הדירות בקו ראשון לים בתל אביב היו בעבר תושבי חוץ ועשירי ישראל. כיום החליפו אותם גם הייטקיסטים רבים ובעלי מקצועות חופשיים שיכולים לממן את המגורים באזור זה.

מחיר דירת 4 חדרים חדשה מול הים בתל אביב הוא כ-6 מיליוני שקלים.

הרצליה

העיר נהנית מרצועת חוף של שישה קילומטרים; לאורך החוף שורת מלונות, אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים, מרינה, מרכזי קניות ומסעדות.

אין הרבה בנייה חדשה בקו ראשון לים בהרצליה. מחיר דירת 4 חדרים (חדשה) הוא החל מ-3.5 מיליון שקלים.

נתניה

עיר שמזוהה עם תיירות והשקעה בנדל"ן של תושבי חוץ. רצועת חוף לאורך 12.5 קילומטרים מטופחת ושוקקת חיים. עם זאת, חופיה של נתניה הם לא מהנקיים ביותר וזכו לדרוג "בינוני" במדד החוף הנקי.

מחיר דירת 4 חדרים חדשה מול החוף בנתניה – כ-2.8 מיליון שקלים.

חדרה

חופי חדרה משתרעים לאורך שבעה קילומטרים. הבנייה היא ממש על קו ראשון מול הים, מערבית לכביש 2. בשנים האחרונות משקיעה העיריה בפיתוח החופים ורצועת החוף בכלל בתקווה להפוך את חדרה ללא פחות מ"מונקו" של ישראל, כפי שאמרו בכירי העיריה. חופי חדרה זכו לדרוג הגבוה ביותר של מדד החוף הנקי.

מחיר דירת 4 חדרים חדשה במגדלים מול הים – כ-2.6 מיליון שקלים.

אכזיב

מדובר באזור שמושך תיירים מכל העולם, רצועת חוף ייחודית באורך 4.5 קילומטרים מלאת לגונות כחולות-ירוקות, בעלי חיים ימיים וקו אופק שלא נגמר. האזור נמצא בתנופת פיתוח, שכונות חדשות נמצאות בבנייה ובתכנון עם אלפי יחידות דיור חדשות כמו שכונת אכזיב היוקרתית הממוקמת ממש על קו החוף. בשנים הקרובות כביש 6 יגיע עד צומת כברי הקרובה מאוד לאזור ויקל אף יותר את ההגעה.

מחיר דירת 4 חדרים חדשה על קו הים – 1.25 מיליון שקלים.

מגורים על הים​ (צילום: הדמיה, סטודיו 84)
לגונות מטריפות באכזיב | צילום: הדמיה, סטודיו 84

מגורים על הים​ (צילום: הדמיה, סטודיו 84)
כמו שכונת אכזיב היוקרתית הממוקמת ממש על קו החוף | צילום: הדמיה, סטודיו 84