בניין אסותא וילג' בתל אביב (צילום: אור אליעז)
מגדל אסותא וילג' | צילום: אור אליעז

בתחילת השבוע, עם תחילת מזג האוויר החורפי, קבוצות הפייסבוק של תושבי מרכז תל אביב החלו לגעוש. "אני מתחרפנת מהרעש", כתבה גולשת אחת, "הייתי בטוח שחייזרים נחתו", כתב תושב נוסף, "זה פשוט נוראי", כתב דייר נוסף.

על מה הם מתלוננים? על רעש חד מאוד של שריקה הנשמעת מכיוון מגדל "אסותא וילג'" בפינת הרחובות ז'בוטינסקי-יהושע בן נון, מגדל מגורים יוקרתי בעל 26 קומות, שנחנך לפני כשלוש שנים על חורבותיו של בית החולים אסותא ששכן בעבר במקום. בבניין גרים ומחזיקים דירות אנשים רבים שורה גורמים מובילים במשק כמו אהוד ברק ומנכ"לית בנק לאומי לשעבר, גליה מאור.

"הרעש פסיכי ובלתי נסבל", כותב ב', המתגורר סמוך למגדל, "בכל פעם שיש רוח מכיוון מסוים נשמעת שריקה חזקה מאוד שמפחידה את הכלבים בשכונה ולא מאפשרת לעבוד. אני עובד מהבית, ובכל פעם שמתחילה רוח אני צריך לשים אוזניות ומוזיקה כדי שאוכל להתרכז".

בקבוצות הפייסבוק התושבים מעלים סרטונים מרדיוס של מאות מטרים מהבניין בהם השריקה נשמעת באופן ברור וחזק.

אך האם שומעים את השריקה מהמגדל עצמו? כשאנחנו שואלים דיירים במקום, הם מופתעים מעניין השריקה ואומרים שמעולם לא שמעו אותה. בשיחה איתנו, גליה מאור מציינת שהיא מחזיקה דירה בבניין אך אינה מתגוררת בו, אבל מדי חורף שומעת תלונות מהשכנים על השריקה.

יצוין כי הבניין נבדק ואושר על ידי עיריית תל אביב יפו, והיא אף כללה יחד עם היזמים אלמנטים רבים לטובת הציבור במקום – הנגשת שתי גינות ציבוריות לטובת התושבים, מעבר חופשי בפרויקט, בניית אשכול גני ילדים וחניון ציבורי.

יש פתרון

עם בדיקתנו, מסתבר שהפתרון לבעיה הטורדנית קרוב מאי פעם, כך לפי האדריכל שתכנן את הפרויקט ודייר בבניין, משה צור. "אצלנו בבניין לא שומעים את השריקה, אבל תושבי השכונה התלוננו לא מעט פעמים ואנחנו רוצים להתחשב בדיירים שמסביבנו"

"התייעצנו עם יועץ אקוסטיקה ובמשך לא מעט זמן ניסינו לפתור את הבעיה", מוסיף צור,"יש בגג קטע ברצפה שמחזיקה את המעקה שהרוח עוברת דרכו ויוצרת את השריקה. הגענו למקור יחד עם חברת הניהול, הפתרון כבר אושר, נעלה אותו לישיבת ועד הבית הקרובה – ואני מקווה שבשבועות הקרובים הבעיה תיעלם".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "מגדל אסותא וילג' קיבל היתר בנייה ואכלוס ולא נמצא בו כשל הנדסי".