המדינה שלנו חוגגת 73 שנים להיווסדה, ואיך אפשר בלי חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל? אז כדי לחגוג את יום העצמאות למדינה, החלטנו לבדוק מה נוכל למצוא בכתובת "הרצל 73" בשלל ערים ברחבי המדינה. בדרך מצאנו פסיפס מרתק של בתים ועסקים, רחובות ישנים וחדשים, ולא מעט דברים שאפשר להגיד על המדינה שלנו, שנמצאת בתוך העשור השמיני לחייה.

"בגלל הכבוד הגדול לחוזה המדינה, לרוב רחוב הרצל הוא רחוב מהראשונים שנוסדו בעיר, והוא גם כמעט תמיד רחוב ראשי וחשוב", אומר טל קופל, מנכ"ל madlan, "עם השנים הפכו רוב ה'הרצלים' לרחובות סואנים שעיקרם הוא משרדים ומסחר".

הרצל 73 תל אביב (צילום: google street view)
הרצל 73 תל אביב | צילום: google street view

מרחוב ראשי לרחוב הרהיטים: הרצל 73, תל אביב

עם יסודה של העיר העברית הראשונה, רחוב הרצל היה הרחוב הראשון והמרכזי ב"אחוזת בית". מסביבו צמחה העיר, ובסופו עמדה ה"גימנסיה הרצליה", בית הספר הגדול והחשוב בעיר, ובהמשך – מגדל שלום מאיר שמתנוסס בסופו גם היום.

עם השנים, ועם ההימצאות בדרום תל אביב, רחוב הרצל הפך לרחוב תעשייה ומסחר, כשהוא למעשה מהווה "בירת הרהיטים" של העיר ואולי גם של המדינה, עם חנויות רהיטים רבות שנמצאות בו.

בהרצל 73 נמצא סניף של "הראל ארונות", חברה ותיקה בענף הרהיטים שעל אף המעבר הכולל של הענף לייצור במזרח אסיה, ממשיכה להתגאות בייצור הישראלי שלה.

"סבא שלי הקים את החברה הזו לפני 30 שנים, ואנחנו ממשיכים לשמור על הייצור בישראל כערך", מספר גיא ריינדל, מנכ"ל החברה. "גם המיתוג שלנו בעברית ואנחנו מאוד אוהבים את המדינה שלנו, ומקווים שכולנו נמשיך לשמור על הערכים שלנו ושלא נאבד את העברית שלנו".

עוד על הרחוב? המחיר הממוצע למ"ר בשכונה, בקניית דירה, הוא 44.3 אלף שקלים, מרבית תושבי השכונה (כ-25%) הצביעו למפלגת העבודה, ועל אף שגרים בשכונה הרבה משפחות צעירות, בתי הספר בשכונה לא מצטיינים – בציון ממוצע של 35 במדד madlan לעומת הממוצע העירוני העומד על 69.

הרצל 73 חיפה (צילום: google street view)
הרצל 73 חיפה | צילום: google street view

הרחוב המסחרי שנזנח: הרצל 73, חיפה

בעיר הנמל הצפונית רחוב הרצל נמצא בליבה של שכונת הדר הכרמל, הנמצאת במעלה הר הכרמל ומתחת לשכונות ואדי סאליב ו-ואדי ניסנס המוכרות. בעבר, הרחוב והשכונה נחשבו למרכז העיר חיפה, אך כיום אזורים אחרים קיבלו את היוקרה וכיום הרחוב, כמו גם השכונה, מוזנחים ומאכלסים אוכלוסייה ממעמד סוציו אקונומי נמוך יחסית, כמו גם צעירים רבים שעברו לשכונה.

בהרצל 73 עצמו תוכלו למצוא בניין מסחרי שמאכלס חנות חיות, סניף של בנק הפועלים וסניף של קופת חולים מכבי. כמו בניין מספר 73, הרחוב ברובו הוא רחוב מסחרי עם חנויות הפונות לרחוב.

מחיר ממוצע לקניית דירה בשכונה הוא 11.3 אלף מרבית תושבי השכונה הצביעו לישראל ביתנו (17%), ולליכוד (17%).

הרצל 73 ראשון לציון (צילום: google street view)
הרצל 73 ראשון לציון | צילום: google street view

עדיין מרכז העיר הישנה: הרצל 73, ראשון לציון

גם בעיר היין רחוב הרצל הוא מהרחובות הוותיקים והמרכזיים בחלק הישן של העיר, כשהוא מסתיים בצד אחד בדרך המכבים, שמובילה לכביש הבינעירוני 44 המחבר את מזרח העיר עם תל אביב ורמלה, ומהצד השני במחלף של הכביש המהיר 431. ביניהם הוא גם עובר דרך כל מרכז העיר הישנה, הכולל גם את רחוב רוטשילד שברבות השנים הפך למדרחוב.

מספר 73 הוא בניין מסחרי, הכולל סניף בנק של מזרחי טפחות, צ'יינג' ומעבדה סלולרית, והוא נמצא באמצעו של הרחוב ובקרבת היכל התרבות, יקבי כרמל וגן המושבה.

הוא נמצא בשכונת רמב"ם שמאכלסת תושבים ממעמד הביניים, באזור הרישום של בית הספר חביב, שנחשב לבית הספר העברי הראשון בעולם, ומחיר המ"ר הממוצע בשכונה הוא 19 אלף שקלים.

הרצל 73 בני ברק (צילום: google street view)
הרצל 73 בני ברק | צילום: google street view

בלב שכונה קשה: הרצל 73, בני ברק

בבני ברק רחוב הרצל הוא דווקא רחוב שקט יחסית, שנמצא בליבה של שכונת פרדס כץ, שכונה חלשה וענייה שבעבר גם שמה נקשר בבעיות פשיעה רבות. הוא מסתיים ברחוב המרכזי והשוקק של האזור, רחוב ז'בוטינסקי.

השכונה נחשבה בעבר לאחת השכונות היחידות בעיר שאינן חרדיות, אך כיום מספר החרדים גבוה ממספר החילונים בשכונה. במספר 73 אנחנו מוצאים בית מגורים דו קומתי שנבנה אי אז ב-1950. יש בה אחוז גבוה של לא מועסקים (37%), ובבחירות המפלגות המפלגה הפופולארית בשכונה הייתה ש"ס. המחיר הממוצע למ"ר בשכונה הוא 26 אלף שקלים למ"ר.

הרצל 73 לוד (צילום: google street view)
הרצל 73 לוד | צילום: google street view

הבית והרחוב שננטש במלחמת העצמאות: הרצל 73, לוד

גם בלוד רחוב הרצל הוא רחוב ותיק מאוד, והוא חלק משכונת העיר העתיקה שנהרסה כליל לאחר מלחמת העצמאות, בעקבות בריחתם של תושבים רבים מהעיר והשכונה. יוצאי מעברות בסביבה שכנו בעיר, והבנייה בשכונה עד היום מעטה מאוד – ומאופיינת במגרשים נטושים רבים. עם זאת, יש בשכונה תכניות התפתחות משמעותיות שיוסיפו אלפי דירות ושטחי תעסוקה לאזור.

במספר 73 בשכונה אפשר למצוא בניין מסחרי שנבנה בשנות ה-70 ושימש עד לאחרונה כסניף דואר, ומאז משמש כגן ילדים.

השכונה נחשבת לחלשה מאוד מבחינה סוציואקונומית, וגרים בה יחד מכל קצוות הקשת – חילונים ודתיים, יהודים וערבים, ובבחירות האחרונות הצביעו מרבית תושבי השכונה לליכוד. מחיר ממוצע למ"ר בשכונה הוא 4,250 שקלים.

הרצל 73 רמלה (צילום: google street view)
הרצל 73 רמלה | צילום: google street view

עדיין מרכז העיר: הרצל 73, רמלה

בניגוד לערים אחרות, בהן הרצל היה מרכז העיר הישנה, ברמלה שדרות הרצל הן עדיין המרכז הבלתי מעורער של העיר. הרחוב מתחיל בכביש 44, אחת מהכניסות הראשיות לעיר, ומסתיים בכביש 40, כניסה נוספת לעיר מכיוון מזרח, ולאורכו חנויות רבות, שוק רמלה המפורסם, התחנה המרכזית וקריית הממשלה.

מספר 73 כולל בניין מסחרי ישן עם כמה חנויות, בהן בוטיק שמלות ערב וחנות ציוד אורתופדי. 73 נמצא במרכז הרחוב, לא רחוק מבריכת הקשתות המפורסמת.

שכונת השופטים היא שכונה ישנה בבסיסה, למרות לא מעט בנייה חדשה בעשור האחרון באזור. כיום מדובר בשכונה חלשה מאוד מבחינה סוציו אקונומית, כשל-72% מהתושבים אין תעודת בגרות. המחיר הממוצע למ"ר בשכונה הוא 13.3 אלף שקלים למ"ר.

הרצל 73 נהריה (צילום: google street view)
הרצל 73 נהריה | צילום: google street view

בפינת שדרות הגעתון: הרצל 73, נהריה

גם בנהריה הרחוב על שמו של חוזה המדינה הוא רחוב מרכזי, וככזה הוא חוצה את שדרת הגעתון היפהפייה של העיר. הרחוב נמצא בין הים לכביש 4, ונמצא לא רחוק מקניון ארנה הגדול בעיר.

מספר 73 נמצא ממש על הצומת בין הרחוב לשדרות הגעתון, ונמצא קרוב מאוד לתחנה המרכזית של העיר ולבניין העירייה. בבניין עצמו, שנבנה כבר בשנות ה-40' של המאה הקודמת, תמצאו סושי בר וחנות לאביזרי רכב, ובקומה השנייה משרד עורכי דין.

השכונה מאכלסת תושבים ממעמד הביניים, רבים מהם חילונים, ובבחירות האחרונות רוב התושבים הצביעו לליכוד. המחיר הממוצע למ"ר בשכונה הוא 13.3 אלף שקלים.

הרצל 73 אור יהודה (צילום: google street view)
הרצל 73 אור יהודה | צילום: google street view

על סיפה של התחדשות: הרצל 73, אור יהודה

אור יהודה היא עיר שנמצאת לפתחה של תנופת בנייה גדולה מאוד, בזכות מיקומה הנחשב והמרחק הקצר מת"א. דווקא בה רחוב הרצל הוא רחוב פנימי ונסתר, שנמצא לא רחוק ממרכז העיר הנוכחית.

מספר 73 הוא בית דו משפחתי בן 2 קומות, שלא רחוק ממנו צפוי להתקיים בקרוב פרויקט פינוי בינוי נרחב.

שכונת שיכון ממשלתי, בה נמצא רחוב הרצל, היא שכונה בה גרים תושבי מעמד הביניים, על אף של-67% מתושביה אין תעודת בגרות. 52% מתושבי השכונה הצביעו לליכוד בבחירות האחרונות, והמחיר הממוצע למ"ר בשכונה הוא 21 אלף שקלים למ"ר.

הרצל 73 רחובות (צילום: google street view)
הרצל 73 רחובות | צילום: google street view

במרכז סכסוך: הרצל 73, רחובות

ברחובות, רחוב הרצל הוא חלק מאחת מהשכונות המוקדמות ביותר של העיר, שמאכלסת תושבים עוד מהמאה ה-19 – שכונת שעריים.

טל קופל, משנה למנכ"ל מדלן (צילום: שרון אלדר, יחסי ציבור)
טל קופל | צילום: שרון אלדר, יחסי ציבור
שכונה זו, שמאכלסת ברובה את יוצאי תימן, ידועה בעיקר בזכות קבוצת הכדורגל שלה, מכבי שעריים, ששיחקה לאחרונה בליגה הלאומית, וגם בזכות הסכסוך בין תושבי השכונה לתושבי השכונה הצמודה, שכונת מרמורק, שגם היא מאכלסת יוצאי תימן. סכסוך זה זכה כבר למספר סרטים שעסקו בו, כמו הסרט "ממלכת עדני".

מספר 73 הוא בית דירות ישן בן שני קומות, והוא מיועד להיהרס במסגרת תכנית התחדשות עירונית שמתוכננת לעשור הבא ותביא לפינוי בינוי משמעותי ולבנייה של מאות יחידות דירות באזור.

השכונה מאכלסת תושבים ממעמד הביניים, לכשני שליש מהתושבים אין תעודת בגרות, ו-49% הצביעו בבחירות האחרונות לליכוד. מחיר ממוצע למ"ר בשכונה הוא 16.6 אלף שקלים.

הרצל 73 דימונה (צילום: google street view)
הרצל 73 דימונה | צילום: google street view

פרגון מוגבר: הרצל 73, דימונה

בדימונה שדרות הרצל הן עדיין שדרות מרכזיות מאוד, והפרגון להרצל לא נגמר כאן – בשדרות עצמן תמצאו כיכר בשם "אם תרצו אין זו אגדה".

מספר 73 נמצא במרכז הרחוב, והוא בניין רכבת בן 3 קומות, כשמצדו השני של הרחוב נמצא מפעל כיתן שעליו צפויה לקום שכונה גדולה וחדשה בעיר הדרומית.

שכונת שבעת המינים, בה נמצא הבניין, היא שכונה במצב סוציו אקונומי נמוך, אך עם הרבה ילדים יחסית – 41% מהתושבים הם מתחת לגיל 18. 52% מתושבי השכונה הצביעו לליכוד, והמחיר הממוצע למ"ר בשכונה הוא 5,800 שקלים למ"ר.