במונחים של גובה עסקות רכישה, 2016 היתה שנה חלשה במיוחד בשוק נכסי היוקרה, עם עסקות ספורות בלבד למכירת דירות בעשרות מיליוני שקלים. היחלשות השוק לא פסחה על תחום השכירות, אשר גם בו הצטמצמו משמעותית סכומי ההשכרה הממוצעים. עד לפני שלוש־ארבע שנים עוד ניתן היה להצביע על עסקות רבות בגובה של 50 אלף שקל כדמי שכירות חודשיים, לרבות באזורים החורגים מקו החוף של תל אביב, כדוגמת הרצליה פיתוח ומרכז ירושלים. כיום, אומרים למגזין TheMarker מתווכים המתמחים בתחום היוקרה, המצב שונה בתכלית.

סוזן ניסים, סוכנת נדל"ן ומנהלת מחלקת שגרירויות וחברות זרות ב"אנגלו־סכסון הרצליה פיתוח", אומרת כי שוק השכרות היוקרה בכלל, וזה של הרצליה פיתוח בפרט, נשען על כמה קהלי יעד: הראשון והעיקרי שבהם הוא של יהודים אמידים שמבקשים לעשות עלייה, אך מעוניינים להתחיל משכירת נכס בישראל, בטרם ירכשו אחד לעצמם. העסקות שביצעה אוכלוסייה זו, שבה בולטים במיוחד יהודי צרפת, הזינו בשנים האחרונות את השוק. ואולם בשנה החולפת הצטמצמו היקפי ההגירה, והשפעתה פחתה. בנוסף, תקנות וחוקים חדשים שקבעה מערכת הבנקאות הצרפתית מקשים הרבה יותר על העברת הסכומים שקהל זה הביא עמו בעבר אל שוק נדל"ן היוקרה הישראלי – הן לרכישה והן להשכרה של בתים.

קהלי יעד נוספים להשכרת נכסי יוקרה הם דיפלומטים ושליחי חברות זרות הפועלות בישראל, ואולם, אומרת ניסים, גם בגזרות אלו חלה רגיעה. "ניתן לראות ירידה בתקציבי השגרירויות המופנים לנושא, וכך גם אצל החברות הזרות", היא מספרת. "בקיץ השכרנו כמה וילות עם בריכות במיקומים אטרקטיביים בהרצליה – למשל ברחובות השקטים שבקרבת רחוב וינגייט. אבל אם בעבר הצלחנו להשכיר נכסים בסכומים של יותר מ־25 אלף שקל, הרי שכיום המחיר הממוצע הוא 20 אלף שקל ואפילו פחות מכך".

דברים דומים שמענו משיחות עם מתווכי יוקרה בירושלים, שם כיום כבר כמעט אין עסקות השכרה ביותר מ־20 אלף שקל. השוק היחידי שבו עוד ניתן לראות עסקות בסכומים של 30 ו־40 אלף שקל לחודש הוא כמובן שוק היוקרה התל אביבי, שם מושכרים במחירים אלה שני סוגי נכסים: דירות במגדלים, ונכסים בקרבת קו החוף. הנה כמה מעסקות שכירות היוקרה הבולטות של השנה החולפת.

וילה בהרצליה פיתוח
60 אלף שקל לחודש

לפני כשנה הושכרה וילה רחבת ידיים הבנויה על מגרש של דונם בצפון הרצליה פיתוח עבור שכר דירה חודשי של 60 אלף שקל. שטחו הבנוי של הבית הוא כ־600 מ"ר בארבעה מפלסים, בהם קומת מרתף. בתוך הבית מעלית פנימית המקלה על הניידות בין הקומות. זהו מבנה חדש יחסית, בן שש שנים בלבד, בעל עיצוב אדריכלי ייחודי בסגנון כפרי.

על אף המחיר הגבוה, אין זו וילה הבנויה באחד הקווים הראשונים לחוף הים – שם באופן מסורתי ממוקמים הנכסים היותר יקרים של שכונת הווילות היקרה ביותר בארץ. הנכס ממוקם באחד הרחובות הקטנים הסמוכים למחלף כפר שמריהו ממערב.

לדברי סוזן ניסים מאנגלו־סכסון הרצליה פיתוח, אשר תיווכה בעסקה, הנכס הוצע להשכרה לאחר שבעליו ניסה למכור אותו במשך תקופה מסוימת, אך לא הצליח לקבל עבורו את המחיר שרצה. לעומת זאת, התשואה שמקבל המשכיר בעסקת ההשכרה גבוהה משמעותית מהממוצע לאזור, שהוא כ־3%. את הבית שכרה משפחה ישראלית ותיקה מהשכונה.

 

שכונת פארק צמרת בתל אביב, ינואר 2015 (צילום: נתי שוחט, יונתן זינדל, רועי אלימה, פלאש 90)
שכונת פארק צמרת בתל אביב | צילום: נתי שוחט, יונתן זינדל, רועי אלימה, פלאש 90

מיני פנטהאוז בפארק צמרת
40 אלף שקל לחודש

מיני פנטהאוז במגדל הברונזה בשכונת פארק צמרת בצפון תל אביב הושכר עבור 40 אלף שקל לחודש. שטח הדירה שעיצב האדריכל חנן פרי הוא 200 מ"ר, והיא כוללת מרפסת בשטח 70 מ"ר עם נוף פתוח לכיוון הים, שלוש חניות ושני מחסנים. הדירה ממוקמת באחת הקומות הגבוהות של המגדל בן 29 הקומות ויש בה שני חדרי שינה גדולים עם מקלחת צמודה לכל אחד, וחדר שינה נוסף לעוזרת. העסקה נחתמה במהלך 2016 על ידי שוכרת מבוגרת ממשפחה ידועה, החיה בגפה. לדברי אוריאן כהן ממשרד התיווך "רימקס פלייס" תל אביב, אשר תיווכה בעסקה, בשנים האחרונות בוצעו במגדל כמה עסקות השכרה נוספות ב־30־35 אלף שקל.

 פנטהאוז בפארק צמרת 
37 אלף שקל בחודש

במגדל מנהטן שבשכונת פארק צמרת בצפון תל אביב הושכר פנטהאוז בשטח של 200 מ"ר עם מרפסת בשטח של 40 מ"ר. בנוסף לשכר הדירה, משלם השוכר 4,500 שקל מדי חודש כדמי ניהול, כך שבסך הכל מגיעות הוצאותיו החודשיות עבור דיור ליותר מ־40 אלף שקל. הדירה, בבעלותו של איש עסקים ידוע, הושכרה לדיפלומט בכיר.

הדירה ממוקמת באחת הקומות העליונות של הבניין, שבו 31 קומות. ומהמרפסת נשקף נוף מרהיב לכיוון הים. בעסקה תיווך אסף רוזיו, בעלי רשת התיווך רוזיו נכסים המתמחה בנכסי יוקרה בתל אביב. 

דופלקס ברמת אביב ג' 
35אלף שקל בחודש

במגדלי אביב בגימל שבמערב שכונת רמת אביב ג', הושכר דופלקס בן 6 חדרים ששטחו 250 מ"ר, תמורת שכר דירה חודשי של 35 אלף שקל. מלבד שכר הדירה, משלמים השוכרים גם 4,000 שקל מדי חודש כדמי ניהול, כך שסך ההוצאה הוא כ־39 אלף שקל מדי חודש. הדופלקס משתרע על פני שתיים מקומות הביניים של המגדל בן 17 הקומות, ויש בו ריהוט מלא, חימום רצפתי, מערכות בית חכם ו־28 מ"ר של מרפסות הפונות לים. בעסקה תיווך אסף רוזיו.

פרויקט "בלו" מצפון מערב לצומת גלילות (צילום: יגאל הררי, TheMarker)
פרויקט בלו מצפון מערב לצומת גלילות | צילום: יגאל הררי, TheMarker

חצי קומה במתחם גלילות
33 אלף שקל בחודש

בפרויקט מגורי היוקרה "בלו", הממוקם מצפון־מערב לצומת גלילות, הושכרה דירת חצי קומה בת שלושה חדרים בשטח של 300 מ"ר בנוי, עם מרפסת בת 60 מ"ר הפונה לים, תמורת 33 אלף שקל בחודש. בנוסף, משלם השוכר דמי ניהול של 4,500 שקל לחודש. הדירה המעוצבת אדריכלית ממוקמת באחת הקומות הגבוהות מתוך 13, ודיירי המתחם נהנים מבריכת שחייה, חדר כושר, מתחם ספא, מגרש טניס, סאונה ושמירה. בעסקה תיווך אסף רוזיו.

פנטהאוז בטיילת של הרצליה
30 אלף שקל בחודש

דירה מפוארת הפונה לים, ברחוב הטיילת של הרצליה (רמת ים), הושכרה לקראת סוף 2016 עבור 30 אלף שקל. שטחו הבנוי של הנכס 200 מ"ר, והוא כולל ארבעה חדרים ומרפסת בשטח עצום של כ־200 מ"ר נוספים. לדברי סוזן ניסים מאנגלו־סכסון הרצליה פיתוח, אשר תיווכה בעסקה, "הדירה הושכרה לעובדי הייטק מחברה בינלאומית, והיא משופצת ומעוצבת כחדשה".

דירה במגדל השופטים ברחוב אבן גבירול בתל אביב
26 אלף שקל בחודש

במגדל הממוקם בפינת הרחובות אבן גבירול ושאול המלך בתל אביב הושכרה לאיש עסקים ידוע ובת זוגו דירה באחת הקומות הנמוכות. שטח הדירה 240 מ"ר, ויש בה גם מרפסת בשטח של 24 מ"ר נוספים. גובה דמי הניהול שנגבים מהשוכר הוא 6,000 שקל, כך שסך הוצאתו החודשית עבור המגורים בלבד היא 32 אלף שקל. במגדל שתי בריכות שחייה – האחת מקורה ומחוממת, והשנייה חיצונית – וכן חדר כושר, ספא עם סאונה וג'קוזי, חדר ישיבות ושירותי שמירה. לשכנה מלמעלה קוראים שרי אריסון, והיא מתגוררת בטריפלקס המתפרש על כל שלוש הקומות העליונות. בעסקה תיווך משרד רימקס Ocean.

מגדל ברחוב פרישמן בתל אביב (צילום: עופר וקנין, TheMarker)
מגדל ברחוב פרישמן בתל אביב | צילום: עופר וקנין, TheMarker

דירה במגדל ברחוב פרישמן בתל אביב 
25,600 שקל בחודש

דירה במגדל ברחוב פרישמן בתל אביב הושכרה עבור דמי שכירות חודשיים של 25,600 שקל. 4,400 שקל נוספים משולמים על ידי הדיירים כדמי ניהול, כך שסך הוצאתם החודשית עבור מגורים בדירה הוא 30 אלף שקל.

הדירה ממוקמת בקומת ביניים במגדל בן 24 הקומות, ונהנית מנוף מרהיב לים. יש בה שלושה חדרי שינה, מהם שני ממ"דים המשמשים חדרי ארונות. שטחה הבנוי 120 מ"ר, והיא כוללת מרפסת בשטח 30 מ"ר. דיירי המגדל נהנים משמירה, חדר כושר, בריכה וחדר ישיבות. משרד רימקס Oceanתיווך בעסקה.

וילה בהרצליה פיתוח 
25 אלף שקל בחודש

וילה בת 7 חדרים בקו הרביעי מחוף הים בשכונת הרצליה פיתוח, בקרבת כיכר טיראן, הושכרה לאחרונה למשפחת עולים חדשים מספרד המבקשת לקנות בית באזור. לדברי סוזן ניסים, שתיווכה בעסקה, שטח הווילה הבנוי הוא 350 מ"ר על מגרש בן חצי דונם, והיא כוללת חמישה מפלסים, מרתף ובריכת שחייה.

הכתבה פורסמה במקור באתר TheMarker

כתבות נוספות:
מייסד חברת טרייד מוביל, דודו דיין, הלך לעולמו בטרם עת
סביב שולחן בית הקפה: כך תואמה הדחת יו"ר רשות החשמל