במגמת ירידה (צילום: getty images)
אפשר לנצל את הירידות בבורסה כדי למצוא מניות בהזדמנות | צילום: getty images

הירידות התלולות בשוק ההון הובילו לכך שבוא האביב מקדם את המשקיעים עם מגוון רחב של חברות איכותיות שמניותיהן נסחרות בזול; מניות שאם תתחילו להשקיע בהן בהדרגה כבר כעת ותעשו את זה נכון, בעוד חמש עד עשר שנים יהיו שוות הרבה יותר משוויו הנוכחי. הנה עשר דוגמאות של חברות איכותיות, בעלות מאזן חזק עם הרבה מזומנים ומעט חובות, המציגות צמיחה, תזרים מזומנים משמעותי, מחלקות דיבידנדים נדיבים, ובעלות שווי שוק גבוה מ-500 מיליון שקל, שנסחרות ברמות מחיר נוחות ואף זולות.

1. גולף. 2008 הייתה שנת שיא לחברת האופנה, שפתחה 15 חנויות חדשות, ושהגדילה את ההכנסות ואת הרווחיות. מצבת המזומנים המרשימה שבקופתה, יחד עם המשך צעדי ההתייעלות, יאפשרו לחברה להמשיך להצליח גם בשנים הקרובות.

2. מלאנוקס. מדיניות הניהול והפיתוח השמרנית של מנהלי החברה, המתמחה בפיתוח מוצרי תקשורת מהירה מבוססי מוליכים למחצה, לא פגעה בצמיחה, אך עזרה לה לשמור על מאזן מושלם שיסייע לה להמשיך ולתפקד בהצלחה, וככל הנראה גם לצמוח.

3. מליסרון. בעוד חברות נדל"ן רבות נקלעות למצוקה, חברת החזקת הקניונים, מליסרון, דווקא מנצלת את המשבר לרכישת נכסים אטרקטיביים. היציבות הפיננסית של החברה תקל עליה להגדיל את מצבת נכסיה ואת שוויה גם בעתיד.

4. סלקום. אינה צפויה לצמוח בשיעורים משמעותיים בשנים הקרובות, אך היא בוודאי תמשיך ליצור מקורות צמיחה חדשים, ולחלק דיבידנדים נדיבים למדי.

5. אלביט מערכות. גם אם פספסתם את השפל ההיסטורי שבו נסחרה המניה בתחילת השנה, אין ספק כי יצרנית מערכות הנשק והאלקטרוניקה תמשיך לצמוח ולהביא ערך למחזיקי המניות שלה גם בעתיד.

6. סנו. גם בימי מיתון עם ישראל ימשיך לקנות מוצרי ניקיון לבית, ולכן סנו היא מניה קלאסית לתקופת משבר. עם מאזן יציב, שבו עודפי הרווח שאותם ניתן לחלק כדיבידנד מהווים כמעט 90% מההון, היא נראית מעניינת להשקעה.

7. פמס. עם 260 מיליון שקל של עודפי רווח בקופתה, החברה שעוסקת בייצור אריגים המשמשים כחומרי גלם בתעשיית המיגון נגד איומים בליסטיים, מציגה גידול מרשים בהכנסות וברווחיות. היא גם מקפידה לחלק דיבידנדים שמנים.

8. איתוראן. המודל העסקי הייחודי של החברה ובסיס הלקוחות הנאמנים שלה יאפשרו לחברה, שעוסקת במתן שירותים למניעת גניבות כלי רכב, לצמוח גם במהלך המשבר הנוכחי.

סופר תחרות (תמונת AVI: חדשות)
הולך וצובר תאוצה. רמי לוי | תמונת AVI: חדשות

9. רמי לוי. כמו בארצות הברית, גם בארץ, רשתות הדיסקאונט תופסות תאוצה. לוי, שהשכיל לחלק חבילת מצות וגביע קוטג' בשקל אחד בשביל למשוך את הלקוחות אל סניפיו, צפוי להיעזר בקופת המזומנים הדשנה שלו על מנת להמשיך ולפתוח סניפים חדשים, ולהגדיל את שורת ההכנסות והרווחיות גם בעתיד.

10. מעברות. יצרנית המזון לתינוקות ולבעלי חיים המשיכה להשתפר גם בשנת 2008, הן בהכנסות והן ברווחיות. החברה, המחזיקה במותגי מזון ובתוספי מזון מוכרים, כגון מטרנה, בונזו, לה-קט, אלטמן ועוד, מתעתדת להמשיך במדיניות רכישת החברות שאפיינה אותה בשנים האחרונות, מה שיחזק את מעמדה כשחקן מרכזי בתחומה גם בעתיד.

זכרו כי כל אחד מהשמות שהוצגו כאן הוא, כרגיל, רק רעיון ראשוני, שאותו עליכם לעבד ולבחון לעומק. רק אתם יודעים מה טוב לתיק המניות שלכם.