חברת אפריקה ישראל הדהימה את השוק הפיננסי כשחשפה שתתקשה להחזיר את כל החובות בהן היא נמצאת. לאחר שנרגעה מעט המהומה, הגיע הזמן לבדוק: מה באמת המשמעות של ההצהרה וכיצד היא משפיעה על האזרח הקטן?

קודם כל, אין מה לקנא בלב לבייב. הטייקון נמצא בחובות של 21 מיליארד שקל, רובם למחזיקים באגרות חוב. למה זה תריך לעניין את האזרח הישראלי הממוצע? כי רוב אגרות החוב האלו שייכות לקרנות הפנסיה ולקופות הגמל. במילים פשוטות, לבייב לקח הלוואה על חשבון כספי הפניסה של האזרחים, ועכשיו לא בטוח שיש לו כסף להחזיר אותה.

בין הגופים להם חייבת אפריקה ישראל כספים נמצאים גם בנקים וחברות ביטוח. מעבר לפגיעה הפנסיה של האזרח הקטן, מתעורר החשש למפולת כללית שתתרחש במשק. מתו חודורוב, הכתב הכלכלי של גל"צ, מסביר: "המשק בישראל הוא הריכוזי ביותר בעולם המערבי. ישנן עשרים משפחות השולטות במשק, ואם מספר טייקונים נופלים יחדיו, המשק עשוי להתמוטט".

עכשיו נותר ללבייב להתדיין על חובותיו מול הנושים, ולבקש מהם לפרוס את החובות לתקופה ארוכה יותר ואף להפחית מהם. שר האוצר כבר מיהר להבהיר שהממשלה לא תיחלץ לעזרת לבייב, מה שאומר שאם הטייקון לא יצליח להסדיר את חובותיו, הוא ייאלץ לפשוט רגל. אלא אם כן, באופן מפתיע, תהיה התאוששות כלכלית מהירה בעולם, שתעלה את ערך הנכסים של אפריקה ישראל.