גבר מעשן - משאל רחוב על העלאת המחירים של הסיגריות (צילום: חדשות 2)
כל ישראלי רביעי מעשן | צילום: חדשות 2

אתמול (א') ציינו בכל העולם "יום ללא עישון". כ-23% מכלל האוכלוסייה בישראל מעשנים - כך עולה מדו"ח שר הבריאות על מגמת העישון בישראל.

29% מכלל אוכלוסיית הגברים מעשנים, וכ-18% - בקרב הנשים. שיעור המתכוונים להפסיק לעשן, לפי הדו"ח, עומד על כ-39% בקרב נשים וכ-46.5% מקרב הגברים. החלק האופטימי בדו"ח, הוא ששיעור המעשנים נמצא במגמת ירידה.

באתר האגודה למלחמה בסרטן מתפרסמים מספרים מצמררים, לפיהם מדי שנה מתים 10,000 איש בישראל כתוצאה מעישון - 1,500 איש מתוכם כתוצאה מעישון פסיבי.

לסיגריות יש גם מחיר כלכלי: מחיר ממוצע של חפיסת סיגריות הוא 20 שקל, כך שמעשן "כבד" של קופסה ביום ישקיע מדי חודש 600 שקל, שהם כ-7,200 שקל בשנה.

מנתוני דן אנד ברדסטריט, צריכת סיגריות בישראל, תסתכם השנה בכ-380 מיליון חפיסות (רובן מיובאות), שהן 7.5 מיליארד סיגריות בשווי של כ-5.7 מיליארד שקל. המספרים הללו מצביעים על ירידה לעומת נתוני 2006, אז נאמד שווי צריכת הסיגריות ב-6 מיליארד שקל.
מחירי שיטות הגמילה השונות נעים בין 400 ל-1,800 שקל והן כוללות לצד כוח רצון, שיטות תרופתיות, טיפולים פסיכולוגיים, דיקור סיני, הדרכה התנהגותית, טיפול אנרגטי וטיפול באמצעות תחליפי ניקוטין.

סדנאות

אלן קאר:

טיפול גמילה מעישון (צילום: jupiter images)
הסבר רציונלי יגרום לכם להניח את הסיגריה בצד | צילום: jupiter images

רשת אלן קאר "הדרך הקלה להפסיק לעשן" הוקמה באנגליה בשנת 1983 ופועלת ב54 מדינות, בהן ישראל.

השיטה כוללת מפגש חד-פעמי של שש שעות, במהלכו 10-20 משתתפים המעשנים במהלך המפגש, מקבלים הסברים רציונליים שנועדו לשנות את דפוס המחשבה. לדברי רמי רומנובסקי, מנכ"ל החברה במהלך המפגש לא מדברים על נזקי עישון, אין הפחדות, אין גימיקים והפתעות, אלא רק הגיון בריא המסביר את מנגנון ההתמכרות תוך דגש על ההיבט הנפשי. "הגישה שלנו היא הפוכה מגישות אחרות, לא צריך כוח רצון או נחישות, והנגמלים מפסיקים לעשן מתוך רצון. הם אינם סובלים או מקנאים במעשנים, אלא נהנים מהמצב החדש אליו הגיעו לאחר סוויץ' שעשו בראש".

לאחר מפגש אחד, אם יש צורך בסדנאות חיזוק קצרות או בתמיכה טלפונית - המשתתפים מוזמנים ללא תשלום. החזר כספי מוענק לאחר הצהרה כי המשתתף לא חדל מעישון.

איפה: בתל-אביב, חיפה, באר שבע, ירושלים ועוד.

כתובת אתר האינטרנט:

www.allencarr.co.il.

מחיר: 1,800 שקל.

הספר "הדרך הקלה להפסיק לעשן", המבוסס על שיטת אלן קאר (הוצאת בבל) מכיל את עקרונות הסדנה ומחירו הרשמי 88 שקל.

קופות-החולים:

פיטורים בקופ"ח כללית (תמונת AVI: חדשות)
מי שיתמיד בגמילה יקבל החזר כספי. שירותי בריאות כללית | תמונת AVI: חדשות

סדנאות גמילה מוצעות גם במסגרות קופות-החולים. הסדנאות מבוססות על גישה רפואית והתנהגותית ומונחות לרוב על-ידי רופאים ועובדים סוציאליים:

שירותי בריאות כללית מציעה סדנאות הכוללות 8 מפגשים שבועיים, כל אחד למשך שעה וחצי. מחיר: 420 שקל למבוטחי הכללית, 210 למבוטחי כללית מושלם. מבוטחי המושלם שיתמידו בגמילה לאחר חצי שנה מתום הסדנה יקבלו החזר מלא.

בנוסף מוצעת סדנה הכוללת 4 מפגשים קבוצתיים ו-2 מפגשים אישיים. הסדנה מתקיימת בבי"ח השרון בפתח תקווה.

מחיר: 890 שקל (780 שקל למבוטחי הכללית).

מכבי שירותי בריאות מפעילה 120 סדנאות בשנה. הסדנה נמשכת 9 שבועות וכוללת 10-15 משתתפים. לאחרונה נפתח בת"א מרכז גמילה לתוכנית מותאמת אישית על-פני מספר חודשים.

מחיר: סדנה/טיפול במרכז גמילה: 225 שקל למבוטחי מכבי, 450 שקל לכלל האוכלוסייה.

בקופת-חולים לאומית מוצעת סדנת גמילה בסניף באר-שבע, למבוטחי הקופה בלבד.

מחיר (בהתאם לסוג הביטוח): 200-400 שקל.

קופת-חולים מאוחדת מציעה בסדנאותיה הנחיה מקצועית תוך שילוב אמצעים תרופתיים. הסדנה כוללת 8 מפגשים קבוצתיים או 3-4 מפגשים במתכונת אישית.

מחיר: 480 לכלל האוכלוסייה, 200-400 שקל לחברי הקופה (בהתאם לסוג ביטוח). מחיר לטיפול אישי, לכל פגישה: 180 שקל לכלל האוכלוסייה, 75-150 לחברי הקופה.

תחליפי ניקוטין

מדבקות ניקוויטין (גלקסו סמית קליין):

מדבקות שקופות לגמילה מעישון ב-3 מינונים: 7, 14 או 21 מ"ג ניקוטין, המותאמים למידת ההתמכרות ולגמילה בשלבים.

המיוחד במדבקות, הוא היותן שקופות ובלתי נראות על הגוף. לפי היצרן הן מסייעות בהפחתת הדחף לסיגריות באמצעות שחרור קבוע של תחליף ניקוטין, המסייע גם בהפחתת תסמיני גמילה (אי שקט, עצבנות ועוד). מדי בוקר יש להדביק את המדבקה באזור שונה בגוף, כשתופעת לוואי אפשריות הן גירוי בעור, הפרעות בשינה או כאבי ראש (למדבקות במינון גבוה).

מחיר: כ-98 שקל למארז של 7 יחידות. לפי תחשיב הגמילה המקסימלי של החברה, גמילה למעשנים יותר מ-10 סיגריות ביום אורכת 10 שבועות ולפיכך המחיר מסתכם בכ-970 שקל. למעשנים פחות, מעריכים גמילה של 8 שבועות שתסתכם בכ-780 שקל.

מדבקות ומסטיקים - ניקוטינל:

מדבקות חדשות שמציגה נוברטיס מצטרפות אל הסדרה ניקוטינל הכוללת כיום מסטיק ולכסניות. המדבקות הרב-שכבתיות משחררות ניקוטין תת-עורי. לדברי ד"ר שני אפק, יו"ר העמותה הרפואית לגמילה מעישון, תחליפי הניקוטין מספקים לגוף ניקוטין בכמות מדודה שמפחיתה את החשק לעשן אולם לצידם חשובים נחישות וכוח רצון.

איפה: להשיג בפארמים ובבתי-מרקחת.

מחיר: מארז של 7 יחידות בשלב 1-2 של הגמילה: 97 שקל, מארז לשלב השלישי של הגמילה: 90 שקל. משך הגמילה הממוצע, לפי החברה, הוא 3-6 חודשים. תחשיב עלות הגמילה: כ-390 שקל לחודש וכ-1,000-2,000 שקל לכל התקופה.

מחיר לכסניות ניקוטינל: כ-54 שקל (36 יחידות, 1 מ"ג ניקוטין ליחידה). מחיר מסטיק ניקוטינל: 56-70 שקל (2-4 מ"ג ביחידות, 30 יחידות במארז).

ניקורט - מסטיק ומשאף:

ניקורט מבית ג'ונסון אנד ג'ונסון מציעים מסטיק ומשאף המסייעים לגמילה מעישון באמצעות תחליף ניקוטין החודר לגוף בעת לעיסה או שאיפה, תוך הפחתת תופעות הלוואי הנגרמות מ"הרעב" הגופני לניקוטין.

איפה: להשיג בבתי-המרקחת וברשתות הפארם.

מחיר: משאף - מ-128 שקל ל-18 מילויים. מסטיק: 34-52 שקל ל-30 יחידות (במינון 2-4 מ"ג).

תרופת מרשם

זייבן (Zyban):

תרופות  (וידאו WMV: jsodra, Shutterstock)
אפשר גם בתרופות: מהן קצת בעיות במערכת העיכול לעומת גמילה מסיגריות? | וידאו WMV: jsodra, Shutterstock

תרופת מרשם להפסקת עישון שאושרה על-ידי ה-FDA האמריקני ב-1997. התרופה (שם גנרי בופרופיון) אינה מכילה ניקוטין, והיא מיועדת לטיפול במעגל ההתמכרות לניקוטין, כאשר ככל הנראה, היא משפיעה על החלקים במוח הגורמים להנאה מניקוטין. המטופל אמור להרגיש ירידה בכמיהה לסיגריה והפחתת תסמיני הגמילה מניקוטין. בחברה מדווחים על יעילות של 60% לאחר טיפול ממוצע של 7-9 שבועות ו-30% לאחר 12 חודשים. תופעות לוואי כוללות חוסר שקט, כאבי ראש או בעיות במערכת העיכול.

איפה: להשיג בקופות-החולים השונות ובבתי-מרקחת.

מחיר: דרך הביטוחים המשלימים של הקופות: 214-280 שקל לחודש, (428-560 שקל לחודשיים, טיפול מקסימלי). מחיר ללא סבסוד 414 שקל לחודש (כ-830 לחודשיים).

טיפול באנרגיות

מכון אברהמסון:

שני גברים משוחחים על רקע ורוד אחד במשקפיים מפנה אצבע לשני (צילום: Randolph Pamphrey, Istock)
שיחת ההסבר שתגרום לכם להבין שלא כדאי לעשן | צילום: Randolph Pamphrey, Istock

המכון הוותיק מציע שיטה המשלבת שיחת הסבר, וטיפול טבעי לניקוי אזורי ההתמכרות בהילה, ריפוי אנרגטי ואיזון באמצעות קריסטלים.

משך הטיפול: כשעתיים. במכון מדגישים כי חשוב כוח הרצון להיגמל וכי יותר מ-80% נגמלים בטיפול אחד, כאשר במידת הצורך טיפולים נוספים יינתנו ללא תוספת.

איפה: במרכזי טיפול מהגליל ועד אילת. כתובת אתר האינטרנט:

https://www.abrahamson.co.il/

מחיר: 1,800 שקל.

תומר סקר:

מטפל באמצעות אנרגיה טבעית שלדבריו "עוזרת לגוף להתמודד עם המצוקה הנוצרת מגמילה". הטיפול אורך שעה, ולדברי סקר בסיומו המטופל מפסיק לעשן לחלוטין, שיעורי ההצלחה שהוא מציין עומדים על 86%.

בכל מקרה, אם יתעורר הצורך לעשן לאחר הטיפול הראשוני - המטופל זכאי לשלושה טיפולים נוספים (ללא תוספת תשלום). אם גם זה לא עוזר - יינתן החזר כספי מלא.

איפה: בתל-אביב ובירושלים. טלפון: 03-6298880.

מחיר: 1,800 שקל.

לעשן בכאילו

סיגריה אלקטרונית של "אבאקו":

הסיגריה האלקטרונית מדמה את פעולת העישון אולם ללא ריח.

הסיגריה נראית כמו הדבר האמיתי - את האש מחליף אור, העשן הוא עשן מדומה והיא אינה מכילה ניקוטין.

החומרים ששואפים הם חומרי טעם וריח. אורך חיי הפילטר של הסיגריה האלקטרונית, המגיע בכמה טעמים, הוא 2-3 ימים, בהתאם לרצף העישון. הסיגריה נטענת חשמלית ובחיבור USB.

איפה: להשיג בטל': 077-6935454.

מחיר: 400 שקל למארז של סיגריה אחת, 600 שקל לשתי סיגריות. כ-14 שקל לכל פילטר.