על הים לקו המצרים ארבעים מכות, כתוב בהגדה. הישראלים, לעומת זאת, יכולים לעשות את ליל הסדר בים, על ספינה, ולהימלט מכל המכות הקשורות באירוח ליל הסדר. אחת האלטרנטיבות המסתמנות לליל הסדר מסורתי אצל סבא וסבתא היא ליל סדר על על ספינה.

משה מנו, הבעלים של חברת מנו ספנות, מסביר: "זה חוסך את כל הטרחה. האווירה בים בליל הסדר היא מאוד מיוחדת, מאוד חגיגית". וכמה זה עולה? על הפלגה בערב החג תצטרכו לשלם 400 שקל ללילה. המחיר, בניגוד לבית מלון, כולל do את ארוחת החג.

למי שהים לא קוסם לו יש את האפשרות להעביר את הסדר בבית מלון. יותר ויותר ישראלים שמאסו בהכנות לליל הסדר בוחרים באופציה הזאת. יגאל נחום, השף של מלון מרידיאן באילת, מגלה: "בחג הזה נכין כשמונה טון של בשר ועופות". לילה במלון 5 כוכבים בחג עולה 1,500 שקל, והמחיר של השתתפות בארוחת החג נע בין 600 ל-1,100 שקל למבוגר ובין 500 ל-900 שקל לילד.

ויש גם את האפיקומן, שאותו מחפשים כל הילדים במלון. לדברי אבי אלון, מנכ"ל דן קיסריה, כדאי למצוא את האפיקומן: "בכל שנה מקבלים משהו אחר. בשנה שעברה זה היה פלייסטיישן, השנה עוד לא החלטנו".

מה שעשויה להיות בעיה היא העובדה שאת ארוחת החג במלון תצטרכו לעשות עם עוד מאות אורחים נוספים. מי שרוצה להימלט מההמולה ולקיים סדר שקט ואינטימי יותר, יכול לנסוע לאחד הצימרים בצפון. אביגיל ספונוב, בעלת צימרים ביבניאל, עורכת ארוחת סדר אינטימית לכל אורחי הצימרים. "מהר מאוד הם הופכים להיות בחברותא", היא מספרת.

את השירים האורחים כבר שרים בג'קוזי, כל אחד בנפרד. בילוי כזה יעלה לכם 700 שקל ללילה, בתוספת של 250 שקל לארוחת החג למבוגר או 150 שקל לילד.