גבר בארון בגדים
אפשר להפסיק להתחבא מאחורי החליפות (אילוסטרציה) | צילום:

אם גם אתם נוהגים לשלם מאות שקלים בשנה עבור ניקוי יבש - הכתבה הזו היא בשבילכם: המגזין "ממון" מפרסם הבוקר כי חברת בגיר משיקה בימים אלה פטנט עולמי חדש - חליפה שניתנת לייבוש במייבש הביתי, בלי צורך בגיהוץ. בחברה סיפרו כי בניגוד לחליפות מתכבסות של חברות אחרות, שעשויות מחומרים סינטטיים, בחליפה שלהם יש כ-50% צמר ורק כ-50% פוליאסטר.

החליפה נכנסה לשימוש תחילה בארה"ב ובאירופה, בתהליך החדרה של שנתיים, ואף זיכתה את בגיר בפרס מלכת אנגליה לחדשנות. כעת היא מושקת גם בארץ, ונמכרת בחנויות הרשת במחיר של 890 שקלים לג'קט ו-359 שקלים לזוג מכנסיים. 

"בחרנו קודם בפלח שוק גדול יותר שגם פתוח לחידושים", סיפר לעיתון משה גדות, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברה. "בישראל, ברור היה שלהחדיר מותר כזה ייקח יותר זמן, וחשוב היה לנו להכניס אותו למכירה בארץ אחרי ניסיון טוב בחו"ל", הוסיף גדות.

כך הכל החל

לדברי גדות, הרעיון לפטנט עלה כבר בשנת 2001. "יום אחד, ישבנו כמה צוותי עבודה וניתחנו סקר צרכנים באנגליה – מקום שבו תרבות לבישת החליפה היא חלק מהיום-יום. לפי הסקר, מה שהכי הציק ללקוח היתה התלות בניקוי יבש, ואז הגינו רעיון של לנסות ולפתח חליפה כזו שתהיה גם עשויה מחומרים איכותיים, וגם שיהיה ניתן לכבס אותה בבית ולייבשה במייבש".

גדות סיפר לממון כי הניסוי המקורי לא ממש הצליח. "החליפה הראשונה שניסינו לפתח חזרה כולה מקווצ'צ'ת ממבחן הכביסה. כל פעם התקדמנו שלב – עד שלבסוף הגענו למוצר הנכון, שעליו רשמנו פטנט". 

תהליך הפיתוח ארך 3 שנים והושקעו בו כ-10 מיליון דולר. מאז הושקעו עוד 2 מיליון דולר. כבר ב-2004 החלה בגיר למכור את החליפות המתכבסות (לא המתייבשות) בבריטניה ובארה"ב. הם מדווחים כי הם מכרו כבר יותר ממיליון חליפות כאלה ברשת מרקס אנד ספנסר, ועוד כחצי מיליון ברשתות אחרות בארה"ב. בימים אלה נמכרות החליפות גם בגרמניה וביפן. בארץ הן נמכרות מ-2006, ועד כה נמכרו כ- 2,500 חליפות, כאשר כל שנה המכירות מכפילות את עצמן.

זהו לא הפטנט המיוחד הראשון של בגיר. לפני שלוש שנים השיקה החברה בישראל חליפת צמר שניתנת לכיבוס בבית. בעבר השיקה בגיר גם את ה-"חליפה המנגנת": חליפה המותאמת לנגני MP3 וכוללת את כל האלמנטים הדרושים להפעלת נגן המוזיקה והשליטה בו.

את החליפות, כאמור, ניתן לרכוש בחנויות בגיר ברחבי הארץ.