עליות בבורסה, עיבוד מחשב (צילום: חדשות)
פתיחת הבוקר בבורסה בת"א | צילום: חדשות

אוקטובר השחור, בו צנח מדד המעו"ף ב-18% - מאחורינו, והמשקיעים בבורסה של ת"א עשויים לחזור מסוף השבוע עם כוחות מחודשים ולהתחיל את חודש נובמבר ברגל ימין, לאחר שקיבלו בדרך למשרד הנחה משמעותית של כ-13.5% בתחנות הדלק. מניות הארביטרז' ממתינות להם עם פערים חיוביים, בהן בולטות מניית טבע בפער של 6.9%, מניית בלופניקס בפער של 11.9%, ריטליקס ב-14.1% וריפון בפער חיובי של 16%, וגם ראדויז'ן בפער חיובי של 16% לאחר פרסום דו"חות. ואפרופו דו"חות - בשוק ממתינים בהמשך השבוע לפרסום דו"חותיה של ענקית התרופות הישראלית, טבע, ביום ה' הקרוב.

פערי הארביטרז' החיוביים מושפעים לא רק מעליות השערים שרשמו המניות בוול סטריט, אלא גם מהתחזקות בשיעור של כ-1.9% בשערו של הדולר כנגד השקל ביום ו' אשר מעלה עוד יותר את שווין של המניות בוול סטריט ביחס למחיר בהן סגרו המניות ביום ה' בבורסה בת"א. נציין כי במהלך חודש אוקטובר זינק המטבע הירוק בכ-10.6% כנגד המטבע המקומי.

למרות האופטימיות הזהירה, בסוף השבוע האחרון הודיעה סוכנות דירוג האשראי S&P על הורדת תחזית החוב של ישראל לטווח ארוך במט"ח ל"יציב". התחזית הקודמת עמדה על "חיובי". S&P אישררה את הדירוג הקיים - "A" ואת יתר הדירוגים והתחזיות של ישראל. תגובת בנק ישראל: "יש לנו אמון מלא ביכולת של המשק הישראלי להתמודד בהצלחה עם המשבר הפיננסי וההאטה הצפויה במשק העולמי". ובמשרד האוצר אמרו כי הם "בטוחים ביכולתו של המשק הישראלי להתמודד עם האתגרים העומדים בפניו".

עוד סיבה משמעותית שעשויה להעיב על האוירה בשוק, היא חרב הפיטורין, שהונפה עם תום עונת החגים בארץ. במהלך השבוע שחלף קיבלו כ-400 עובדים בתעשיית ההיי-טק הישראלית מכתבי פיטורין, בהן בלטה אמדוקס שהודיעה על 200 מפוטרים בארץ מסך 500 מפוטרים בחברה ברחבי העולם, וגם בשוק ההון הולכים ומתרבים בתי ההשקעות שמודיעים על קיצוצים בכח האדם. נזכיר כי לפני שבוע התחייבו איתן רף מלאומי (עוד בטרם פרסום אזהרת הרווח) וגיל שוויד מצ'ק פוינט שלא יפטרו עובדים.

ביום שישי הסתיים המסחר בוול סטריט בעליות שערים שחתמו את אחד החודשים הגרועים ביותר בתולדות הבורסה האמריקנית בו ירדו המדדים המובילים בין 14% ל-18%, עם זאת השבוע האחרון היה אחד הטובים שזכורים בשוק והמדדים האמריקנים חתמו אותו בעלייה של כ-11%.

נזכיר כי ביום ג' הקרוב ייערכו בארה"ב הבחירות הכלליות לנשיאות, בהם מוביל את הסקרים גפ בסוף השבוע האחרון בפער ניכר המועמד הדמוקרטי, ברק אובמה על פני ירידו הרפובליקני ג'ון מקיין. המסחר השבוע בוול סטריט יושפע מחילופי השילטון במדינה. על פי רוב נחשב שבוע הבחירות בארה"ב לשבוע שבו נרשמות עליות שערים בבורסה. גם בבורסות באסיה ובאירופה הסתיים ביום ו' האחרון המסחר במגמה חיובית.

ניראה כי הורדות הריבית ברחבי העולם מתחילות להקל על הלחץ בשוק המניות שנבע מהמשבר בשוק הפיננסים והאשראי. נזכיר כי בשבוע הקודם הופחתו הריביות בישראל ב-0.25% ובארה"ב בשיעור של 0.5% כך שהריבית בארץ עומדת כעת על 3.5% ואילו בארה"ב מדובר ברמת שפל של 1%.

שוק האג"ח המקומי צפוי להמשיך ולרכז עניין לאחר שבשבוע הקודם נרשמו בו ירידות שערים חדות (בעיקר בשחרים) על רקע מספר גורמים. ההודעה על כוונתו של משרד האוצר להגדיל בנובמבר את גיוס החוב ל-4.5 מיליארד שקל. צפויה להגדיל את היצע איגרות החוב הממשלתיות בשוק, והגורם השני הוא הפידיונות הגדולים שבוצעו בקופות הגמל אשר מאופיינות בהחזקה גבוהה של אג"ח ממשלתי. נציין כי משיכות של כספים מקרנות וקופות גמל אנו רואים בתקופה האחרונה ברחבי העולם, כאשר בסוף השבוע פורסם כי יותר מ-70 מיליארד דולר נמשכו מקרנות ההשקעה האמריקניות על ידי משקיעים פרטיים באוקטובר.

מניות בכותרות

כאמור, עם פתיחת שבוע המסחר בת"א צפויות לבלוט לטובה רבות ממניות הארביטרז' ששבות מניו יורק בפערים חיוביים, חלקן מעל ל-10% ובהן: טבע , וריפון , ריטליקס , בלופניקס , אינטרנט זהב , אלדין , נייס , סלקום ראדוויז'ן ועוד...[לארביטראז]

מניית כי"ל תמשיך לרכז עניין, לאחר שאת המסחר ביום ה' סיימה המניה בעלייה חדה של 5.6% שנבעה מהזינוקים שרשמו מתחרותיה בעולם ובעיקר פוטאש. האחרונה מחזיקה גם 11% מכי"ל, ועלתה במהלך ימים ספורים ב-25%. העלייה בכי"ל היתה על אף אזהרת הרווח שפרסמה המתחרה הגרמנית של כי"ל, K + S, שהודיעה על צמצום בייצור בעקבות צמצום בביקושים. מה שצריך להטריד את משקיעי כי"ל הוא כמובן הצמצום בביקושים, אך על רקע הירידות האחרונות שהיו במניה בתקופה האחרונה, חלק מהמשקיעים חושבים שהמחיר כבר מגולם.

מניות הבנקים הגדולים, פועלים , לאומי , דיסקונט , הבינלאומי ומזרחי-טפחות ימשיכו לרכז עניין לאחר שבשבוע שעבר היה זה בנק לאומי שפרסם אזהרת רווח, ממנה עלה כי צפויה פגיעה משמעותית ברווחיות הבנק. נזכיר כי ביום ה' האחרון בלט לשלילה בשוק הישראלי מדד הבנקים, שסיים בירידה של כ-1.5% בעוד המדדים המרכזיים בת"א הצליחו לסגור את היום בעלייה.

טבע , שכאמור חוזרת לת"א עם פער חיובי של קרוב ל-7%, צפויה לרכז את עניין המשקיעים גם על רקע פרסום תוצאותיה הכספיות לקראת תום השבוע (ה'). באותו יום צפויה לפרסם דו"חות גם חברת האגרוכימיה מכתשים אגן .

מניית ראדוויז'ן צפויה להוסיף ולרכז עניין לאחר שהחברה דיווחה ביום ה' האחרון על תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי וזכתה להעלאת המלצה מאוסקר גרוס עדכן ל"קנייה" מ"החזק".