בן ברננקי (צילום: Alex Wong, GettyImages IL)
חיזק את הדולר. ברננקי | צילום: Alex Wong, GettyImages IL

במסחר בין הבנקים מתחזקים הדולר והאירו כנגד השקל בשיעור של 1% ו-0.9% בהתאמה. שערו של הדולר הגיע בשעות הצהריים לשער של 4.2 שקלים. שערו היציג של הדולר נקבע ברמות אלו לאחרונה ב-22 באוגוסט בשנת 2007.

בשוק המט"ח העולמי הדולר מתחזק מעט גם כנגד המטבעות המובילים בעולם, נראה כי נאומו של ברננקי אמש שאמר שאם ממשל אובמה יצליח לייצב את המערכת הפיננסית - המיתון עשוי להסתיים כבר ב-2009, ו-2010 תהיה שנה של התאוששות. בהתייחסו לשוק המט"ח אמר: "ניראה, לפחות לעת עתה כי ההשקעה באג"ח הממשלתיות ובדולר עדיין אטרקטיבית ברחבי העולם, נרשמים להם ביקושים רבים. כולם מבינים כי ארה"ב חייבת להשתלט על הגירעון הפיסקאלי, אם לא תעשה כך, עלולים המשקיעים הזרים לאבד את אמונם".

במהלך הלילה נשא גם הנשיא אובמה את נאומו הראשון בפני שני בתי הנבחרים בוושינגטון ואמר: "הממשל הפדרלי יפעל במלוא כוחו להבטיח שלבנקים הגדולים יהיה מספיק ביטחון וכסף כדי לחדש מתן הלוואות". והוסיף: "הפעם המנ"כלים לא יוכלו להשתמש בכספי משלם המיסים כדי לרפד תגמולים או לקנות וילונות או להיעלם במטוס פרטי - הזמנים האלה נגמרו" בתגובה לדבריו אמר פרשן אחרי הנאום: "אם זה נשמע כמו הלאמה, מריח כמו הלאמה ומגעגע כמו הלאמה, אז אולי זו הלאמה"?

נציין כי מנתחים טכנים מציינים במהלך התקופה האחרונה כי עלייה מרמת ההתנגדות של 4.15 שקלים לדולר עשוייה להוביל את הצמד לרמות של 4.2 שקלים ואף ל-4.3 שקלים.

נזכיר כי ביום ב' האחרון הוריד נגיד בנק ישראל את הריבית במשק בשיעור של 0.25% לשפל של 0.75%. שיעור ההפחתה היה נמוך מהצפי הממוצע בשוק שהיה כי הריבית תופחת ב-0.5%. פישר רמז כי הפחתות הריבית ייפסקו כאשר בסוף הודעת הריבית נכתב: "עם קביעת הריבית ברמת שפל הסטורית, יתמקד בנק ישראל בשימוש בכלים נוספים, כדי ליצור הרחבה מוניטרית".

אתמול פקעו האופציות על הדולר והאירו שנסחרות בבורסה של ת"א, האופציות על הדולר פקעו לפי שערו היציג שנקבע בהתחזקות של 0.313% ב-4.161 שקלים. האירו היציג ננעל כמעט ללא שינוי ונקבע ברמה של כ-5.32 שקלים. האופציות על המטבע האירופי פקעו לפי השער שנדגם במערכת בלומברג שעמד על 1.2762 דולר לאירו, המשקף לאירו שער פקיעה של 5.3103 שקלים.

הדולר עולה ב-1% ונסחר בין הבנקים בשער של 4.2 שקלים. האירו מתחזק ב-0.9% כנגד השקל ונסחר בשער של 5.367 שקלים.